گزارشی از آخرین وضعیت فعالان مدنی بازداشت شده در مشهد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامده تن از فعالان مدنی, که طی روزهای گذشته در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مشهد توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شده بودند به بند امنیتی ۱-۶ وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهد منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۲ مردادماه ۱۳۹۸, “جواد لعل محمدی”, “محمد حسین سپهری”, “محمد نوری زاد”, “حوریه فرج زاده”, “هاشم خواستار”,”فاطمه سپهری”,”عبدالرسول مرتضوی”, “پوران ناظمی”,”غلامحسین بروجردی” و”مرتضی قاسمی” که در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان روضوی بازداشت شده بودند به زندان وکیل آباد مشهد منتقل و از حق هرگونه تماس تلفنی و ملاقات محروم هستند. تداوم بازداشت این فعالان مدنی در حالی است که این افراد در حال حاضر در بند امنیتی  ۱-۶ وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد و در حال سپری کردن دوران بازجوئی از بابت پرونده ای جدید هستند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ده تن از فعالان مدنی که در تاریخ ۲۰ مردادماه سالجاری به دلیل برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان دادگستری استان خراسان رضوی توسط ماموران اداره اطلاعات مشهد بازداشت شده بودند به بند ۱-۶ واقع در زندان وکیل آباد مشهد که متعلق به وزارت اطلاعات است منتقل و از حق هرگونه تماس تلفنی و ملاقات محروم هستند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ پرونده ای در شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد با شکایت وزارت اطلاعات برای هریک از این فعالان مدنی در بازگشائی شده و این فعالان مدنی در حال حاضر مراحل بازجوئی و تشکیل پرونده را در بند ۱-۶ زندان وکیل آباد مشهد سپری می کنند و تا اتمام مراحل بازجوئی با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از حق ورود وکیل به پرونده این افراد ممانعت بعمل آمده است. 

۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه  بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی؛ جواد لعل محمدی, محمد حسین سپهری, محمد نوری زاد, غلامحسین بروجردی و مرتضی قاسمی, حوریه فرج زاده, هاشم خواستار و فاطمه سپهری, عبدالرسول مرتضوی و پوران ناظمی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند. 

بازداشت این فعالان مدنی در حالی صورت گرفت که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران, با انتشار گزارشی بازداشت این فعالان مدنی در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز را تعبیر به “ایجاد ناامنی” و”ارتباط با گروههای برانداز” کرد!

تعبیر “ایجاد ناامنی” و “ارتباط با گروههای برانداز” از سوی رسانه های وابسته به ارگانهای امنیتی از آن بابت است که در میان افراد بازداشت شده ۵ تن از این افراد از جمله چهارده تن از فعالان سیاسی و مدنی هستند که با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند.