گزارش اتاق بیایید همه با هم صدای مردم مظلوم سیستان و بلوچستان باشیم در کلاب هاوس

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماتاق بیایید همه با هم صدای مردم مظلوم سیستان و بلوچستان باشیم روز یکشنبه در کلاب هاوس تشکیل شد و برخی از کارشناسان و اهالی سیستان و بلوچستان در این مورد سخن گفتند.

یکشنبه با حضور طیف گسترده مردم در کلاب هاوس ،کلاب ناقص الدین شاه به مدیریت دکتر سهیل شب انگیز با عنوان بیایید همه با هم صدای مردم مظلوم سیستان و بلوچستان باشیم به مدت دو ساعت و نیم از مظلومیت سیستان و بلوچستان و مردم مظلوم آن سخن گفت و افراد زیر به اظهار نظر در این زمینه پرداختند :

سهیل شب انگیز، سید احمد شمس، گل آقا، سام، مزدا، سبحان، میثم بازیاری، محمد اصغر امیری از نیکشهر، امید یوسفی، کاربر بلوچ خان، امید صفری ، امیررضا انصاری، رضا حسین بر و …

در ادامه گزارش چکیده این اتاق را با هم میخوانیم:

سهیل شب انگیز :

به‌نام یزدان پاک،به‌نام عشق،به‌نام ایران، به‌نام آزادی

درود و عرض ادب خدمت تک‌ تک حضار محترم که تشریف اوردید در کلاب امشب ما
، با هم از سیستان خواهیم گفت ، از درد و مظلومیت این مردم باشکوه و مظلوم…
درودی دارم خدمت دوست عزیزم استاد عزیز سید احمد شمس

سید احمدشمس : سلام و عرض ادب دارم خدمت شما دکتر شب انگیز و همه عزیزان حاضر در جلسه. خوشحالم که در خدمت شما باشم ، چون خودم حدود سه سال توفیق خدمتگزاری به مردم خطه سیستان و بلوچستان را داشتم بسیار خوشحالم از عنوانی که انتخاب کردید و امیدوارم که بتوانیم آن طوری ک شایسته‌ی این مردم عزیز است و از آنها دریغ شده ان شاءالله از حق آنها دفاع کنیم و همین‌طور که عنوان اتاق شما هست صدای مردم سیستان و بلوچستان باشیم.

شب انگیز : سلام و درود دارم خدمت گل‌آقا و میثم بازیاری ، خیلی خوش آمدید سلام و علیکی با دوستان بفرمایید

گل‌آقا : سلام و درود خدمت همه‌ی عزیزان و دوستان گرامی خودم و جنابعالی و همه دوستانی که قلبشان برای ایران و ایرانی و همه قومیت های ایرانی اعم از ترک و لر و بلوچ و ترکمن می تپد و باه ر زبان مادری با هر گویش محلی تحت ستم این حکومت قرار گرفته اند و در رنج به‌ سر میبرند امیدوارم که بتوانیم باهم و باهم اندیشی کاری بکنیم و مرحمی باشیم بر آلام مردم عزیز بلوچ.

شب انگیز : گل‌آقای عزیز همراه ما باشید .

دوستان عزیز حدیثی از پیامبر مسلمانان نقل شده که میگوید “من اصبح و لم یهتم من امورالمسلمین فلیس به مسلم “هرکسی صبح کند در حالی که به فکر امور مسلمین نباشد مسلمان نیست‌.بحارالانوار

دوستان بزرگوار مگر نه این است که حکومت حاکم بر جمهوری اسلامی ایران داعیه‌ی اسلام دارد؟چه شیعه و چه سنی هشتاد میلیون انسان در سرزمینی شکوهمند به‌نام ایران زندگی میکنند؛ چه تفاوتی‌ است میان دوستان عزیزی که در بالا شهر تهران و در مناطق ثروتمند کشور زندگی میکنند با عزیزان و دوستان ما در استان سیستان و بلوچستان؟

سعی خواهم داشت سیاسی صحبت نکنم سعی خواهم کرد از دینشان از دینی که مدعی هستند صحبت کنیم و از مستندات همان دین صحبت کنیم و بگیم کجای این دین گفته شده تفاوت بین دو انسان؟شیعه و سنی هیچ تفاوتی ندارد
آیه‌ی قرآن است “ان اکرمکم عندالله افکاکم ” همانا گرامی‌ترین شما نزد خداوند خداترسان شماست.

