گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه, در نشست خبری روز جاری از صدور کیفر خواست برای ۲ تن از فعالان کارگری بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران خبر داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، روز سه شنبه ۲۱ خردادماه ۱۳۹۸، سخنگوی قو قضائیه در نشست خبری که با خبرنگاران داشت خبر از صدور کیفر خواست برای ۲ تن از فعالان کارگری بازداشت شده در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران خبر داد. 

غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روز جاری تعداد در بازداشت ماندگان را ۵ نفر اعلام کرده و گفته است: در این زمینه اکثر قریب به اتفاق آنها آزاد شدند و عدد بازداشتی‌ها ۵ نفر است و برای دو نفر آنها کیفرخواست صادر شده و به دادگاه ارسال شده و هنوز تعیین وقت نشده است و احتمالاً تا پایان هفته هم دادسرا برای سه نفر دیگر تصمیم نهایی را می‌گیرد.

کماکان تعدادی از فعالان کارگری از جمله؛ مرضیه امیری(روزنامه نگار روزنامه شرق) ، کیوان صمیمی(سردبیر مجله ایران فردا)، عاطفه رنگریز و ندا ناجی کماکان تحت بازداشت بسر میبرند. اما نفر دیگری که غلامحسین اسماعیلی بعنوان نفر پنجم از وی نامبرده هویتش نامشخص میباشد. 

کیوان صمیمی, روزنامه نگار و سردبیر مجله ایران فردا, که در جریان تجمع اعتراضی به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت شده بود با توجه به تمدید قرار بازداشت از تاریخ ۱۴ خرداد ماه سالجاری  به مدت ۱ ماه دیگر در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجوئی بسر خواهد برد. این فعال رسانه ای در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۸,  طی حکمی که از سوی هیئت منصفه دادگاه مطبوعات در تهران صادر شده از بابت پرونده ای دیگر با اکثریت آرا مجرم شناخته شد. 

مرضیه امیری روزنامه نگار شاغل در روزنامه شرق و دانشجوی دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری  برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به سمت بازداشتگاه  پلیس امنیت واقع در خیابان وزراء در تهران رفته بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار گزارشی از آخرین وضعیت این فعال رسانه ای بنقل از ایسنا, در آن گزارش غلامحسین اسماعیلی  گفته بود؛ “عمل مجرمانه در حوزه امنیت به مرضیه امیری نسبت داده شده است و در این زمینه هر وکیلی نمی‌تواند وکالت پرونده وی را قبول کند”. منظور این مقام قضائی اعمال تبصره ماده ۴۸ از قانون آئین دادرسی کیفری میباشد که در مرحله تحقیقات مقدماتی وکیل انتخابی باید از جمع وکلای مورد تائید رئیس قوه قضائیه باشد. این فعال رسانه ای در حال حاضر در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجوئی از سوی وزارت اطلاعات میباشد.