گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ آمریکا مهد یا ناقض حقوق بشر ؟ با شهرزاد میرقلیخان و امیر فخر آور /شهرزاد میرقلی خان: در ایران اصلا حقوق بشر وجود ندارد/امیرفخرآور:دموکرات ها در پرونده شهرزاد با جمهوری اسلامی همدست بوده اند و در حق وی خیانت کرده اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام در ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۴ ساعته ای تحت عنوان : آمریکا مهد یا ناقض حقوق بشر ؟ با شهرزاد میرقلیخان و امیر فخر آور برگزار شد که با استقبال بسیار خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، شهرزاد میرقلی خان،امیر فخرآور، محمد فومنی ، م، هژبر ، علیرضا عصاره ، احمد مصدق ، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، علی عبدی ،خانم مریم حقیقت و… به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

در این نشست که با بحث های چالشی بسیارمهمی بین مدراتورهای نگام و خانم شهرزاد میرقلی خان و امیرفخرآور و حاضران در اتاق همراه بود ،بر خلاف تاپیک اتاق و با توجه به اینکه حاکمیت ایران به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان شناخته می شود ،نوک پیکان حملات حاضران در اتاق به سمت حاکمیت ایران نشانه رفت و موارد بسیاری از موارد نقض حقوق بشر در ایران توسط حاضران بیان گردید.

شهرزاد میرقلی‌خان در ایران کتاب خاطرات خود را درباره دوره حبسش در آمریکا به زبان انگلیسی منتشر کرده است. کتاب ۵۰۰ صفحه‌ای شهرزاد، یک داستان واقعی شرح “بدرفتاری‌هایی” بود که خانم میرقلی‎‌خان در دوران زندان متحمل شده گردید.

شهرزاد میرقلی خان به بیان مواردی از نقض حقوق بشر در زندان های آمریکا اشاره نمود:

وی که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲، ۵ سال از عمر خود را در زندانی در آمریکا به سر برد، می‌گوید زندانیان در این کشور به طور نظام‌مند از خدمات و مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی با تاخیر چندماهه و حتی یک ساله استفاده میکنند.

وی از بی‌توجهی مقام‌های زندان به درد ستون فقرات خود اشاره نمود.

میرقلی‌خان تاکید کرد در زندان با مشکلات تنفسی، سینه درد و درد کیسه صفرا دست و پنجه نرم کرده بود. یک بار «به اشتباه» به یک مرکز بازداشتگاهی دیگر در جرجیا منتقل شد که از مرکز بازداشتگاهی فدرال میامی «۱۱ ساعت» فاصله داشت.

میرقلی‌خان خاطرنشان کرد: وی در موسسه بازداشتگاهی فدرال در دنبوری شرایط غیرقابل تصوری را تجربه کرد.

وی به اشتباه پزشکی در کشیدن دندان سالم وی به جای دندان خراب آن هم پس از تحمل ۶ ماه درد به عنوان یکی از موارد نقض حقوق بشر در زندان های آمریکا اشاره نمود.

میرقلی خان پاره کردن قرآن های شخصی و نامه های شخصی خود توسط زندانبانان را نیز به عنوان یکی از دیگر از موارد نقض حقوق بشر در زندان های امریکا اشاره کرد.

وی در پاسخ سوالی مبنی بر وجود زندانیان روزنامه نگار و فعال مدنی و اجتماعی در زندان های امریکا گفت: هرگز به یک مورد هم در این زمینه در زندان های آمریکا برخورد نکرده است.

میرقلی خان برخورد زندانبانان را با اقلیت های دینی بدون تبعیض و عادی عنوان نمود.

وی در مقایسه نقض حقوق بشر در آمریکا و ایران گفت: اصولا حقوق بشر در جمهوری اسلامی معنا ندارد و کشور در اختیار جانیانی مثل خامنه ای و فرزندش مجتبی و حسین طائب و سرداران فاسدی نظیر محمود سیف قرار دارد

میرقلی خان از هزینه بالای حق الوکاله در آمریکا بشدت انتقاد نمود

امیرعباس فخرآور بخشی از سخنان شهرزاد میرقلی خان در مورد وجود فساد در دستگاه قضایی آمریکا را رد کرد و گفت : اصولا در آمریکا سیستم قضایی با توجه به ساختار قدرمند قانون اساسی و رعایت آن امکان خطا و فساد را ندارد

فخرآور اتفاقات رخ داده در پرونده شهرزاد را حاصل خیانت دموکرات ها به شهرزاد و معامله پشت پرده دموکرات ها و جمهوری اسلامی دانست

حاضرین در اتاق نیز بیان دیدگاه های خود پرداختند که گوشه ای از اهم آن در ادامه می آید:

شکنجه زندانیان مدنی و سیاسی در زندان های ایران با چراغ سبز حاکمیت و قوه قضاییه با شدت ادامه دارد.

فعالان مدنی و اجتماعی و سیاسی تنها به اتهام نقد حاکمیت و بیان فساد سیستماتیک دستگیر و به زندان های طویل المدت و اعدام محکوم می شوند.

شکنجه فعالان مدنی و اجتماعی و حتی مردم عادی از لحظه بازداشت شروع می شود.

۱۵۰۰نفر کشته شدگان آبان ۹۸ که در طول سه روز فقط اتفاق افتاد یکی از اسناد نقض فاحش حقوق بشر در ایران می باشد.

قضات دادگاه های انقلاب در ایران از ناقضین اصلی حقوق بشر هستند.

رفتار خشن پلیس با مردم نیز از موارد قطعی نقض حقوق بشر در ایران می باشد که هر روزه در حال تکرار می باشد.

مقرر شد خانم شهرزاد میرقلی خان در روز سه شنبه آینده پیرامون نقش سپاه و بیت رهبری در صدا و سیما در اتاق نگام به بیان دیدگاه های خود بپردازد.