گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس،نفوذ اسرائیل در بدنه نظام و سیستم امنیتی ؛ واقعیت یا بزرگنمایی ؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۶ ساعته ای تحت عنوان : نفوذ اسرائیل در بدنه نظام و سیستم امنیتی ؛ واقعیت یا بزرگنمایی ؟،برگزار شد که با استقبال بسیار خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

آقایان : سید احمد شمس ، محمد خوشبیان، عیسی صفا، احمدرضا احمدپور، فرهاد ایرانی، دنی، حسین ارغوانی، اسید حبیب نبوی، شفیعی، فلاح، آبتین، علی محمدی،م عباس چاوشیان، زارعی، میلادشهابی، میثم بازیاری و خانم ها :مریم حقیقت ، شاماران، انظاری، و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های بسیار خوبی مطرح گردید.

بیش از چند سال است که بحث نفوذ اسرائیل در دستگاه امنیتی نظام و بدنه نظام به عنوان یم واقعیت انکارناشدنی نقل محافل و مجالس است.

هر چند که مسولان نظام و دستگاه های امنیتی همواره از کنار این مهم عبور میکنند و سعی در بی اهمیت جلوه دادن سطح این نفوذ دارند اما واقعیات حول محور این مهم باعث شده تامردم پیگیر مباحثی با چنین موضوعی باشند

وزیر اطلاعات سابق جمهوری اسلامی می‌گوید که نفوذ سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، در بخش‌های مختلف کشور «نگران‌کننده» است و مسئولان باید «نگران جان خود باشند».

علی یونسی در گفت‌وگو با سایت جماران که روز سه‌شنبه هشتم تیرماه منتشر شد، گفته که کشور طی «۱۰، ۱۵ یا ۲۰ سال» گذشته از نفوذ همه گروه‌های به گفته او «تروریستی» پاکسازی شده است «ولی از نفوذ سرویس‌های اطلاعاتی و مخصوصا اسرائیل غفلت شد».

به گفته او، در «۱۰ سال اخیر نفوذ موساد در بخش‌های مختلف کشور به حدی است که جا دارد همه مسئولین جمهوری اسلامی برای جان خودشان نگران باشند».

اشاره آقای یونسی به دو سال آخر ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد و هشت سال ریاست‌جمهوری حسن روحانی است.

در این دوره علاوه بر ترور شماری از افرادی که جمهوری اسلامی آن‌ها را «دانشمندان هسته‌ای» معرفی کرده است، انفجارهای متعددی نیز در مراکز هسته‌ای ایران بویژه نطنز رخ داد و از سوی دیگر، اسناد هسته‌ای نیز سرقت شدند که اسرائیل به انجام آن اذعان کرد.

وزیر اطلاعات دولت خاتمی در مصاحبه خود، دلیل نفوذ گسترده «جاسوسان اسرائیلی» را این دانسته است که سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی «به جای این‌که آن‌ها را شناسایی کنند به جان خودی‌ها افتاده‌اند».

آقای یونسی می‌گوید «در زمان ما و قبل از ما چنین نفوذهایی وجود نداشت» ولی به ادعای او، «بعد از ما به دلیل رقابت سرویس‌های اطلاعاتی، موازی‌کاری که در وزارت اطلاعات رخ داد و سازمان‌های جدیدی که در مقابل وزارت اطلاعات ایجاد شد، وزارت اطلاعات را تضعیف کردند».

به نظر می‌رسد اشاره این مقام سابق اطلاعاتی به تشکیل سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران باشد که بعد از اعتراض‌های گسترده سال ۸۸ به دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تشکیل شد.

این سازمان از آن زمان اقدام به سرکوب شدید فعالان سیاسی، مدنی و کارگری کرده و دایره نفوذ خود را بر بسیاری از حوزه‌های سیاسی و امنیتی گسترده است، ضمن این‌که اختیارات آن از وزارت اطلاعات نیز بیشتر است.

