گرانی بی‌سابقه لبنیات و آلودگی میکروبی شیرهای تولیدی؛ از مصرف شیرهای فرادمای «پگاه» خودداری کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشیرهای فرادما مطابق استاندارد شش ماه تاریخ‌ مصرف دارند و در این مدت باید شکل و حالت اولیه خود را حفظ کنند؛ بر این اساس، به عنوان مثال شیرهای تولید ۲۴ تیرماه باید تا ۲۴ آذرماه قابل مصرف باشند. اما بازرسان اداره کل استاندارد تهران هنگام بازرسی شیرهای فرادمای پگاه متوجه شدند شکل ظاهری این شیرها تغییر کرده است. این اداره کل روز سه‌شنبه ۱۷ مرداد، در اطلاعیه‌ای به مردم تهران اعلام کرد از مصرف شیر مذکور خودداری کنند اما درباره نوع میکروب موجود در شیرها هیچ توضیحی نداد.

حالا سازمان ملی استاندارد در خبری جدید آلودگی میکروبی شیرهای پگاه را تایید کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مسلم بیات، معاون نظارت سازمان استاندارد، از تشکیل پرونده قضایی برای این شرکت خبر داده ولی در عین‌ حال گفته است که آلودگی میکروبی شیرهای فرادما قابل تسری به سایر محصولات این شرکت نیست.

این نخستین بار نیست که وجود آلودگی در شیرهای پاستوریزه تایید می‌شود. در سال ۱۳۹۸ نیز بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی در یک برنامه تلویزیونی از وجود سم «آفلاتوکسین» در شیرهای موجود در بازار خبر داد، سمی که به سرطان کبد منجر می‌شود. پیش از آن نیز وجود پالم در لبنیات پرچرب مثل شیر و ماست مطرح شده بود و حالا نیز آلودگی میکروبی شیر فرادمای یک شرکت تایید شده است.

اگرچه نه اداره کل استاندارد و نه معاون نظارت سازمان استاندارد به نوع میکروب موجود در شیرها اشاره‌ای نکرده‌اند، یکی از فرضیه‌های مطرح در مورد آلودگی شیرها، احتمال آلودگی خوراک دام‌ها به سم آفلاتوکسین و آلودگی شیر دام پس از خوردن علوفه آلوده است.

با وجود اینکه سلامت مواد غذایی مستقیم با سلامت مردم در ارتباط است و آلودگی آن‌ها خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک را به همراه دارد، هرازچندگاهی آلودگی یکی از موادغذایی خبرساز می‌شود؛ وجود خمیر مرغ در سوسیس و کالباس، آب‌معدنی آلوده و آبلیموهای اسیدی از جمله مواردی‌اند که پیش‌تر مطرح شده‌اند.