گزارشی از آخرین وضعیت هانی یازرلو در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز گذشته, هانی یازرلو, که از ۲ ماه پیش در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد در پی تنگی نفس به دلیل عدم دسترسی به داروهای قلبی و هوای گرفته داخل سلولی که وی در آن محبوس شده دچار بیهوشی شد وپس از انتقال به بهداری زندان اوین پس از چندین ساعت نگهداری تحت کپسول اکسیژن مجددا به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, هانی یازرلو, زندانی سابق سیاسی که پس از بازداشت از ۲ ماه پیش در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برد پس از بیهوشی به دلیل بیماری قلبی و عدم دسترسی وی به داروهای قلب و گرفتگی هوای داخل سلول انفرادی بند۲۰۹ به بهداری زندان اوین منتقل شد و تا ساعات پایانی چهارشنبه در بهداری بستری شده بود. با توجه به ابتلای هانی یازرلو, به نارسائی قلبی این زندانی سیاسی در وضعیت نامناسب جسمانی بسر می برد که همین امر موجب افزایش نگرانی خانواده وی از وضعیت جسمانی و سلامت وی شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ هانی یازرلو, که در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد به دلیل آنچه که بیماری قلبی و عدم دسترسی وی به داروهای قلب و از سوی دیگر گرفتگی هوای داخل سلول انفرادی که وی در آن محبوس شده پس از انتقال به بهداری زندان اوین چندین ساعت در بهداری زندان بستری و در طول این مدت با نصب دستگاه اکسیژن به بند ۲۰۹ بازگردادنده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به اینکه هانی یازرلو, از بیماری قلبی رنج می برد و نباز مبرم به دسترسی به داروهای قلب و معاینات پزشکی دارد لذا نگهداری وی در سلول انفرادی و تحت استرس برای وی ضرر دارد. علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ بازداشت هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو، توسط ماموران وزرات اطلاعات که اخیرا خانواده و نزدیکان وی متوجه شدند بازداشت آنها بدون حکم قضائی صورت گرفته اما کماکان این پدر و فرزند بصورت بلاتکلیف در سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می برند و قرار بازداشت آنها تمدید شده است. تداوم بازداشت و بلاتکلیفی هانی یازرلو و هود یازرلو در حالی است که مراحل بازجوئی آنها به اتمام رسیده. 

لازم به ذکر است پیش از این و در طی جلسه تفهیم اتهام هانی یازرلو، قاضی پرونده در پی اعتراض متهمان این پرونده متوجه شد که هیچ سندی مبنی بر انتساب اتهام “اجتماع و تبانی” علیه آنها وجود ندارد، بنابراین با رابط خود در وزارت اطلاعات تماس گرفته و نسبت به این امر اعتراض کرده بود؛ با وجود روشن بودن فقدان مدرک علیه آنها قاضی فک قرار بازداشت آنها را صادر نکرده و رسیدگی به پرونده را به زمان دیگری موکول کرده است.