گزارش‌ها درباره پایان «مشروط و موقت» اعتصاب کارگران هفت‌تپه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، در حالی که گزارش رسانه‌های نزدیک به دولت ایران از پایان اعتصاب کارگران شرکت «هفت‌تپه» شوش در استان خوزستان خبر می‌دهد، منابع نزدیک به کارگران از مشروط بودن آن برای اجرای توافق‌های صورت‌گرفته سخن می‌گویند.

خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه دوازدهم آذرماه در همین زمینه نوشت: «به دنبال مذاکرات صنفی کارگران که دیروز دوشنبه در محل فرمانداری با حضور اعضای شورای تامین شهرستان شوش انجام شد، اعتراض صنفی کارگران نیشکر هفت‌تپه پس از گذشت چند هفته پایان یافت و کارگران به سر کار خود برگشتند.»

بر اساس اعلام «کانال مستقل کارگران هفت‌تپه»، کارفرما متعهد به بازگرداندن کارگران اخراجی به کار ظرف کمتر از پنج روز شده و قول داده است که تمام پرونده‌ها علیه کارگران در دادسرای شوش بسته خواهد شد. 

کارگران معترض پس از بیش از ۷۰ روز اعتصاب پذیرفته‌اند که به صورت موقت و مشروط اعتصاب خود را معلق کنند.

با این حال، کارگران معترض گفته‌اند در صورت برآورده نشدن این دو وعده و عدم تعیین تکلیف وضعیت قرارداد اسماعیل بخشی، تا چهارشنبه هفته آینده اعتصاب‌های خود را دوباره در مقابل فرمانداری از سر خواهند گرفت.

کارگران خواهان  پرداخت حقوق‌های معوقه، خروج این شرکت از بخش خصوصی و اداره شورایی کارخانه نیشکر هفت تپه هستند.

شرکت هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ با پیش‌پرداخت ۶میلیارد تومان به دو شرکت خصوصی واگذار شد. 

جلسه روز دوشنبه بین نمایندگان کارگران معترض از یک سو و کارفرما و شورای تامین از سوی دیگر برگزار شده است. طی توافق بین آن‌ها، همچنین مقرر شده مطالبات بازنشستگان طی سه قسط تا پایان سال پرداخت شود.