گروسی: زمان دسترسی به ۲ مکان مورد نظر آژانس در ایران را افشا نمی‌کنیم/غریب آبادی: ایران عبور آژانس از تفاهمات را تحمل نمی‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بدو ورود به وین و پس از ۲ روز مذاکره با مقامات سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران که به بیانیه‌ای مشترک انجامید، در پاسخ به سوال خبرنگاری که از زمان دسترسی آژانس به این مکان‌ها سوال کرده بود تصریح کرد که زمان دسترسی از آن دست اطلاعاتی است که آژانس عموما آنها را افشا نمی‌کند اما این دسترسی در آینده بسیار نزدیک میسر خواهد شد.

وی گفت که آژانس از مدتی قبل در حال آماده کردن مقدمات بوده و برای این منظور بازرس ارشد آژانس نیز [برای گفت‌وگو] به ایران اعزام شده بود اما دو طرف به این نتیجه رسیدند که نیاز به گفت‌وگو در عالی‌ترین سطح وجود دارد.

خبرنگار دیگری از گروسی درباره احتمال نیاز آژانس به دسترسی به مکان‌های دیگری در ایران سوال کرد و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نمی‌خواهم گمانه‌زنی کنم اما چنین چیزی قابل تصور است. اگر ما اطلاعاتی داشته باشیم که ما را مجاب کند که سوالاتی را بپرسیم یا تقاضای دسترسی بدهیم، این کار را انجام خواهیم داد.

گروسی درباره واکنش کشورهای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دسترسی‌های آژانس هم گفت که نمی‌تواند از جانب آنها سخن بگوید اما فکر می‌کند که این موضوع مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

نماینده ایران در وین هم گفت:

متناسب با رفتار آژانس، رفتار خود را تنظیم می کنیم. چنانچه آژانس تحت هر شرایط یا بهانه ای بخواهد مفاد تفاهم مشترک را در آینده زیر پا بگذارد و یا در رسیدگی به این دو سه موضوع، با حسن نیت رفتار نکند، همکاری ها و تعاملات ایران با این سازمان را نشانه خواهد رفت.