گزارشی از وضعیت زینب جلالیان, زندانی سیاسی محبوس در زندان خوی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام“زینب جلالیان”, زندانی سیاسی محبوس در زندان خوی, که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ابد خود در این زندان می باشد. این زندانی سیاسی علیرغم گذشت ۱۲ سال از زمان بازداشت و سپری کردن دوران محکومیت حبس ابد خود در زندان خوی کماکان از دسترسی به خدمات پزشکی و همچنین مرخصی محروم مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, “زینب جلالیان”, زندانی سیاسی محبوس در زندان خوی, متولد ۱۳۶۱, اهل شهرستان ماکو, در سال ۱۳۸۶ در کرمانشاه بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در حالی که از لحظه بازداشت از حق انتخاب وکیل محروم بود در سال ۱۳۸۸ به اتهام “محاربه از طریق عضویت در گروه پژاک” در دادگاهی چند دقیقه ای بدون حضور وکیل وی و بصورت غیرعلنی به اعدام محکوم شد و این حکم در آذر ماه سال ۱۳۸۸ در دیوان عالی کشور هم به تائید رسید و پس گسترش فشارهای بین المللی و سازمان دیدبان حقوق بشر و انتقاد از نحوه دادرسی بر پرونده وی حکم اعدام “زینب جلالیان” از اعدام به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. این زندانی سیاسی علیرغم گذشت ۱۲ سال از زمان بازداشت از حق درمان و مرخصی محروم مانده است. 

در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۳۸۹, “علی جلالیان”، پدر زینب جلالیان، در مصاحبه ای اعلام کرده بود؛ در حدود ۱۰ روز پیش دخترش را دیده ولی هیچ صحبتی از اجرای حکم اعدام او نبوده است. 

جلالیان در ادامه گفته بود؛ خبر اعدام قریب‌الوقوع زینب از طریق رسانه‌ها به گوش خانواده و وکیل او رسیده است. خلیل بهرامیان یکی از وکلای زینب جلالیان در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۸۹ گفت از ۲ ماه پیش که وکالت این پرونده را بر عهده گرفت از محل نگهداری موکلش خبر نداشته‌ است. وی ابتدا به زندان کرمانشاه رفته ولی در آنجا به او گفته‌اند مأموران اداره آگاهی ۱ ماه پیش زینب جلالیان را از زندان منتقل کردند. بهرامیان پس از پیگیری‌های مکرر متوجه شده بود که موکلش پس از انتقال به تهران در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین است. 

در تاریخ ۹ تیر ۱۳۸۹ خلیل بهرامیان, با وکالت‌نامه رسمی به زندان اوین مراجعه کرده بود که مسئولان قضائی و امنیتی زندان اوین به این وکیل دادگستری اعلام کرده بودند چنین زندانی‌ای در اینجا وجود ندارد. سپس با مسئولان بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات تماس گرفته بود و آنها به بهرامیان اعلام کرده بودند: شما نه اجازه ملاقات دارید و نه می‌توانید وکالتنامه را با حضور زندانی امضا کنید مگر اینکه دادستان تهران شخصاً دستور این کار را صادر کند.

با افزایش احتمال قطعی شدن حکم اعدام زینب جلالیان، در داخل و خارج ایران با اجرای این حکم، مخالفت‌هایی از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر صورت گرفت و سازمانهای حقوق بشری با راه اندازی کارزارهای بین المللی خواستار لغو حکم اعدام زینب جلالیان شدند. با افزایش فشارهای بین المللی نهایتا در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۰, حکم صادره اعدام بر علیه زینب جلالیان لغو شد و این حکم به حبس ابد تقلیل پیدا کرد و این زندانی سیاسی تا به امروز ۱۲ سال از محکومیت حبس ابد خود را در زندان سپری کرده است

این زندانی سیاسی, از زمان بازداشت در سال ۱۳۸۶ تا به امروز به مرخصی اعزام نشده است و بنا بر اعلام خانواده این زندانی سیاسی تاکنون پیگیریهای آنها برای اعطای مرخصی به زینب جلالیان بی ثمر بوده است. این زندانی سیاسی زن در موارد بسیاری در راستای با اقدامات تنبیهی بعنوان شکنجه از ملاقات کابینی با خانواده خود نیز محروم بوده است. در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷ مسئولان زندان خوی بنا بر اعلام وزیر اطلاعات از ملاقات کابینی خانواده این زندانی سیاسی با زینب جلالیان ممانعت بعمل آورده بودند.