گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ با عنوان بررسی جریان فکری مصباح یزدی و محصول آن جبهه پایداری / سید احمد شمس: مصباح یزدی فتح الله گولن ایران است که موفق شده شبکه سازی کند و ۶۰ هزار نیرو پرورش دهد/در کادرسازی مصباح رقیب ندارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگاماتاق نگام در کلاب هاوس ؛ با عنوان بررسی جریان فکری مصباح یزدی و محصول آن جبهه پایداری برگزار شد و افراد مختلف در این باره به بیان نظرات خود پرداختند

سید احمد شمس نکاتی در مورد محمد تقی مصباح یزدی و نحوه ورود وی به حوزه و سیاست مطرح کرد.

محمدتقی مصباح با نام اصلی محمد تقی گیوه‌چی مشهور به محمدتقی مصباح یزدی متولد۱۳۱۳و درگذشته۱۳۹۹ که بنیانگذار و رییس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی ، آخرین مسئولیت های سیاسی وی نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و یکی از اساتید حوزه علمیه قم بود که وی را به عنوان پدر معنوی جبهه پایداری می شناختند.

مصباح یزدی هیچگونه سابقه مبارزاتی پیش از پیروزی انقلاب نداشت . در پیام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به روحانیون سراسر کشور در سال ۱۳۶۷ آن جایی که تاکید دارد : کسانی که چراغانی نیمه شعبان را به نفع شاه شکستند ، امروز انقلابی تر از انقلابیون شده اند ، اشاره مستقیمی به مصباح یزدی دارد.

مصباح یزدی به هیچ گونه اهل مبارزه نبود ، و روابط حسنه ای با انقلابیونی مثل آقای خامنه‌ای و هاشمی نداشت تا بعد از پیروزی انقلاب.

مناظرای با همراهی وی و عبدالکریم سروش در یک طرف و احسان طبری و فرخ نگهدار در طرف دیگر در اوایل پیروزی انقلاب در صدا و سیما دیده شد اما پس از آن هیچ اثری از مصباح یزدی دیده نمیشود.

داماد وی محمود محمدی عراقی که بعنوان جانشین نماینده امام در سپاه فعالیت داشت ، پس از شهادت آقای فضل الله محلاتی از بنیانگذار جمهوری اسلامی از ایشان تقاضای حکم نمایندگی رهبری در سپاه را می کند اما ایشان سه سال این امر را به تاخیر می اندازد و نهایتا آقای عبدالله نوری را به عنوان نماینده خود در سپاه معرفی می کند و وقتی در جلسات خصوصی از ایشان دلیل این امر را سوال می پرسند در پاسخ اظهار می دارند : ایشان پر زنش افکار خطرناکی دارد و ممکن است آن افکار را در سپاه ترویج دهد .

کار تشکیلاتی کردن و کادرسازی کردن در طی این چند دهه کمتر در میان سیاسیون اتفاق افتاده و موفقیت از آن کسانی بوده که کار تشکیلاتی کرده اند ، بعد از پیروزی انقلاب کسانی موفق به حضور موثر در فضای سیاسی شوند که پیش از انقلاب کادرسازی کرده بودند ، یکی از دلائل موفقیت جمعیت موتلفه در بعد از انقلاب در برخی از مقاطع ، این است که این جریان سیاسی توانست تعداد زیادی کادر وارد جامعه سیاسی و امور اجرایی کشور کند ، وجود مدارس دینی رفاه و علوی قبل از انقلاب برای همین مهم بود ، حتی بعد از انقلاب هم این مجموعه ، کادرسازی را رها نکرد.

آقای مصباح هم یکی از افراد تشکیلاتی و کادر ساز است ، هم قبل از انقلاب با راه انداری موسسه در راه حق که هم اکنون افراد آن در فضای حوزه علمیه و جامعه حضور فعال دارند و هم پس از انقلاب.

در دوره اول ریاست جمهوری آقای هاشمی ، وی کار عجیبی انجام میدهد ، ایشان حدود۲۵ نفر از طلاب مستعد حوزه علمیه را شناسایی میکند وتصمیم میگیرد در رشته های مختلف به آمریکا بفرستد ، و آن ها تا مقطع دکترا در دانشگاه های مختلف آمریکا تحصیل می کنند که آقای مرتضی آقا تهرانی و ناصر سقای بی ریا نمونه ای از ان افراد هستند.