بنده در مقامی نبوده و نیستم که سخنرانی کنم اگر این دوستان درحال انجام حکومت اسلامی هستند و اگر این اسلام است باید فاتحه اسلام را بخوانیم.اسلام یک دینی است مثل تمامی ادیان مثل تمامی باورها ؛که خیلی ها مرید اسلام هستند و اسلام را دوست دارند و با انتخاب آن راه خود را برگزیده اند ، خیلی ها پیرو آیین های دیگری هستند مثل مسیحیت و …

ما همه‌ی باورها را کنار میگذاریم امشب از منظر انسانیت به سیستان نگاه خواهیم کرد و با حضور دوستان از سیستان و مشکلاتش خواهیم گفت و وارد بحث های سیاسی نمیشویم. جناب آقای شمس شما هم صحبتی بفرمایید تا بقیه مهمانها هم تشریف بیاورند و صحبت کنند

سید احمد شمس : سلام و عرض ادب مجدد خدمت همه شما عزیزان. تشکر میکنم از شما و از تمام عزیزانی که تشریف آوردند تا ان شاء الله این اتاق را برگزار کنیم و به نوعی صدای مردم مظلوم سیستان و بلوچستان باشیم.

جهت استحضار عزیزانی که آشنایی با ساختار سیستان و بلوچستان ندارند عرض میکنم که درحال حاضر استان سیستان بعد از خراسان بزرگ که به سه استان تقسیم شد یکی از پهناورترین استان ها است با وسعتی بی‌نظیر و تنوع اقوام و مذاهب‌.

شاید این‌گونه تنوع اقوام و مذاهبی که در سیستان است در کمتر استانی مشاهده شود‌.ضمنا استان سیستان و بلوچستان جوان ترین استان کشور است و جمعیت زیر هجده سال این استان بسیار بیشتر و فراتر از استان‌های دیگر است و شاهد نیروی شگرف جوان در این استان هستیم.

استان سیستان و بلوچستان پذیرای بسیاری از اقوام غیر بومی‌ است‌.درحدود نیم قرن پیش تعدادی از اقوام بیرجندی،یزدی و کرمانی های عزیز به دلیل خشکسالی و برخی مشکلاتی که به آنها عارض شده بود مجبور به مهاجرت به استان سیستان و بلوچستان شدند و جالب اینکه زندگی مسالمت آمیزی در کنار مردم سیستان به ‌ویژه اهل سنت دارند.

بنده خودم در شهر خاش شاهد ماجرایی بودم ، وقتی به همراه یکی از دوستان یزدی خودم که سالهاست به سیستان مهاجرت کرده‌اند به منزل یکی از دوستان بلوچ رفتیم ، پیرمردی با لباس بلوچی نشسته بود ، زمانی که اسم مادر دوستم آمد اشک در چشمان پیرمرد بلوچ حلقه بست و گفت که بنده از پستان مادر شما شیر خورده ام ..

میخواهم خدمت شما عرض کنم این زندگی دوستانه و مسالمت آمیز و بامحبت در بین آنها وجود دارد‌. عرایضم رو خلاصه میکنم اگر بخوام بلوچ را تعریف کنم بگذریم از ایستادگی های اقوام بلوچ که در مقابل اجنبی ها در چند سده گذشته داشتند ، بلوچ ، انسانی اهل ایثار و ازخ ود گذشتگی است اگر شما به چادر یک بلوچ وارد شوید اگر تمام هستی آن فرد بلوچ یک گوسفند یا یک بز باشد حاضر است برای غذای ظهر شما همان را برای شما قربانی کند و به فردای خود فکر نمیکند که آیا فردا نیازمند هست یا نیست.

با تمام این رشادت ها و آزادگی ها و ایثارهایی که خدمت شما عرض کردم مردم این خطه آبادانی ندارند و خیلی چیزها از آنها دریغ شده است.اگر امروزه وضعیت کرونا یا آب و برق و وضعیت سلامت مردم سیستان وضعیتی تاسف بار دارد همگی دلالت بر بی توجهی حکومت مرکزی است که نسبت به این مردم عزیز داشته است.

متاسفانه مردم سیستان و بلوچستان خودشان را شهروند درجه یک نمیدانند با اینکه پاسپورت و شناسنامه‌ی ایرانی دارند هرگز خودشان را مثل یک ایرانی در شهرهای دیگر احساس نمیکنند و نگاه امنیتی به آنها باعث این ذهنیت در آنها شده است با اینکه ما جز صداقت و مهربانی از مردم سیستان و بلوچستان ندیده ایم.

حتی در حوزه فرهنگ و هنر هم به این مردم عزیز جفا شده است هر زمانی که بخواهند فیلمی در مورد قاچاقچیان بسازند نماد آن را مردم سیستان و بلوچستان میدانند.

