گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ سید احمد شمس : سپاه بر خلاف اعتقاد عمومی نیرویی غیرولایی است که بخاطر تهدید منافعش ممکن است هم چون احمدی نژاد مقابل رهبر هم قرار بگیرند / هوشنگ امیراحمدی:سپاه قطعا باقی خواهد ماند و مخالفانش را از مخالفت پشیمان خواهد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام در ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، سومین نشست ۴ ساعته تحت عنوان: سپاه پاسداران و ساختار چند وجهی و پارادوکسیکال آن برگزار شد که با استقبال خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، هوشنگ امیراحمدی ،مسعود مویدی ، محمدفومنی ، مهدی فاطمی، هژبر ، علیرضا عصاره ، احمد مصدق ، علیرضا شهابی نژاد و مریم حقیقت و… به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

موافقان و مخالفان این تاپیک در صحبت های خود به دلایل مخالفت و موافقت از سپاه پاسداران پرداختند.

سید احمد شمس سپاه را بر خلاف عقیده عموم مردم نیرویی غیرولایی خواند که ممکن است بخاطر تهدید منافعشان مقابل رهبر هم قرار بگیرند و رفتار احمدی نژاد را یکی از نمادها و نشانه های غیرولایی بودن سپاه دانست

مخالفان با اقدامات سپاه در داخل و خارج از کشور به انحصار طلبی سپاه در حوزه های اقتصادی و نظامی و امنیتی پرداختند و وضعیت کنونی کشور را در حوزه های مختلف داخلی و خارجی نتیجه مستقیم یا غیر مستقیم اقدامات سپاه دانستند و به بخش کوچکی از تسلط سپاه در حوزه های انرژی و عمرانی کشور اشاره نمودند
در این نشست ۴ ساعته راجع به فعالیت های سپاه قدس نیز صحبت شد.

نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا سپاه قدس یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران است که مسئولیت فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی را برعهده دارد. این نیرو در جریان جنگ ایران و عراق تأسیس شد و هدف آن عملیات در خاک عراق بود.برخی منابع نفرات این نیرو را تا ۵۰٬۰۰۰ تن تخمین زده‌اند.فرمانده این نیرو، تا ۱۳ دی ۱۳۹۸ قاسم سلیمانی بودکه پس از ترور سلیمانی در حمله ۲۰۲۰ به فرودگاه بین‌المللی بغداد، از سوی سید علی خامنه‌ای به اسماعیل قاآنی واگذار شد

اشاره ای نیز به تاریخچه تاسیس سپاه شد:

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سازمانی نظامی است که در نخستین روزهای پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ به دستور آیت الله خمینی (بنیانگذار و رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران) تشکیل شد. آیت الله خمینی در دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ طی دستوری به شورای انقلاب اسلامی رسماً تأسیس این نهاد را اعلام کرد و شورای انقلاب با تأسیس ستاد فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گام اساسی را در جهت سازماندهی این نهاد برداشت. سپاه نهادی نظامی و بازوی مسلح برای پاسداری از نظام جمهوری اسلامی است. نام ایران در آرم سپاه پاسداران وجود ندارد.

هوشنگ امیراحمدی نظرات مطرح شده از طرف مخالفان را غیر کارشناسی و کودکانه دانست.وی سپاه و نظامیان را افرادی وطن پرست می داند که در صف اول دفاع از کشور حضور دارند.

وی افزود برای برون رفت از وضعیت فعلی ما نیاز به استقرار یک دولت نیمه نظامی داریم که به توسعه همه جانبه ایران اهتمام ورزد.

محمد فومنی همه اشکالات موجود در کشور را به گردن سپاه انداخت و گفت که روحانیت در کشور هیچ کاره است و هیچ اختیاری از خود ندارد.

مخالفان صحبت های محمد فومنی ضمن اشاره به استقرار رهبر و رییس جمهور و رییس قوه قضاییه به عنوان روحانی در راس نظام ، به شورای نگهبان و خبرگان رهبری و امان جمعه اشاره نمودند که روحانیون حکومتی بخش اعظمی از کشور را در سلطه خود دارند و عملا با کمک سپاه ، کشور را بین خود تقسیم نموده اند.

از فحوای کلام مهمانان حاضر در نشست شب گذشته پیچیدگی ساختار سپاه و غیرمشخص بودن احاطه آنان بر کشور مسجل بود و کارشناسان و مهمانان از عدم شفافیت در مورد سپاه سخن گفتند.

موافقان سپاه اعتقاد دارند که سپاه در عرصه های دفاعی و پتروشیمی باعث عدم وابستگی ایران به دیگر کشورها شده است.