خانم مریم حقیقت هم در ادامه مطالبی در بنیانگذار تئوری خشونت در کشور توسط آقای مصباح بیان کرد

میثم بازیاری هم گفت :در ادامه صحبتهای آقای شمس در مورد شبکه سازی باید اضافه کنم قطعا هر تشکیلاتی و هرگ روهی نیاز به منابع مالی دارد و تامین منابع مالی جبهه پایداری از سالها قبل حضور آقای مصباح یزدی در راس این جریان ، به وسیله صادق محصولی دبیرکل فعلی جبهه پایداری انجام میشد ، آقای محصولی متولد۱۳۳۸شهر ارومیه است بعد از قبولی در دانشگاه علم و صنعت به تهران رفت و تا سال ۱۳۵۹به ارومیه بازنگشت در سال۵۹ به توصیه آیت الله مهدوی کنی وزیر کشور وقت به همراه دوستان صمیمی خود محمود احمدی نژاد و برادران هاشمی ثمره به منظور جلوگیری از نیروهای ملی و مذهبی و نیز طرفداران بنی صدر به ارومیه بازگشت از جمله اقدامات آقای محصولی بعد از بازگشت به ارومیه مانع برگزاری جلسه سالگرد دکتر مصدق شدند ، محصولی در سال ۶۰فرماندار ارومیه شدند و همزمان محمود احمدی نژاد فرماندار ماکو و مجتبی هاشمی به معاونت استانداری آذربایجان برگزیده شدند ، این سه نفر از ابتدا با مصباح یزدی همراه بودند و این نشان میدهد که آقای مصباح از قبل مهره های خود راشناسایی کرده و قابلیت های آنان رامیداند آقای روح الله حسنیان ک در راس هرم جبهه پایداری حضور داشت ، یکی از چهره های بشدت امنیتی است که با نام مستعار خسرو خوبان در جبهه پایداری فعالیت میکردند از مدافعان سعید امامی بود اعتقادشان بر این است که در راه انقلاب هر حرکتی مجاز است حتی قتل.

علی عبدی در ادامه مباحث این اتاق گفت : در زمانی محمدرضا شاه تصمیم میگیرد که امام را در دهه ۴۰ اعدام کند آقای کروبی و محتشمی و… جمع میشوند و نامه ای خطاب به محمد رضا شاه مینویسند که امام مرجع تقلید و مجتهد است و مرجع تقلید را نمیشود اعدام کرد و این نامه توسط بزرگان امضا میشود اما آقای مصباح نامه را امضا نمیکند و میگوید آقای خمینی از این تندروی ها زیاد داشته است در سال ۸۸ با مطرح شدن این موضوع آقای مصباح برای فرار از این مسئله میگویند چون اعتمادی به این جریان نداشتم امضا نکردم در صورتیکه آن زمان یا انقلابی بودند یا ضد انقلاب و آقای مصباح از انقلابیون دفاع نکرده بودند.

آقای مصباح نه در زمان انقلاب و نه در زمان جنگ هیچ نقشی نداشتند ، در زیر زمین مدرسه امام خمینی اتاقی بود که من را در آن جا تفتیش عقاید کردند و من را تهدید کردند ، اقای مصباح چهره قابل دفاع از خودش به یادگار نگذاشته است ، مثلا یک جمله کفرآمیز در مورد آقای احمدی نژاد میگوید اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از خداست.

اقای محتشمی دو جلد کتاب از ایران به ایران دارند به طور مفصل در این کتاب مباحثی درباره انقلاب عنوان کرده‌اند و به صراحت گفته‌اند که بدانید و آگاه باشید که درنهایت یک سوم حوزه و عده قلیلی از طلاب با امام بودند و غالب طلاب با نگاه امام هماهنگ نبودند.شعار انجمن حجتیه این است که تا فساد گسترش پیدا نکند امام زمان ظهور نخواهد کرد هدفشان ضربه زدن به دین و گسترده کردن فساد و فقر است.

