گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ بنیادگرایی دینی ،انقلاب ۵۷ ایران،طالبان ۱۴۰۰ افغانستان،تفاوت ها و شباهت ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۴ ساعته ای تحت عنوان : بنیادگرایی دینی ، انقلاب ۵۷ ایران،طالبان ۱۴۰۰ افغانستان، تفاوت ها و شباهت ها برگزار شد که با خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، محمدفومنی ، محسن بوذری، ساراملکی ، هژبر ، علیرضا عصاره ، احمد مصدق ، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، خانم مریم حقیقت ، خانم فاطمه و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

طالبان که خود را امارت اسلامی افغانستان می‌نامند، یک جنبش و یک سازمان نظامی متشکل از روحانیان اسلامگرای سنی در افغانستان است که از سال ۲۰۰۱ تا اکنون درگیر جنگ در افغانستان است.

تخمین زده شده طالبان در سال ۲۰۲۱، ۷۵٬۰۰۰ جنگجو داشته باشد.طالبان گفته‌اند هدفشان اعاده صلح و امنیت به افغانستان، از جمله خروج سربازان غربی، و اعمال نسخه شان از شریعت است که زمانی قدرت داشت.طالبان در سطح بین‌الملل به دلیل کشتار مردم غیرنظامی افغان، تروریسم، تفسیر و اجرای شدید و خشن آنها از احکام اسلام که منجر به برخورد وحشیانه با بسیاری از افغانها شده، محکوم شده‌اند.از لحاظ ایدئولوژیک، تفکر طالبانی بر روی بنیادگرایی اسلامی مبتنی بر دیوبندی،و قواعد و رسوم قوم پشتون همچون پشتونوالی است.

طالبان پس از تصرف افغانستان، از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ با نام امارت اسلامی افغانستان بر تقریباً سه چهارم این کشور حکومت کرد. در این سال‌ها، کشورهای پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی تنها سه کشوری بودند که طالبان را به رسمیت شناختند.طالبان پس از حمله آمریکا به افغانستان که موجب برکناری آنان از قدرت شد، از سال ۲۰۰۶ بار دیگر ضمن اعلام موجودیت، با دولت مستقر افغانستان مبارزه مسلحانه کردند و در بیشتر قسمت‌های جنوب افغانستان به ویژه قندهار و هلمند نفوذ کردند. از آن زمان، طالبان با نیروهای آمریکا و ناتو نیز در جنگ هستند. رهبر کنونی طالبان پس از کشته شدن ملا اختر منصور، از سال ۲۰۱۶ مولوی هبت‌الله آخوندزاده است.در ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ (۲۹ فوریه ۲۰۲۰) طالبان و ایالات متحده آمریکا در قطر توافقنامه‌ای برای بازگرداندن صلح به افغانستان امضا کردند.

طالبان و متحدانشان در طول سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، مرتکب قتل‌عام علیه غیرنظامیان افغان شدند، از تأمین غذا برای ۱۶۰٬۰۰۰ غیرنظامی گرسنه توسط سازمان ملل جلوگیری کردند و با سیاست زمین سوخته، مناطق وسیعی از زمین حاصلخیز را سوزاندند و ده‌ها هزار خانه را ویران کردند. آن‌ها در طول حکومت خود سرگرمی‌ها و فعالیت‌هایی مانند پرواز بادبادک و نگهداری پرندگان به عنوان حیوانات خانگی را ممنوع کردندو اقلیت‌های مذهبی و قومی را مورد تبعیض قرار دادند. طبق اعلام سازمان ملل متحد، طالبان و متحدان آنها مسئول ۷۶٪ از تلفات غیرنظامیان افغان در سال ۲۰۱۰، ۸۰٪ در ۲۰۱۱ و ۸۰٪ در سال ۲۰۱۲ بودند. طالبان همچنین دست به نسل‌کشی فرهنگی زده و بناهای تاریخی بسیاری از جمله بوداهای معروف ۱۵۰۰ ساله بامیان را تخریب کرده‌است.

به عقیده حاضران در نشست اشغال افغانستان توسط طالبان بدون درگیری و مقاومت ارتش و مردم نشانه خیانت دولت مردان و فرماندهان ارتش افغانستان می باشد

طالبان با جمهوری اسلامی شباهت های جالبی دارد و تصویرهای ابتدایی ورود طالبان به کابل با تصاویر روزهای اول انقلاب ۵۷ شبیه می باشد.

طالبان به عنوان دشمن انسانیت قطعا بلای جان مردم افغانستان و منطقه خواهد بود.

طالبان سعی خواهد کرد شبیه جمهوری اسلامی با شعار جامعه جهانی را فریب دهد ولی در پشت پرده به قتل و کشتار مبارزان افغان و زنان و دختران افغان دست خواهد زد

طالبان با دزدیدن دختربچه های ۱۲ ساله آنان را به زور به عقد خود در می آورد و آنان را به بردگی جنسی می گیرد

بین تابستان ۲۰ سال قبل و طالبان کنونی در ظاهر تفاوت هایی وجود دارد اما ماهیت این گروه تغییری نکرده است

حمایت پاکستان و قطر و ایران از طالبان در پیشروی سریع و پیروزی آنان در نبردهای اخیر بسیار تاثیرگذار بود