گزارشی از آخرین وضعیت فعالان مدنی بازداشت شده در مشهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا توجه به بازداشت گسترده ۱۲ تن از فعالان مدنی ساکن مشهد و تهران که از جمله امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ +۱۴ تن فعال مدنی برای استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی شده بودند اداره کل اطلاعات و استانداری خراسان رضوی, فعالیتهای مسالمت آمیز این فعالان مدنی را در جهت براندازی و اتهامات این افراد را بسیار سنگین توصیف کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, دوازده  فعالان مدنی بازداشت شده شده در مشهد در پی نگهداری در سلول انفرادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر دست به اعتصاب غذای خشک زدند و حال برخی از این فعالان مدنی وخیم گزارش شده است.  اداره کل اطلاعات به همراه استانداری خراسان رضوی, با صدور اطلاعیه ای بازداشت ۱۲ تن از فعالان مدنی, که با امضای بیانیه ای موسوم به بیانیه ۱۴ فعال مدنی برای استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, که در پی برگزاری تجمع مسالمت آمیز در تاریخ ۲۰ مردادماه سالجاری در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی بازداشت شدند را با ادعای امنیتی خارجی و برانداز دانستن این افراد مدعی خنثی شدن فتنه شد!

یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن ارائه اطلاعاتی از آخرین وضعیت ۱۲ فعال مدنی بازداشت شده در مشهد گفت؛ این فعالان مدنی, از روز دوم بازداشت که در بند ۱-۶  زندان وکیل آباد مشهد بسر می بردند دست به اعتصاب غذای خشک زدند. این فعالان مدنی از تاریخ ۲۵ مردادماه ۱۳۹۸, پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد و انتقال به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذای خشک زدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در حال حاضر غلامرضا بروجردی, از جانبازان جنگ ۸ ساله ایران, در بخش ICU بیمارستان قائم مشهد بستری میباشد. همچنین عبدالرسول مرتضوی که وی هم از جانبازان جنگی می باشد به دلیل بتلا به عوارض شیمیائی و آسیبهای انفجاری در جنگ ایران و عراق نیازمند به دسترسی به داروهای خود می باشد که از زمان بازداشت از این حق خود محروم مانده است و در حال حاضر در اعتصاب غذا و در وضعیت وخیم جسمانی در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می برد. همچنین محمدحسین سپهری, از دیگر فعالان مدنی بازداشت شده در تماس تلفنی با خانواده خود از حال و رمقی برای صحبت کردن برخوردار نبوده و اعلام کرده که فعالان مدنی بازداشت شده در اعتصاب غذای خشک بسر می برند. 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ اطلاع یافتن از آخرین وضعیت این فعالان مدنی تقریبا غیرممکن شده چرا که این فعالان مدنی در تماسهای تلفنی که با خانواده خود داشتند از نوع کلمات و ادبیاتی که از شرح وضعیت خود اعلام می کردند مشخص بوده که نوعی اجبار در بیان آن وجد داشت. 

همچنین اداره اطلاعات مشهد و استانداری خراسان رضوی در اطلاعیه فوق مدعی شدند که این فعالان مدنی از “جریانات ضد انقلاب خارج نشین خط می‌گرفتند” و ماموریت‌ آنها “طراحی و اجرای توطئه و فتنه جدیدی بوده که این توطئه با حضور عوامل نفوذی کشف و خنثی شد”!

هم‌ زمان با اطلاعیه اداره اطلاعات خراسان رضوی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در گفت‌وگو با ایرنا تعداد بازداشت‌ شدگان را ۱۴ نفر اعلام کرد که ۲ تن از آنها زن هستند. حسن جعفری افزود: این افراد که ۱۴ نفر هستند پیش از تجمع غیرقانونی خود مقابل ساختمان دادگستری خراسان رضوی برای طراحی و اجرای اهداف خود در مشهد جلسه هماهنگی برگزار کرده بودند.

ظهر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه  بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی؛ جواد لعل محمدی, محمد حسین سپهری, محمد نوری زاد, غلامحسین بروجردی و مرتضی قاسمی, حوریه فرج زاده, هاشم خواستار و فاطمه سپهری, عبدالرسول مرتضوی و پوران ناظمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شدند.