گزارشی از وضعیت ۳ شهروند بازداشت شده با ملیت استرالیا در ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامپس از گذشت چندین ماه از بازداشت “جولی کینگ” تابعیت بریتانیایی و استرالیایی و “مارک فریکین” و یک شهروند زن استرالیائی با هویت نامشخص در ایران بازداشت شدند. اتهام “جولی کینگ” و “مارک فریکین” در ابتدا زدن کمپ در جاجرود و در “نزدیکی یک منطقه نظامی” عنوان شد اما بعد اتهام آنها “فیلمبرداری غیرقانونی با پهپاد” عنوان شده و در همین حال وزارت خارجه استرالیا از ایران خواسته تا ضمن رعایت حقوق انسانی این افراد اجازه دسترسی کنسولی به آنها داده شود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل وبسایت وزارت امور خارجه استرالیا, ماریس پین, وزیر خارجه استرالیا, از حکومت ایران خواسته تا ضمن رعایت حقوق انسانی هر ۳ شهروند با ملیت استرالیا که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی در ایران بازداشت شدند با آنها رفتاری انساندوستانه داشته باشد. بازداشت “جولی کینگ” و “مارک فریکین” در حالی صورت گرفته که هفد آنها از فیلمبرداری با پهپاد انتشار در شبکه های اجتماعی بعنوان تجربیات سفرهای توریستی آنها عنوان شده اما مسئولان امنیتی و قضائی در ایران اتهامات منتسب شده این شهروندان استرالیایی را امنیتی ذکر کردند. اتهام این ۳ شهروند استرالیایی همچنان در پرده ابهام باقی است. ابتدا سخن از کمپ “جولی کینگ” و “مارک فیرکین” در نزدیکی جاجرود به میان آمد. پس از آن، اخباری منتشر شد که حکایت از “فیلمبرداری غیرقانونی این ۲ نفر با پهپاد” به میان آمد. 

براساس این گزارش, وزیر خارجه استرالیا همچنین گفته دولت ما در تلاش است تا از رفتار انسان‌دوستانه و مطابق با قوانین و هنجارهای بین‌المللی با شهروندان استرالیایی مطمئن شود.

در بیانیه منتشره از سوی وزارت خارجه استرالیا همچنین ضمن تائید هویت این ۲ شهروند بازداشت شده با ملیت استرالیا در ایران ذکر شده آنها از اهالی پرت یکی از ایالتهای استرالیای غربی هستند. 

همچنین “اسکات موریسون”، نخست وزیر استرالیا در مورد بازداشت ۲ زن با تابعیت استرالیایی-انگلیسی و ۱ مرد با تابعیت استرالیا در ایران گفت: ما به دقت در حال بررسی پرونده‌های این ۳ نفر هستیم. همچنین مقام‌های دولت استرالیا در حال ارائه کمک‌های کنسولی به خانواده‌های این ۳ نفر هستند.

موریسون در ادامه گفت؛ ما بررسی این روند را با دقت ادامه می‌دهیم. این کار را با مشورت با مقام‌های دولتی استرالیا که بخشی از این روند هستند، ادامه خواهیم داد و مساله بازداشت این افراد در ایران را پیگیری خواهیم کرد.

هویت و اتهام شهروند دیگر استرالیا هنوز اعلام نشده است. این فرد که دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج بوده و در دانشگاهی در استرالیا تدریس می‌کرده، از حدود ۱سال پیش در ایران بازداشت و در زندان اوین بسر می برد. گفته می‌شود که او در همان بندی زندانی است که نازنین زاغری نیز به سر می‌برد.

“جولی کینگ” و “مارک فیرکین”, از سال ۱۳۹۶  سفر جهانی خود را آغاز کرده بودند. این ۲ نفر تصاویر و اخبار مربوط به سفر خود را بر روی شبکه‌های اجتماعی و به‌ ویژه بر روی اینستاگرام و یوتیوب منتشر می‌کردند.

همچنین این ۲ شهروند با ملیت استرالیا,  برای تهیه عکس از سفر خود از پهپاد نیز استفاده می‌کردند. “جولی کینگ” و “مارک فیرکین”، پیش از بازداشت، تصاویری از سفر خود به قرقیزستان و پاکستان منتشر کرده بودند. آن‌ها در جریان سفر خود به دور دنیا در حدود ۲ ماه پیش در تهران بازداشت شدند. 

بازداشت این ۳ شهروند با ملیت استرالیا در حالی صورت گرفت که چندی پیش “نگار قدسی کنی”, زن ایرانی به دلیل نقض تحریمهای آمریکا در استرالیا بازداشت شده بود و در عین حال گمانه زنی ها از احتمال گرو کشی حکومت جمهوری اسلامی برای معاوضه این ۳ شهروند استرالیائی با نگار قدسی کنی قوت گرفته است. 

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شدند.