متاسفانه قضات هر زمانی که بخواهند کسی را تبعید کنند این استان و شهرهای این استان را به عنوان تبعید‌گاه انتخاب میکنند ، آیا این رفتار ها اثر منفی بری روی ذهن مردم استان سیستان نمیگذارد؟

آیا با وجود این رفتارهای ناصحیح و این تبعیض ها باز هم مردم شریف سیستان و بلوچستان خودشان را ایرانی و خودی می دانند؟ اما آن ها هم چنان خود را ایرانی می دانند و از ایرانی بودن خود دفاع می کنند.

و یک نکته حالب دیگر این که بسیاری از مردم سیستان فاقد شناسنامه هستند .. مسلم‌ترین حق یک انسان که دریک کشور زندگی میکند داشتن هویت است که از آنها دریغ شده است هرچند وضعیت این استان وضعیت مطلوبی نیست ، اما نمیتوانیم ظلمی که حکومت مرکزی به این مردم روا دارد را فراموش کنیم عرایض دیگری هم دارم که بعد از اظهار نظر دوستان عرض میکنم.

شب انگیز : درخدمت یکی از دوستان عزیز هستیم که امیدوارم بتوانند کمک زیادی به ما بکنند ، جناب آقای سبحان موهبتی که از قضا ارتباط نسبی با استاندار استان سیستان و بلوچستان دارند ، جناب سبحان آیا برای شما مقدور است که ارتباط تلفنی برقرار کنید با استاندار استان تا ما بتوانیم سوالاتی مطرح کنیم

سبحان موهبتی : الان دیروقت است و علاوه بر آن حضور ایشان در اینجا هزینه دربر خواهد داشت

شب انگیز : منظور یک ارتباط تلفنی از طریق واتساپ احمدعلی موهبتی برقرار کنید تا ما بتوانیم از طریق شما سوالاتی را منتقل کنیم به استاندار ، وضعیت استان ‌را بررسی کنیم ..ما امروز میخواهیم از باب انسانی صحبت کنیم نه سیاسی ، فقط از جنبه انسانی و اجتماعی موضوع را کنکاش کنیم و دوست دارم که شما هم همراه من باشید و به ما کمک کنید ، عنایت داشته باشید یا پیام بنده را به ایشان ابلاغ کنید یا تماسی برقرار شود ، البته برای مسئول مملکت دیر وقتی وجود ندارد همانطور که علی بن ابیطالب مسئول مملکت بودند و دیروقت ها هم مشغول امداد رسانی به مردم بودند.

سبحان موهبتی : همانطور که قبلا گفتم من ارتباط نزدیکی با ایشان ندارم . قول نمیدهم اما تماس میگیرم اگر ارتباط برقرار شد حتما اطلاع خواهم داد.

شب انگیز : جناب سبحان شما انسان منصف و آزاده‌ای هستی من قبول دارم هرچند بصورت نسبی به استاندار سیستان و بلوچستان ارتباط فامیلی داری اما امیدوارم سبحان شبیه استاندار نباشد البته سبحان پسر صادق و آزاده ای هست اما ما خوب احمدعلی موهبتی رامیشناسیم خدا عاقبتش را ختم به‌خیر کند با این وضعیت استان سیستان و بلوچستان

دوستان عزیز با این که دیروز وزیر بی‌نمک بهداشت آمدند و گفتند خیر در استان سیستان تخت های خالی زیاد است و وضعیت هرمزگان بدتر از سیستان است ، بنده امروز با چند تن از دوستان که دفن داشتند در قبرستان زاهدان ، تلفنی صحبتی داشتم که خواهند آمد و اینجا هم صحبتهایشان را میکنند و از وضعیت نابسامان مردم میگویند ، از نبود تخت و امکانات درمانی سخن میگویند ، درعین حال از نبود آب و برق و داد میزنند و گریه میکنند که بیچاره شدند ، اما در آنِ واحد ما رییس جمهوری را داریم که میگوید دروغ است برقی قطع نشده و شرایط کرونا را در استان سیستان و بلوچستان تکذیب میکند ، و از طرفی دیگر وزیر در چشم ملت نگاه میکند به دوربین نگاه می کند و دروغ میگوید متاسفانه.. ف سبحان جان برای آن فامیل شما هم جز عاقبت به‌خیری چیزی نمیتوانم بخواهم ، با این وضعیتی که اتفاق افتاده و مردم سیستان و بلوچستان گروگان وضعیت مدیریتی هستند ، کاری به نظام هم ندارم ، فعلا در بحث مدیریتی میپردازیم به برنامه ، که به مذاق عده ای خوش بیاید که حضور داشته باشند ..اگر وارد بحث نظام شوم باید سیاسی صحبت کنم فعلا از کارگزاران دولت بی عرضه صحبت میکنیم.

