گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ رأفت اسلامی با شکنجه حکومتی با منوچهر محمدی و مازیار ابراهیمی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۶ ساعته ای تحت عنوان : از نقد کتاب رفیق آیت الله تا هک دوربین ها با امیر فخرآور و شهرزاد میرقلی خان ،برگزار شد که با خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، مازیارابراهیمی، منوچهرمحمدی، شهرزاد ابراهیمی ، امیر عباس فخرآور، ستاره فخرآور، هژبر ، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، مریم حقیقت و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

مازیار ابراهیمی ، منوچهرمحمدی، امیر عباس فخرآور و میثم بازیاری به بیان خاطرات خود از بازداشتگاه ها و زندان های کشور پرداختند که این مهم باعث شد تا فضای سنگین و پر ازدرد و رنجی بر فضای این نشست حاکم باشد و انزجارمردم را از حاکمیت در پی داشته باشد.

مازیار ابراهیمی (۱۳۵۲ در تهران) شهروند ایران است که در سال ۱۳۹۱ وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران او را به اتهام مشارکت در ترور دانشمندان هسته ای دستگیر کرد.

او در اعترافات تلویزیونی به این اتهامات اقرار کرد. در سال ۱۳۹۳ بیگناهی او اثبات و آزاد شد.او در این نشست داستان چگونگی دستگیری و اعتراف‌ گیری‌های زیرشکنجهٔ خود را روایت کرد.

مازیار ابراهیمی می‌گوید که اعترافات او زیر شدیدترین شکنجه‌های جسمی، روحی و ذهنی بوده‌است.

او می‌گوید که «این اعترافات پس از یک ماه تا چهل روز شدیدترین شکنجه‌ها بود. پس از ده ضربه کابل به کف پایم، پام شکست.

در این مدت حدود بیش از ۶۰۰ ضربه کابل رو پای شکسته تحمل کردم و این منهای کابلهایی بود به بقیه تنم خورد، چهار ماه به صورت شبانه‌روزی دست بند به دست و در صورتی که ورم پاهایم می‌خوابید پابند هم داشتم، مورد ضرب و شتم قرار گرفتم، دستم و دنده‌هایم شکست، به‌صورت ‘ بقچه، قپونی و با دستبند از سقف آویزان شدم و …، شانزده ماه بدون ملاقات و حتی یک تلفن به خانواده در سلول انفرادی نگهداری شدم. مهره‌های پشتم خم شده‌اند.
وی ادامه داد :برای رهایی از شکنجه حاضر بودم هر اتهامی آقایان می‌گفتند قبول کنم.» در این مدت، پرونده قضائی آنها زیر نظر قاضی ابوالقاسم صلواتی بوده‌است.

آن طور که مازیار ابراهیمی می‌گوید: «او مرتباً متهمان را تهدید می‌کرد و می‌گفت بروید با آقایان همکاری کنید و مرتب کاغذی را نشان می‌داد و می‌گفت این حکم اعدام شماست. شما را اینجا چال می‌کنیم.»

مازیار می‌گوید او مجبور شد ۲۱۵ میلیون تومان خسارت بگیرد، که حتی معادل ۵۰ هزار دلار + ۱۰ میلیون تومانی نبود که وزارت اطلاعات از خانواده او در مقابل آوردن خبر سلامتی او و گفتن محل بازداشتش در زمان دستگیری در ایران و کمک به آزادیش در زمان دستگیریش در اربیل عراق دریافت کرد، و شکایتش را از وزارت اطلاعات پس بگیرد. شکایت او از صدا و سیما و کیهان و فارس و تعداد دیگری از جراید و خبرگزاریها با عنوان افترا و نشر اکاذیب به جایی نرسید.

منوچهر محمدی از رهبران دانشجویی درگیر در اعتراضات دانشجویی ۱۸ تیر ۱۳۷۸ بود. وی پس از قتل برادرش اکبر محمدی در زندان اوین موفق شد از ایران خارج و به آمریکا سفر کند تا فعالیت‌های سیاسی خود را از این کشور ادامه دهد.

پس از قتل مشکوک اکبر محمدی در زندان اوین، منوچهر از فرصت مرخصی از زندان برای حضور در مراسم خاکسپاری برادرش اکبر محمدی که او هم یکی از متهمان حضور در ناآرامی‌های دانشجویی ۱۸ تیر بود، از ایران خارج و به کردستان عراق سفر کرد. وی از کردستان عراق به ترکیه رفت تا روادید سفر خود به آمریکا را از سفارت این کشور در آنکارا دریافت کند. اما پلیس ترکیه وی را به خاطر حضور غیرقانونی در این کشور به مدت ۱۱ روز بازداشت می‌کند و سپس به عراق بازمی‌گرداند. او پس از بازگشت به عراق، با کمک سفارت آمریکا در این کشور مستقیماً به آلمان منتقل شده و از آنجا به آمریکا منتقل شد

منوچهر محمدی در این نشست بر لزوم اتحاد بین فعالان سیاسی و مردم برای مبارزه با جمهوری اسلامی تاکید کرد

دیگر حاضرین در نشست نیز به بیان خاطرات یا نظرات خود در این باره پرداختند که فایل صوتی ۶ ساعته آن را می توانید در بخش تلویزیون نگام ببینید.