گروه ۷ از ایران هم حمایت کرد، هم انتقاد: ایران شفاف‌سازی را تضمین کند/تمام فعالیت‌های موشکی بالستیک و هسته‌ای مغایر با قطعنامه‌ها را متوقف کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_رهبران گروه هفت در بیانیه پایانی نشست دو روزه خود در بریتانیا، ضمن تاکید بر تعهدشان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، از مذاکرات وین برای احیای برجام حمایت کردند.

در بیانیه پایانی رهبران کشورهای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا و همچنین نماینده اتحادیه اروپا که روز یکشنبه ۲۳ خرداد منتشر شد، از ایران خواسته شده همه اقداماتی که در راستای شفاف‌سازی و به‌موقع برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیاز است را تضمین کند.

رهبران کشورهای گروه هفت همچنین ضمن محکوم کردن حمایت ایران از نیروهای نیابتی، از جمله تامین مالی، آموزش و گسترش فناوری موشکی و تسلیحاتی، از ایران خواستند تا تمام فعالیت‌های موشکی بالستیک و هسته‌ای مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ و سایر قطعنامه‌های مربوطه را متوقف کند، از اقدامات بی‌ثبات‌کننده در منطقه خودداری کرده و نقش سازنده در ایجاد ثبات و صلح منطقه‌ای داشته باشد.

رهبران گروه هفت همچنین در این بیانیه اعلام کردند که از تلاش‌ها برای شفاف‌سازی، پاسخگویی و برقراری عدالت در مورد قربانیان پرواز ۷۵۲ هواپیمای اوکراینی حمایت می‌کنند. رهبران گروه ۷ همچنین نگرانی عمیق خود را در مورد ادامه نقض حقوق بشر در ایران ابراز کردند.

موضوعاتی همچون تغییرات اقلیمی، مقابله با نفوذ چین و بررسی منشا ویروس کرونا محور اصلی بیانیه آخرین روز نشست رهبران عضو گروه هفت در کورن‌وال بریتانیا بود.