گزارش‌گران بدون مرز: محسنی اژه‌ای در قتل دست‌کم یک روزنامه‌نگار نقش دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«سازمان گزارش‌گران بدون مرز» اعلام کرد «غلامحسین محسنی اژه‌ای»، رییس جدید قوه قضاییه علاوه بر بدنامی برای مواضع و اقدام‌های تند علیه روزنامه‌نگاران، دست‌کم به شکل مستقیم در قتل «پیروز دوانی»، روزنامه‌نگار ایرانی در سال ۱۳۷۷ دست داشته است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز روز سه‌شنبه ۲۲ تیر۱۴۰۰ خواهان تشکیل یک کمیسیون تحقیق جهانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای محسنی اژه‌ای شده است. محسنی اژه‌ای در سال ۱۳۸۳، در جلسه هیات نظارت بر مطبوعات، در بحثی درباره توقیف و سرکوب مطبوعات، پس از پرتاب قندان به سوی «عیسی سحرخیز»، با این روزنامه‌نگار درگیر شد و او را گاز گرفت.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گزارشی که در سایت آن انتشار یافته، به قتل «داریوش فروهر» و «پروانه اسکندری»، چهره‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی، «مجید شریف»، عضو تحریریه نشریه «ایران فردا» و «محمد مختاری» و «محمد جعفر پوینده»، نویسنده و روزنامه‌نگار توسط وزارت اطلاعات در سال ۱۳۷۷ اشاره کرده است. هم‌چنین با استناد به اظهارات «اکبر گنجی»، روزنامه‌نگار در دادگاهی در آذر ۱۳۷۹، محسنی اژه‌ای، دادستان وقت دادگاه ویژه روحانیت، آمر قتل پیروز دوانی، سردبیر و صاحب امتیاز نشریه «پیروز» معرفی شده است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز با اشاره به سرکوب اعتراضات سراسری در سال ۱۳۸۸، نوشته که محسنی اژه‌ای به عنوان وزیر اطلاعات و دادستان، در بازداشت صدها روزنامه‌نگار و صدور احکام سنگین برای آن‌ها نقش مهمی ایفا کرده است. در بخش دیگری از این گزارش، به نقش محسنی اژه‌ای، دادستان، معاون و سخن‌گوی وقت دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در بازداشت خانگی «میرحسین موسوی»، نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی و صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده «کلمه سبز» به همراه «زهرا رهنورد»، همسر موسوی، روشن‌فکر و نویسنده و «مهدی کروبی»، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده «اعتماد ملی» اشاره شده است. آن‌ها از رهبران «جنبش سبز» ایران پس از انتخابات پرحاشیه ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ بودند که از اسفند ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

هم‌چنین از جمله دیگر اقدامات محسنی اژه‌‌ای می‌توان به بسته شدن و بازداشت ده‌ها وب‌نگار کانال‌های اطلاع‌رسانی در تلگرام اشاره کرد. سازمان گزارش‌گران بدون مرز جمهوری اسلامی ایران را یکی از سرکوب‌گرترین کشورها در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی خوانده است. در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۱ گزارش‌گران بدون مرز، ایران از میان ۱۸۰ کشور جهان، در رده ۱۷۴ قرار دارد. غلامحسین محسنی اژه‌ای در تاریخ ۱۰ تیر ۱۴۰۰ از سوی «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران به مدت پنج سال به ریاست قوه قضاییه منصوب شده است.