گزارش اتاق ستاربهشتی در کلاب هاوس ؛خوزستان آب میخواهد نه گلوله/ باحضور گوهر عشقی/بابک اجلالی: ستار شجاعت را از مادر،گوهر عشقی آموخته بود و سر نترسی داشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر این نشست ۳ ساعته که با استقبال مناسب مخاطبان همراه بود ،افراد مختلف به اظهار نظر در مورد خوزستان و شرایط کشور و سرکوب معترضان توسط حکومت پرداختند و ضمن عرض ارادت به بانو گوهر عشقی یاد شهید ستاد بهشتی را زنده نگه داشتند.

مجید نیکنام، سیداحمدشمس ، بابک اجلالی ، آرش صادقی، مریم مقدم، میثم بازیاری، ساراملکی، منصورسلیمانی، مزدا دارابی، سام ایرانی و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند

در ابتدا سرود ای ایران پخش شد و پس از آن مجید نیکنام ضمن عرض ادب و خوش آمد به مادرگوهر عشقی و آرش صادقی و بقیه حاضرین در این نشست از خانم مریم مقدم خواست تا مدیریت جلسه را در اختیار بگیرد

مجید نیکنام با بیان اینکه ستار بهشتی و خانواده محترمشان سالها در خوزستان سکونت داشته اند و مادر گوهر عشقی خاطرات بسیاری را از آنجا دارد و با توجه به موضع گیری بسیار مناسب گوهر عشقی و نامه بسیار تندی که خطاب به جامعه جهانی و دبیرکل سازمان ملل آماده انتشار نموده اند ،به خاطر حمایت ایشان از مردم خوزستان این نشست تدارک دیده شد تا صدای مظلومیت مردم خوزستان به گوش جهانیان برسد چرا که پاسخ عطش و تشنگی مردم گلوله نیست

مجید نیکنام در مورد بنیاد ستار بهشتی گفت:

صحبت های اولیه بنیاد به ۵ سال قبل برمیگردد که در یکی از صحبت هایی که با مادر (گوهر عشقی) داشتم ، مادر گفتند که میخواهم جایی را به نام ستار داشته باشم که در کنار مردم باشم چرا که ستار همیشه کنار مردم بودند.

این بحث در آن مقطع دیگر پیگیری نشد اما حدود سه سال و ۹ ماه قبل که مادر مجددا به فکر راه اندازی این مجموعه افتادند و نظر بنده این بود که این مجموعه در داخل کشور ثبت شود و مادر هم گفتند حتما این مجموعه را در داخل ثبت می کنم.

دو نفر از وکلایی که همیشه کنار خانواده ستار هستند و مایل نیستند اسمشان رسانه ای شود قرار شد کارهای ثبت این بنیاد را پیگیری کنند.

حاکمیت اجازه ثبت بنیاد را نداد و گفتند اساسنامه را در حد یک موسسه خیریه تنظیم کنید.

حاکمیت پس از ۱۰ ماه اجازه ثبت موسسه خیریه را در این چارچوب ندادند و گفتند بهتر است خواسته های خود را در حد یک کمپین حقوق بشری ثبت نمایید.

اما با اعمال مجدد تغییرات و ارسال برای ثبت ، که برخلاف تصور همه پس از چند ماه گفتند امکان تاسیس کمپین مردمی وجود ندارد مگر در قالب دولتی و با نظارت مستقیم دولت.

حاکمیت خواست ما را در حد یک انجمن تقلیل داد ولی با آن هم موافقت نکردند و این پروسه چهار سال طول کشید و مادر از ثبت بنیاد در داخل ناامید شد و گفت دیگر در داخل کشور این کار را انجام نمیدهند و پیش از نوروز ۱۴۰۰ مادر به بنده گفت این بنیاد را در خارج از کشور ثبت کن.و من را مدیون پیراهن مشکی و برادرم ستار نمود که این بنیاد را راه اندازی نمایم.

ثبت اولیه بنیاد در کالیفرنیای آمریکا انجام شده است و ثبت دوم آن برای یکی از ارگان های دولتی در حال انجام است که مراحل اندکی تا نهایی شدن آن باقی مانده و ما منتظر ورود افراد به بنیاد و تایید اساسنامه آن توسط اعضاء و هیات مدیره انتخابی هستیم.

مجید نیکنام در ادامه گفت:

بنده و مادر مادام العمر هیچ منافعی چه مادی چه معنوی در این بنیاد نداریم .

و این تنها پیش شرط بنده برای راه اندازی این بنیاد بوده که با پذیرش مادر همراه بوده است.

هرچند تماس های متعددی از افراد مختلف در این مورد با بنده گرفته شده است که خواهان حضور بنده در بنیاد به عنوان شخصیت حقیقی هستد.

بنیاد ستار بهشتی قرار است با حمایت مردم گام های مهمی را برای خود مردم بردارد و مامنی باشد برای حمایت از اقشار آسیب پذیرجامعه که از طرف حاکمیت مورد ظلم و جور قرار میگیرند.

ما تا این لحظه منبع مالی نداریم چون هنوز از طرف دولت امریکا مجوز جمع آوری منابع مردمی را نداریم که بزودی این مجوز صادر خواهد شد.

در ادمه به اهم مواضع حاضرین در نشست پرداخته ایم:

حکومت در حق تمام کشور ظلم و جور نموده است اما در مورد خوزستان این ظلم و جور عامدانه بیشتر است.

مهدی طائب چند سال پیش آشکارا اعلان کردند که برای ما بین سوریه و خوزستان،سوریه و حفظ آن اولویت بیشتری دارد .

حاکمیت ضد ایرانی و بی وطن هیچ گونه ارزشی برای ایران و جان مردم ایران قائل نیست.

جمهوری اسلامی به دولت های خارجی انواع و اقسام حق السکوت ها را داده تا در برابر سرکوب مردم سکوت کنند

عقلانیت و دانشی در بین حاکمیت برای حل مشکلات مردم وجود ندارد

صدایی که امروز از خوزستان خارج میشود صدایی است که نخستین بار از قلم ستاربهشتی خارج شد،صدایی غیرسیاسی و متعلق به قشر کارگر و زحمتکش

مادر گوهر عشقی بازتاب صدایی است از جنس صلح و آبادانی که داشتیم و اکنون از آن بی بهره ایم

آرش صادقی:

خوزستان به صورت ادواری شاهدر نجهای مکرری نظیر سیل ، فقر، بی آبی،ریزگردها،خشکسالی،قطع برق،سرریزشدن فاضلاب ها،تبعیض،تغییرترکیب جمعیتی و مسولان نالایق و غیربومی بوده است

اعتراضات اخیر در خوزستان تنها نوک کوه یخ روابط تبعیض آمیز و قومیتی همراه با انکار و سرکوب توسط حاکمیت است

متاسفانه هسته قدرت در جمهوری اسلامی قادر به فهمیدن این اعتراضات نیست.

در این نشست افراد مختلف به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و با پخش سرود خوزستان این نشست به پایان رسید