به گفته یونسی، «آن سازمان‌های جدید و موازی وزارت اطلاعات به جای این‌که با نفوذ مبارزه کنند مشغول کنترل و مبارزه با خودی‌ها شدند. میدان برای نفوذ سرویس‌های جاسوسی دنیا باز شد و امروز ما حق داریم برای همه جا و هر اتفاقی که رخ بدهد نگران باشیم».

وی خواستار پایان دادن به «موازی‌کاری و رقابت» شده و گفته است که اولویت‌ سرویس‌های داخلی باید «مبارزه با نفوذ باشد نه عناصر داخلی که منتقد و معترض هستند».

این نخستین بار نیست که یک چهره نظام جمهوری اسلامی که مقام بالایی در دستگاه اطلاعاتی آن داشته است درباره آنچه که نفوذ سازمان‌های جاسوسی در ایران می‌خواند، هشدار می‌دهد.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۲۵ فروردین امسال نیز هشدار مشابهی داد و گفت «کشور به طور گسترده یک آلودگی امنیتی پیدا کرده و نمونه آن این است که کمتر از یک سال، سه رویداد امنیتی اتفاق افتاده است؛ دو انفجار و یک ترور».

او افزوده بود: سیستم‌های امنیتی در دنیا معمولا هر ۱۰ یا ۲۰ سال یک‌بار، «کل سیستم را پاکسازی» می‌کنند، اما «ما مدت‌ها است که این‌کار را نکرده‌ایم. شاید ۳۰ سال گذشته و این سالم‌سازی امنیتی به وجود نیامده است».

اشاره آقای رضایی به دو انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ۱۲ تیر ۱۳۹۹ و ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ و نیز کشته‌شدن محسن فخری‌زاده، از چهره‌های ارشد برنامه هسته‌ای و موشکی جمهوری اسلامی در هفتم آذر سال ۹۹ بود. این حوادث به اسرائیل نسبت داده شده است و هنوز عوامل آن‌ها شناسایی یا معرفی نشده‌اند.
علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نیز گفته که «جاسوس‌ها دارند جولان می‌دهند» و این شرایط نگران‌کننده است.

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری سابق ایران، هم اواسط خردادماه در یک مصاحبه‌ ویدئویی گفت که بالاترین مسئول مقابله با جاسوسان اسرائیل در وزارت اطلاعات، «خودش جاسوس اسرائیل بود».

او با اشاره به «نفوذ اسرائیل» در رده‌های بالای حکومت، به‌ویژه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی، افزوده بود: «اگر اسرائیل قادر به انجام عملیات پیچیده در ایران است و مهم‌ترین اسناد هسته‌ای و فضایی را از مراکز حساس می‌رباید، به‌دلیل همین نفوذ گسترده و حضور شبکه‌ای از عوامل جاسوسی است که معرفی آن‌ها مسکوت مانده است».

به رغم همه این افشاگری‌ها و انتقادات، مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی که عملکرد آن‌ها زیر سوال رفته است، بویژه در حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران، همچنان سمت‌های خود را حفظ کرده‌اند و موج سرکوب منتقدان و فعالان سیاسی و مدنی نیز ادامه دارد.

یازده بهمن ۱۳۹۶، گروهی از افراد ناشناس درهای انباری متروک در منطقه صنعتی شورآباد تهران را شکستند و در کمتر از ۷ ساعت قفل ۲۷ گاوصندوق را ذوب کردند تا به آرشیو هزاران نقشه، دست‌نوشته و سی‌دی حاوی اطلاعات سری برنامه هسته‌ای ایران برسند.

سه ماه بعد از این عملیات محرمانه، اسناد سرقت شده در دو هزار کیلومتری شورآباد، در تل‌آویو به نمایش درآمد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر وقت اسرائیل، از دهها کلاسور و سی‌دی پرده برداشت که به گفته او ماموران موساد از تهران دزدیده‌ و به اسرائیل برده بودند.

در آن زمان مقام‌های جمهوری اسلامی این ادعا را دروغ و اسناد و مدارک را جعلی خواندند، اما در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ چند مقام بلندپایه ایران از جمله حسن روحانی،‌ رئیس جمهور وقت، سرقت این اسناد را تایید کردند.

