گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس،شکسته شدن انحصار رسانه ای؛ چه تحولی با کلاب هاوس اتفاق افتاد ؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست سه ساعته ای تحت عنوان : شکسته شدن انحصار رسانه ای؛ چه تحولی با کلاب هاوس اتفاق افتاد ؟ …،برگزار شد که با استقبال خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

آقایان : سید احمد شمس ، محمدفومنی، امیرحسین فومنی، احمدرضا احمدپور، هژبر، سید حبیب نبوی، حسن ماکیانی، علیان،محراب، مسعودمویدی، عیسی صفا، ،میلادشهابی، میثم بازیاری و خانم ها : مریم حقیقت ، خدیجه خورشیدسوار، زهراموسوی، قاسم لو، و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های بسیار خوبی مطرح گردید.

با گسترس نفوذ اینترنت در دنیا و افزایش پلت فرم های ارتباطی و اجتماعی،ذائقه رسانه ای مردم در حال تغییر می باشد و استقبال و استفاده مردم به رسانه های دیداری و شنیداری که بیش از یک قرن تنها قبله آمال و آرزوی مردم برای برقراری ارتباط با جهان پیرامون خود بود روز به روز کمتر می شود و پلت فرم های نوظهور در حال شکست انحصار رسانه ای در جهان و در ایران می باشد

این سلسله اتفاق ها که به لطف پیشرفت تکنولوژی رخ داده است باعث شده است که ابزارهای رسانه ای قدیمی در بین مردم دیگر رویکرد و محبوبیت گذشته را نداشته باشد و مردم به دنبال کشف ابزارهای ارتباطی جدید رسانه ای هستند.

بدون شک کلاب هاوس یکی از خاص ترین ابزارهای رسانه ای نوظهور می باشد که اگر چه طراحی پیچیده ای در خلق آن استفاده نشده اما توانسته به یکی از محبوب ترین ابزارهای رسانه ای شنیداری در جهان تبدیل شود که به تمام کاربران خود اجازه می دهد بتوانند یک رسانه شخصی را بوجود بیاورند

اپلیکیشن صوتی کلاب هاوس در آوریل سال ۲۰۲۰ عرضه شد. این برنامه توسط پل دیویدسون (Paul Davidson) و روهان ست (Rohan Seth) برای سیستم عامل iOS ساخته شده است. همچنین شرکت Alpha Exploration توسعه‌ دهنده برنامه Clubhouse محسوب می‌شود. این اپلیکیشن دارای انواع کلاب ‌ها و اتاق ‌های مجازی با موضوعات مختلف، موسیقی، اجرا، مذاکره و بحث است.

بیاید با همدیگر نگاهی به شالوده اصلی این رسانه اجتماعی جدید بیاندازیم و به این سوال پاسخ دهیم که این شبکه اجتماعی جدید چیست و دقیقا چه کاری را انجام می دهد.

کلاب هاوس ترکیبی از همه چیزهایی است که قبلاً دیده ایم. مانند یک دستورالعمل غذایی که به صورت ترکیبی چندین ماده غذایی را در هم ادغام و یک غذای خوشمزه جدید را می سازد. این شبکه اجتماعی ترکیبی از اندکی پادکست، برخی از پخش های زنده و حتی برخی قابلیت های موجود در اسنپ چت می باشد.

کاربرانی که قبل از دیگران وارد کلاب هاوس شده اند افرادی بسیار خوش شانس هستند چرا که آنها می توانند جایگاه مناسبی را در این رسانه اجتماعی کسب نمایند. آنها می توانند اتاق های گفتگو ایجاد کنند یا به دیگران بپیوندند. گفتگوها در این اتاق ها بدون محدودیت و با هر موضوعی می تواند شکل گیرد.

قابلیت دیگری که این شبکه اجتماعی دارد این است که کاربران می توانند دیگران را دنبال کنند. از اینجا، محتوا براساس افراد دنبال شده به شما پیشنهاد می شود. کلاب هاوس یک الگوریتم هوشمندانه دارد که برای تهیه محتوای مناسب افرادی را که دنبال می کنید، در نظر می گیرد. این امر سبب می گردد که دسترسی به اتاق ها برای شما بسیار ساده گردد.