سبحان جان چون تو در میان آن مردم و مشکلات هستی بهتر میتوانی کمک کنی ما اینجا سیاه نمایی نمیکنیم من از لندن یکی از ترکیه یکی از امریکا نمیخواهیم وضعیت کشور را سیاه نمایی کنیم .میشنویم سبحان جان ، شما بگو در استان سیستان اوضاع به چه صورت است؟

اشکال ندارد با ما باش سبحان جان

آقای مزدا یا میثم شما صحبت بکنید تا بقیه بچه ها بیایند

یکی از مهمانان : جناب شب انگیز سلام من میخواستم در ارتباط با ظلمی که به مردم سیستان و بلوچستان شده است صحبت کنم استان سیستان و بلوچستان از لحاظ اهمیتی که در منطقه جنوب شرقی دارد شاید دومین استان پهناور است .

از طرفی استان سیستان و بلوچستان از نظر وسعت به اندازه کشور سوریه است.امروزه اکثریت مردم میدانند با هزینه های هنگفت ، حکومت جمهموری اسلامی ایران در کشور سوریه آپارتمان سازی می کند و کمتر کسی است که از این موضوع بی اطلاع باشد حتی طرفداران حکومت هم میدانند که جمهوری اسلامی با بودجه یک کشور،شش کشور را اداره میکند.

من میخواهم بگویم که استانی مثل سیستان و بلوچستان هزار و صد کیلومتر با مرز افغانستان و پاکستان فاصله دارد و از لحاظ امنیت شاید بیست شهرستان دارد و شرایط موجودش نسبت به گذشته بسیار بدتر شده و من بیاد ندارم که از طرف نظام و مسولان ظلمی به این مردم نشده باشد.

نمیدانم دوستان اطلاع دارند یا نه ، دانشگاهی ک در این استان وجود دارد دانشگاهی مدرن است و میخواهد با شرایط مختلف خیلی از دوستان را راضی بکنند که بجای اینکه شیراز تهران اصفهان مشهد یا جاهای دیگر که قصد تحصیل داشته باشند به سمت دانشگاه سیستان و بلوچستان بروند.

بنده خودم رفتم و به چشم دیدم ، واقعا از لحاظ امکانات نمیدانم چه بگویم ، اگر بخواهیم با شهر تهران و یا سایر استانها مقایسه کنیم واقعا حرفی برای گفتن نمی ماند اگر واقعا بودجه ای که برای یک کشور خرج میشود کاری ندارم که برای آبادانی یک کشور استفاده میشو یا نه.

همگی میدانید زمانی که انفجار لبنان رخ داد اگر بخواهیم هزینه مصرفی برآوردشده را تقسیم بر هشتاد یا هشتاد و پنج میلیون نفر کنیم سهم هر ایرانی چیزی حدود پانصد هزار تومان میشود یعنی هر اتفاقی برای کشورهای اطراف می‌افتد از جیب ما مردم خرج میشود حالا اگر قرار است هزینه ای از جیب ما خرج شود همه ما مردم ایران حاضریم که برای مردم استان سیستان و بلوچستان باشد.

واقعا حق مردم سیستان این نیست که با چنین شرایطی زندگی کنند این استان از طرفی به دریای عمان حدود سیصد کیلومتر مرز آبی دارد ، از لحاظ امنیت در هر کشور دیگری چنین استانی با این ویژگی های ذکر شده باشد خودتان ببینید که چه اتفاقاتی خواهد افتاد و در سیستان و بلوچستان چه اتفاقاتی می‌افتد.

بگذریم از برخوردی که دولت با اهل سنت دارد حتی به آنها اجازه ساخت مسجد نمی دهند ، روحانیون آنها مثل مولوی عبدالحمید یا سایر نفرات نمیتوانند بصورت آزادنه صحبت کنند و به طرق مختلف آنها را سرکوب میکنند ، وارد سیاست نمیشوم که بحث به درازا کشیده نشود و اگر بخواهم از لحاظ امکانات نسبت به وسعت بخواهم وارد این قضیه شوم واقعا حرفی برای گفتن باقی نمی ماند.

وسعت استان سیستان با کشور سوریه برابری میکند در مقایسه با کشور سوریه با آن امکانات لوکسی که دارد اینطرف استان سیستان و بلوچستان مردم آب ندارند گاز ندارند واقعا حرفی ندارم فقط این نکات را گفتم ممنونم