موساد چگونه از محل نگهداری آرشیو محرمانه برنامه هسته‌ای ایران مطلع شد و چطور توانست این اسناد را بدزدد؟ نقش این سازمان در انفجارها و خرابکاری‌ها در تاسیسات حساس ایران و کشتن افراد مرتبط با آن چیست؟

برای یافتن پاسخی به این سوالات و تحقیق درباره یکی از مرموزترین سازمان‌های اطلاعاتی جهان، به تل‌آویو پایتخت اسرائیل سفر کردم که مرکز فرماندهی نهادهای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل در آن قرار دارد.

“حرف نزن، شلیک کن”

فعالیت موساد به حدی مخفی است که بسیاری نمی‌دانند ساختمان اصلی آن دقیقا کجاست. شهرت موساد به سکوت و پنهانکاری است، حتی درباره موفق‌ترین عملیات‌هایی که به این سازمان منتسب می‌کنند. نمونه آن عملیات پیچیده کشتن محسن فخری‌زاده، از چهره‌های پشت پرده برنامه هسته‌ای ایران که در نزدیکی تهران ترور شد و هیچ مقام ارشدی دست داشتن اسرائیل در آن را تایید نکرد.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل هم در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی حاضر نشد درباره این ترور اظهار نظر کند و تنها گفت: “اسرائیل یکی از قوی‌ترین سیستمهای اطلاعاتی و دفاعی جهان را دارد و برای حفاظت از خودش هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهد و برای این کار از روشهای مختلف استفاده می کند.”

به همین دلیل بود که صراحت یوسی کوهن، رئیس سابق موساد، در مصاحبه‌ای که در آن از جزئیات عملیات سرقت اسناد هسته‌ای گفت و فاش کرد که موساد سال‌ها محسن فخری‌زاده را زیر نظر داشته، جنجالی شد و انتقاد مقام‌ها و چهره‌های امنیتی اسرائیل را به دنبال داشت.

آموس گیلاد، سرلشکر بازنشسته اسرائیلی، از جمله همین افراد است که می گوید تحقیر دشمن نفعی برای اسرائیل ندارد: “اگر قرار است شلیک کنی، شلیک کن، حرف نزن. چون حرف زدن خلاف دی‌ان‌ای موساد است. موساد سابقه طراحی و اجرای عملیات در سطح عالی دارد، مسئولیت هم قبول نمی کند، مخفیانه و بدون تبلیغ.”
رونن برگمن، روزنامه‌نگار و نویسنده اسرائیلی که تحقیقات گسترده‌ای درباره عملیات موساد دارد، می‌گوید هر حادثه‌ مشکوکی در ایران رخ می‌دهد انگشت اتهام به سوی موساد نشانه می‌رود؛ از اختلال در شبکه برق تا مختل شدن حرکت قطارها.

او معتقد است در اکثر موارد این اتفاقات ارتباطی به اسرائیل و موساد ندارد اما می‌گوید “این خودش اسطوره بودن موساد را نشان می‌دهد و این مهم‌ترین موفقیت موساد است. چون در میان دشمنان و رقیبان ترس وحشت می‌اندازد.”

گاوصندوق‌هایی که موساد خرید

اواخر سال ۱۳۹۶ عوامل موساد در ایران به تل‌آویو گزارش می‌دهند که آرشیو برنامه هسته‌ای ایران به انباری در حومه تهران منتقل شده است.

رونن برگمن می‌گوید موساد ماکت منطقه را بازسازی می‌کند، حتی خیابان‌ها و سگ‌های اطراف انبار را تا ماموران موساد در تمرین‌های شش ماهه خود به آنها عادت کنند.

عوامل موساد مدت‌ها حرکات نگهبانان و رفت‌وآمد آنها را زیر نظر می‌گیرند و نقشه ساختمان نگهداری گاوصندوق‌ها را مطالعه می‌کنند.