ابزار دیگری که کلاب هاوس برای معرفی اتاق های مناسب به شما استفاده می کند پروفایل شماست. وقتی شما علایق خود را مشخص می نمایید این شبکه اجتماعی از این ابزار به منظور تهیه لیست اتاق های مورد علاقه شما استفاده می کند.

اصطلاحات رایج کلاب هاوس

برخی از مهم ترین اصطلاحات کلاب هاوس عبارتند از:

راهرو

راهرو بخش اصلی سایت می باشد و کاربران در آن بحث های فعال را جستجو می کنند. به عنوان صفحه اصلی سیستم، این جایی است که همه چیز اتفاق می افتد. می توانید تقویم را مشاهده کنید، نمایه خود را ویرایش کنید، اعضا را جستجو کرده و اعلان ها را بررسی کنید.

اتاق ها (Room)

هنگامی که در راهرو حضور دارید می توانید اتاق های مختلفی که ایجاد شده اند را مشاهده نمایید. برای کمک به تصمیم گیری شما تعداد افراد اتاق، تعداد بلندگوها و سایر جزئیات اتاق قبل از ورود به اتاق برای شما قابل مشاهده می باشد.

نقش های مختلف در اتاق ها

شما پس از ورود به اتاق ها می توانید نقش های مختلفی را به عهده می گیرید. فقط شنونده باشید یا بلندگو را در دست گرفته و صحبت کنید.

شنونده (Audience)

بعد از اینکه شما به یک اتاق وارد شدید اولین نقش شما شنونده می باشد. یعنی اینکه شما تنها می توانید صحبت های سایرین را گوش کنید. لکن هر زمانی که تصمیم به صحبت کردن گرفتید می بایست دست خود را بالا ببرید.

سخنران ها (Speakers)

بعد از اینکه دست خود را بالا بردید و توسط مدیر روم درخواست شما پذیرفته شد شما می توانید به راحتی اقدام به صحبت کردن بنمایید. البته توجه داشته باشید که میکروفن خود را در حالت بی صدا قرار دهید و هر زمانی که نوبت شما برای صحبت کردن رسید شروع به گفتگو نمایید.

کلاب (Club)

و اما شاهکار کار ایجاد کلاب است. اینجا مکانهایی هستند که تمامی افراد با علایق و تخصص های مشابه گرد هم جمع می شوند و در زمان های مناسب اتاق ها را تشکیل داده و با یکدیگر گفتگو می کنند. هر کلاب شامل موسس، مدیران، اعضا و پیرو یا فالوور است.

ایونت

رویداد ها، برنامه‌ های مجازی هستند که در تاریخ‌ های از پیش تعیین شده و حول محور موضوعی خاص و تخصصی برگزار می ‌شوند. معمولا روال برگزاری ایوند در کلاب هاوس به این صورت است که متقاضی برگزاری ایونت، تاریخ و موضوع ایونت را از قبل مشخص می‌کند و علاقه‌مندان به شرکت در این ایونت عضو آن می‌شوند.

Hallway یا تالار ورودی در کلاب هاوس چیست؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می ‌دهیم.

تالار ورودی یا همان Hallway نام صفحه اصلی برنامه کلاب هاوس است. صفحه ‌ای مانند فید اینستاگرام که اکثر اتفاقات در آن می ‌افتد و فعالیت روم ‌ها و کلوپ‌ های مختلف در آن به نمایش گذاشته می ‌شود. پس اگر نام Hallway در برنامه کلاب هاوس به گوشتان خورد تعجب نکنید چرا که این اصطلاح به همان صفحه اصلی برنامه، تعلق دارد!

حاضرین در این نشست به بیان نقطه نظرات خود پیرامون این ابزاررسانه ای نوظهور پرداختند و در یک نشست سه ساعته از شکسته شدن انحصار رسانه ای توسط کلاب هاوس سخن به میان آوردند که فایل کامل این نشست را می توانید در بخش تلویزیون نگام مشاهده بفرمایید.