سید احمد شمس در ادامه گفت : یکی از دوستان اندیشمند ما در ترکیه ، آقای مصباح یزدی را به فتح‌الله گولن تشبیه میکرد که یک چهره مذهبی بود و او هم بسیار کادرسازی کرده بود ، حتی در دوره ای که اسلام گراها در ترکیه سرکار نبودند مدارس اسلامی را راه اندازی کرده تا کسانی که علاقمند بودند به امور دینی آشنا شوند در آن جا تحصیل کنند ، در بدنه ارتش در بدنه اطلاعات و ‌…بشدت نیروهای فتح الله گلن نفوذ پیدا کردند ، و این مساله کاملا با جریان آقای مصباح تشابه دارد.

در حال حاضر جریان جبهه اصول گرایی با معضلی بنام جبهه پایداری روبه‌رو است در انتخابات اخیر مجلس افراد جبهه پایداری در مقابل اصول گراها ساز مخالف میزدند ، اما جاهایی اصول‌گراها مجبورند در مقابل جبهه پایداری کوتاه بیایند.علت اینکه در مجلس اخیر تعداد افراد جبهه پایداری بیشتر هستند این است که قالیباف مجبور شد به آن ها امتیاز بدهدو نیروهای جوان حامی خود را حذف نند.

در ادامه آقایان احمد مصدق و میلاد شهابی هم به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

کسانی که کادرسازی کردند از قبل از انقلاب موفق ترند. ، همین کادرسازی آقای مصباح یزدی یکی از نقاط قوت اوست چون توانست تعداد زیادی همفکر خودش تربیت کند و اکنون که خودش نیست افکارش پابرجاست ، در یک مقاله ای بعد از فوت آقای مصباح یزدی تیتر زده میشود میراث مصباح یزدی ۶۰ سال کادرسازی برای جمهوری اسلامی بوده است و در طی بیست سال حدودا شصت هزار نیرو پرورش دادند.

خیلی از اطرافیان آقای خامنه‌ای را از فرقه‌ی مصباحیه میدانند اگر به اعمال و شخصیت ایشان بنگریم متوجه خواهیم شد که ایشان همواره در جهت تمجید و تعریف قدرت بودند حتی موسسه ای که تاسبس کردند به نام امام خمینی طرح ولایت شکل میگیرد.

حتی موسسه ای که تاسیس کردند به نام امام خمینی بود در حالیکه امام به شدت مخالف او بودند دو تا از شاگردان آقای مصباح ( آقای دهقان و زاکانی ) طرحی را بنام طرح ولایت که شکل میگیرد برای کادر سازی.

ما دو نوع جریان حذف وحشیانه داشتیم یکی قتلهای زنجیره ای و دیگری قتلهای محفلی کرمان که در هر دو آقای مصباح یزدی متهم ردیف اول است.

آقای مصطفی ملیح از دوستان اهل ترکیه و مسلط به فارسی و کارشناس مسایل ایران در خبرگزاری آناتولی هم در رابطه با تشابه آقای مصباح و فتح‌الله گلن توضیحاتی ارائه داد و گفت : از جهت روند سیاسی آقای فتح‌اله‌گلن خودش را مقدس میشمرد و خودش را امام جهان میشمرد و نزدیکانش او را معصوم میدانستند و آدمی خیلی متعصب به اهل سنت بود و دشمنی خاصی به تشیع داشت ، دقیقا آقای مصباح یزدی نگاه تندی نسبت به برادران اهل سنت داشتند

آقای سعید از علاقمندان به آقای مصباح در ادامه گفت :طبق گفته دوستان اصلاح طلب اقای مصباح اعتقادی به جمهوری اسلامی ندارد در حالیکه که چنین چیزی اشتباه است.در بحث جبهه پایداری اقای مصباح هیچ حزب و جریان و گروهی را تایید صددرصدی نکردند.همانطور که دوستان اصلاح طلب تفسیری که از انقلاب دارند همان تفسیری است که آیت الله صانعی داشتند دوستان جبهه پایداری نیز خود را منسوب به آقای مصباح یزدی میدانند