به گفته رونن برگمن گاوصندوق‌های دو و نیم متری ساخت شرکتی در تهران بود و موساد از طریق شرکتی پوششی توانست دو نمونه از آن را بخرد و برای بررسی دقیق به اروپا و از آنجا به یکی از مراکز موساد منتقل کند.

او می‌گوید ماموران موساد متوجه شدند که با حرارت ۳۵۰۰ درجه می‌توانند هر گاو صندوق را در مدت هفت دقیقه باز کنند.

فرماندهانی که جاسوس شدند

بسیاری از مقام‌های پیشین ایران بر این باورند که سازمان جاسوسی اسرائیل در بالاترین سطح در میان دستگاه‌های امنیتی و سپاه پاسداران نفوذ کرده است. محمود احمدی‌نژاد،‌ رئیس جمهور پیشین ایران چند ماه پیش گفت که بالاترین مسئول مقابله با اسرائیل در وزارت اطلاعات، خودش جاسوس اسرائیل بوده است.

علی یونسی، وزیر پیشین اطلاعات ایران هم چندی پیش هشدار داد که نفوذ موساد در بخش‌های مختلف کشور به حدی است که “جا دارد همه مسئولان جمهوری اسلامی برای جان خودشان نگران باشند.”

بی‌بی‌سی با افرادی در بندهای امنیتی زندان اوین در تماس بوده که می‌گویند تعداد قابل توجهی از فرماندهان نیروهای امنیتی و نظامی ایران از جمله فرماندهان سپاه پاسداران و نیروی قدس در زندان هستند. آنها متهم شده‌اند که برای سرویس‌های اطلاعاتی خارجی، به ویژه اسرائیل، جاسوسی کرده‌اند.

رضا علیجانی پژوهشگر و از فعالان ملی-مذهبی می‌گوید خبر بازداشت و زندانی شدن این افراد اعلام نمی‌شود چون “باعث آبروریزی نهادهای اطلاعاتی و کل نظام است.”

آقای علیجانی که درباره نفوذ در سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران تحقیق کرده، شرح وظایف نیروهای امنیتی ایران را عمدتا علیه دشمنان داخلی، منتقدان حکومت و فعالان حقوق بشر می‌داند و می‌گوید این موضوع در کنار ضعف ساختاری باعث شده که اسرائیلی‌ها بتوانند تا اعماق نظام نفوذ کنند.

یکی از کارشناسان اطلاعاتی سابق در نیروی قدس سپاه که نخواست نامش فاش شود، به بی‌بی‌سی گفت نفوذ سرویس‌های خارجی در سپاه از سال‌ها پیش شروع شده است. او می‌گوید بدنه نیروی قدس دسترسی اقتصادی محدودی دارند و عده‌ای ویژه به امکانات و پول دسترسی دارند.

این کارشناس اطلاعاتی تمرکز نیرو و انرژی سپاه در عراق، لبنان، سوریه و افغانستان را فرصت مناسبی برای سازمان‌های جاسوسی خارجی می‌داند تا هسته‌هایی را در داخل ایران تشکیل دهند.

او می‌گوید “می‌دانم سرویس‌های خارجی مدارکی از رابطه بعضی از سفرا یا فرماندهان بالای سپاه با زنان داشتند. سرویس‌های جاسوسی می‌توانند برای به دام انداختن و بکارگیری این افراد از این مدارک استفاده کنند.”

به گفته رضا علیجانی بسیاری از فرماندهان سپاه برای آموزش به کشورهای منطقه از جمله روسیه می روند و سرویس‌های خارجی “در هتل‌ها با استفاده از نقاط ضعف آنها که مالی و جنسی است آنان را جذب می‌کنند.”

در این میان رقابتی سخت و شدید هم بین نهادهای اطلاعاتی ایران وجود دارد که مهم‌ترین آن رقابت میان سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات است. آقای علیجانی می‌گوید “در جدال‌های درونی آنها حتی در اتاق‌های خواب همدیگر هم دوربین کار می‌گذارند و فیلم می‌گیرند.”

شرح کامل این نشست در بخش تلویزیون نگام برای شما به اشتراک گذاشته شده است.