گردشگری ایران رونق می‌گیرد؟ / ریال ارزان سفر به ایران را برای خارجی‌ها جذاب‌تر کرد / فرصت سفر توریست‌های خارجی برای وارد شدن به ایران باید غنیمت شمرده شود

 

 

نگام ؛ اجتماعی _ افت ارزش پول ایران در ماه های اخیر موضوع اصلی تمامی رسانه های ایران بود و در بسیاری از رسانه های غربی هم در مورد روند نزولی ارزش پول ایران گزارش‌های مختلفی منتشر شد.

 

مونا مشهدی رجبی

 

  در اغلب این گزارش‌ها در مورد اثرات تورمی این بحران و نابسامان شدن اوضاع اقتصادی کشور سخن گفته شد ولی نشریه واشنگتن پست  در روزهای اخیر به این بحران ارزی به عنوان فرصتی برای اقتصاد ایران نگاه کرده است. طبق این گزارش با افت ارزش پول ایران، هزینه سفر به این کشور کاهش زیادی پیدا کرده است و در این فرصت مردمی که خواهان سفر به یک کشور باستانی با تاریخ کهن دارند ، ایران را برای سفر بر ‌می‌گزینند. از طرف دیگر ایران یکی از امن ترین کشورهای خاورمیانه است و از نظر اقتصادی و منابع طبیعی هم کشور تاثیر گذاری است . این نشریه از ایران به عنوان کشوری ثروتمند با چهار فصل نام برده است و ضعف های موجود در کشور را به دلیل سالها تحریم  اقتصادی معرفی کرده است.

افزایش تمایل توریست‌ها برای سفر به  ایران به دنبال افت ارزش ریال فرصتی است که می تواند بخشی از بار مشکلات  ناشی از تحریم‌ها را روی ایران کم کند و برای اقتصاد کشور ارز اوری داشته باشد. البته دولت هم برای بهره گیری از این موقعیت باید قوانین ساده تری برای توریستها در نظر بگیرد. تسهیل قوانین اعطای ویزا و  مهر نزدن روی پاسپورت توریست‌های غربی به دلیل سخت گیری های امریکا  در ویزا دادان به افرادی که به ایران سفر کرده باشند می تواند شمار توریستهای خارجی را در کشور افزایش دهد.

بر مبنای این  گزارش هزینه های یک توریست خارجی برای سفر به ایران بسیار کم است. به عنوان مثال توریستهای خارجی برای اینکه در یک هتل در ایران اقامت کنند به طور متوسط باید ۵۰ یورو در هر روز بپردازند در حالیکه با این مبلغ امکان اقامت در هیچ هتلی در کشورهای غربی وجود ندارد. برای اقامت در هتل های پنج ستاره ایران ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو در هر شب باید هزینه شود که با توجه به امکانات هتل های پنج ستاره رقم اندکی است.

از طرف دیگر هزینه حمل و نقل هم برای توریستهای خارجی بسیار کم است . مثلا هزینه پروازهای داخلی در ایران برای هر توریست یین ۲۰ تا ۵۰ دلار است  و افراد برای صرف یک وعده غذای معمولی در رستوران های  ایران بین ۵ تا ۱۰ دلار باید بپردازند .

با کاهش ارزش پول ایران هزینه ورود به مکان های دیدنی و تاریخی در ایران کاهش زیادی پیدا کرده است. بررسی ها نشان می دهد هزینه وارد شدن به مکان های دیدنی ایران برای توریستهای خارجی بین ۲.۵ تا ۵ دلار  است  که پرداخت ان برای هیچ یک از این توریست‌ها سخت نیست.

در پایان باید در نظر داشت در وضعیتی که مردم در نتیجه تورم با مشکلات معیشتی زیادی روبرو هستند، استفاده از فرصت تمایل توریستهای خارجی برای وارد شدن به ایران و ارز اوری برای کشور باید غنیمت شمرده است و تمامی تمهیدات لازم در  زمینه تسهیل این روند در نظر گرفته شود. این فرصتی است که به کشور امکان می دهد بدون درگیری با نظام مالی غربی به سادگی ارز  تامین کند و از این ارز وارد شده به کشور برای تامین هزینه های جاری بهره بگیرد. ولی قوانین کشور باید به گونه ای اصلاح شود که اشتیاق توریستها برای سفر به کشور افزایش یابد.