گزارشی از آخرین وضعیت فعالان مدنی بازداشت شده در مشهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامپس از گذشت ۲۱ روز از بازداشت “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد خانواده این فعال مدنی موفق به ملاقات کابینی با وی شدند. همزمان سایر بازداشت شدگان در تجمع اعتراضی ۲۰ مردادماه سالجاری با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد ظرف امشب یا فردا به بند ۱-۶ وزارت اطلاعات واقع در زندان وکیل آباد مشهد منتقل خواهند شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی, نویسنده و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی در گذار از جمهوری اسلامی, ساکن مشهد که ۲۱ روز پیش در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شده بود خانواده وی موفق به ملاقات کابینی با وی شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ با توجه به پیگیریهای چندین روزه که از سوی خانواده و ۳ فرزند بدون سرپرست “عباس واحدیان شاهرودی” که در حال حاضر در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد بسر می برد روز شنبه موفق به ملاقات کابینی با وی در محل دادگاه انقلاب مشهد که بخشی از آن بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان میباشد شدند. با توجه به اتمام مراحل بازجوئی از”عباس واحدیان شاهرودی”, این فعال مدنی و نویسنده ظرف امشب یا فردا از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند امنیتی ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات می باشد منتقل خواهند شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ در جریان این ملاقات به خانواده “عباس واحدیان شاهرودی” اطلاع داده شد که مراحل بازجوئی اولیه از “محمد نوری زاد”, “هاشم خواستار”, “محمد حسین سپهری”, “فاطمه سپهری”, “عبدالرسول مرتضوی” فعالان مدنی که در تجمع اعتراضی در تاریخ ۲۰ مردادماه سالجاری در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی بازداشت شده بودند به اتمام رسیده و این فعالان مدنی طی امشب یا فردا به بند امنیتی ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد منتقل خواهند شد. همچنین “هاشم رجائی”, از فعالان مدنی که در جریان تجمع اعتراضی به همراه ۱۴ تن دیگر از فعالان مدنی بازداشت شده بود وی در حال حاضر در بند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات می باشد بسر میبرد. پیش از این به خانواده هاشم رجائی توسط اداره اطلاعات مشهد اعلام شده بود که در صورت تامین وثیقه می تواند بطور موقت آزاد شود که پس از تامین وثیقه و مراجعه خانواده “هاشم رجائی” به شعبه بازپرسی ۹۰۳ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به ضمن ممانعت از تودیع وثیقه نسبت به گفته از قبل اعلام شده توسط اداره اطلاعات مشهد اعلام بی اطلاعی کردند. 

این منبع مطلع پیرامون وضعیت کمال جعفری یزدی, از دیگر فعالان مدنی امضا کننده بیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسی که از بابت پرونده ای دیگر اخیرا به تحمل ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده گفت, وی در حال حاضر در بند ۳ مشاوره زندان وکیل آباد مشهد بسر می برد. 

لازم به ذکر است؛ “عباس واحدیان شاهرودی”, فعال مدنی و نویسنده ساکن مشهد, در تاریخ ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, در پی یورش توام با خشونت و ایجاد رعب و وحشت ۸ تن از ماموران اداره اطلاعات مشهد بدون ارائه حکم قضائی مبنی بر ورود به منزل, بازداشت و پس از تفتیش منزل توام با ضرب و شتم این فعال مدنی در حضور خانواده و فرزندانش بازداشت شده بود.