گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس، سرنوشت دانش آموزان و فرآیند آموزش ، فرهنگ و هنر در دولت رئیسی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۴ ساعته ای تحت عنوان : سرنوشت دانش آموزان و فرآیند آموزش ، فرهنگ و هنر در دولت رئیسی،برگزار شد که با استقبال خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

آقایان :سید احمد شمس ، دکتر صفدر محمد نیا، دکتر مهران صولتی، ugd صدارت، رامین بیانی، زارعی، خوشبیان، هژبر یوسفیانی ، محسن بوذری، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، محمد فومنی ، محمد هدایتی، دکتر حبیب نبوی، خانمها: انظاری ، خدیجه خورشیدسوار، اکرم هدایتی ، مریم حقیقت ،فاطمه و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

عملکرد ضعیف دولت رییسی در انتخاب وزیرآموزش و پرورش و عدم رای صلاحیت مجلس به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش باعث شده تا آینده این وزارت خانه و سرنوشت معلمان و دانش آموزان در دولت ابراهیم رییسی در هاله ای از ابهام قرار داشته باشد

از طرف دیگر با توجه به عملکرد ضعیف جمهوری اسلامی در امر فرهنگ و هنر و کج سلیقگی ها و عنادورزی های حاکمیت با هنرمندان و فرهنگ سازان کشور باعث شده تا آینده فرهنگ و هنر در دولت ریسی چشم اندازه تیره و تاری داشته باشد

کلاب سایت خبری تحلیلی نگام با هدف بررسی موارد فوق سعی در آسیب شناسی و چاره یابی این مباحث نمود که با استقبال خوب مخاطبان نگام همراه شد.

با توجه به آمار رسمی و غیر رسمی منتشر شده در ایران با برگزاری کلاس ها در سال تحصیلی گذشته به صورت مجازی که بخاطر شرایط کرونایی کشور اتفاق افتاد ،حداقل ۳۰ درصد از دانش آموزان بخاطر فقر و نداری عملا قادر به تهیه گوشی یا تبلت هوشمند برای یادگیری مجازی دروس نبودند و عملا از تحصیل بازمانند

پیش بینی میشود در سال تحصیلی جدید نیز ۳۰ تا ۳۵ درصد دانش آموزان بخاطر فقر مجبور به ترک تحصیل باشند.

عدم حمایت دولت از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر باعث شده تا بخش قابل توجهی از دانش آموزان هر ساله از تحصیل باز بمانند.

با توجه به شیوع گسترده کرونا در کشور و عدم واکسیناسیون سراسری در زمان مناسب، آینده دانش آموزان که در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند در خطر می باشد.

از طرف دیگر بخاطر رایگان نبودن آموزش در ایران و گسترش فقر و گرانی و تورم ، اکثر خانواده های ایرانی برای تهیه مایحتاج فرزندان خود در حوزه آموزش و پرورش و فرهنگ و هنر با سختی و مشکلات بسیاری رو برو هستند و شروع سال تحصیلی تبدیل به کابوسی بزرگ برای این خانواده ها گردیده است.

قیمت بالای لوازم التحریر نیز از دلایل دیگر ترک تحصیلی دانش آموزان ایرانی می باشد.

معلمان در ایران با مشکلات اقتصادی بسیاری دست و پنجه نرم می کنند و عدم حمایت مناسب دولت از معلمان و بازنشستگان آموزش و پرورش و کمبود شدید نیرو باعث شده تا معلمان تمرکز خود را برای یادگیری و آموزش از دست بدهند و دانش آموزان از این طریق نیز آسیب ببینند.

مافیای کنکور و کتب آموزشی هم تاثیر بزرگی در پایین آمدن کیفیت آموزش در کشور دارند و بخش اعظمی از توان و سرمایه دانش آموزان ایرانی بخاطر کنکور از بین می رود.

پایین بودن کیفیت آموزش در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورها که در آن آموزش رایگان می باشد از نکات قابل توجه می باشد.

در مباحثی نظیر سینما به نظر می رسد ابراهیم رییسی قصد دارد تا به کار گماردن افراد نالایق و فاسد و استفاده از مدیران مسئله دار، این بخش را نیز به نابودی بکشاند.

مطرح شدن نام محمود رضوی برای مدیریت سازمان سینمایی یکی از همین بدسلیقگی ها و مفسده ها می باشد.

جمهوری اسلامی با خط کشی و مرز بندی بین هنرمندان و جعل هنر و ادبیات و سینمای انقلاب باعث شده که فقط بخش کوچکی در این حوزه ها رشد و نمو پیدا کنند و بسیاری از هنرمندان و بازیگران و فرهنگ سازان ایرانی که به دنبال خلق آثار با کیفیت در سطح جهانی باشند عملا خانه نشین شوند یا از بین بروند.

خامنه ای با پرورش مزدوران حلقه به گوشی در حوزه های فرهنگ و هنر باعث شده که فرهنگ و هنر اصیل ایرانی در معرض خطر نابودی قرار بگیرد.

سینمای ایران با استانداردهای بین المللی متاسفانه فرسنگ ها فاصله دارد.

در بحث ادبیات نیز بخاطر ممیزی و سانسورهای گسترده ضربات جبران ناپذیری به ادبیات کشورمان وارد شده است.

تزریق فرهنگ و باور غلط به جامعه ایرانی پس از انقلاب باعث شده که استعدادهای این کشور نابود شوند و خانواده ها بخاطر نبود فرهنگ و آموزش درست ،فرزندان خود را مجبور به تحصیل در رشته های خاص کنند و عملا به استعداد و علاقه فرزندان خود خیانت نمایند

به نظر می رسد آینده دانش آموزان و فرهنگ و هنر در دولت ابراهیم رییسی با توجه به چیدمان هیات دولت و کابینه ضعیف و دخالت نهادهای امنیتی درمباحث فوق،دچار چالش های بسیاری باشد و چشم انداز روشنی را برای حوزه های بیان شده متصور نخواهیم بود

برای آگاهی از مباحث مطرح شده در این نشست ،فایل آن را در بخش تلویزیون نگام مشاهده بفرمایید.

✍️ دیدگاه شما 🙏