گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ شکنجه های وحشیانه در زندان های نظام ؛ انکار مسئولین ، اثبات تصاویر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۴ ساعته ای تحت عنوان : شکنجه های وحشیانه در زندان های نظام ؛ انکار مسئولین ، اثبات تصاویر،برگزار شد که با خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، رایان عباس زاده ، شهرزاد میرقلی خان ، محمدفومنی ، هژبر ، علیرضا عصاره ، احمد مصدق ، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، غزاله تنهایی ، مریم حقیقت و … به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

نگام با استفاده از تجربیات و دانسته های مهمانان و حاضران در این نشست کوشید که به واکاوی بخش کوچکی از این ماجرا بپردازد.

یک گروه سایبری با نام “عدالت علی” با انتشار تصاویری از هک کردن دوربین‌های امنیتی زندان اوین خبر داده است. در ویدیویی ۹۰ ثانیه‌ای که این گروه از این اقدام خود منتشر کرده تصویرهایی از اتاق کنترل زندان اوین مشاهده می‌شود. در بخشی از این ویدئو همچنین سوءرفتار مسئولان اوین با یک زندانی در محوطه این زندان دیده می‌شود. زندانی از هوش رفته است. اما به‌رغم آن مسئولان زندان با رفتاری خشن او را بر روی زمین می‌کشند.

در تصاویر این ویدیو که روز یکشنبه ۳۱ مرداد (۲۲ اوت) منتشر شدند، دیده می‌شود که به هنگام هک ‌شدن دوربین‌ها روی مانیتورهای نظارتی اتاق کنترل اوین جمله‌ای با این مضمون نقش بسته است: «زندان اوین لکه ننگی بر عمامه سیاه و ریش سفید رئیسی! اعتراضات سراسری تا آزادی زندانیان سیاسی!»

این گروه هکری سپس به انتشار بخش های دیگری از این اقدام خود در فضای مجازی پرداخت

آیا آرشیو کامل فایل‌های ذخیره شده دوربین‌ها به دست هکرها افتاده است؟ یا این‌که فقط لحظاتی که هک صورت گرفته، فیلم آن ضبط شده است؟ و این‌که چه مدت زمانی هکرها به دوربین‌های زندان دسترسی داشته‌اند؟ سوالی که به‌نظر می‌رسد پاسخ به آن می‌تواند حجم اطلاعات سرقت رفته را مشخص کند.

نه فقط انتشار این تصاویر، بلکه هک شدن این دوربین‌ها مشکل بزرگی را برای نهادها فراهم کرده و خواهد کرد. احتمالاً به زودی شاهد شناسایی برخی افراد از روی تصاویر چهره‌های آن‌ها خواهیم بود که هکرها شناسایی‌شان کرده و مشخصاتشان را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. حتی اگر تصاویر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی هم منتشر نشود، این تصاویر برای سرویس‌های خارجی بسیار با ارزش خواهد بود.

از طرفی بسیاری در فضای مجازی این پرسش را مطرح کردند که آیا هک شدن دوربین‌های زندان اوین در راستای حملات سابق به تأسیسات هسته‌ای و نظامی ایران بوده است؟ مدتی قبل بروز برخی مشکلات در تأسیسات نظنز و دستبرد به اسناد هسته‌ای ایران حواشی زیادی را ایجاد کرد. حالا باید در روزهای آینده منتظر واکنش‌های بیشتر به هک شدن دوربین‌های زندان اوین بود.
عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند این یک اقدام درون حاکمیتی است و در پشت پرده تصفیه حساب جریان های حاکمیتی در درون نظام در حال انجام است و این هک با هدف تحت فشار دادن رییسی و اژه ای و مسولان نظام صورت پذیرفته است

هک دوربین های اوین گوشه ای از جنایات حاکمیت علیه زندانیان بی دفاع را نشان داد.

اما نکته قابل تامل در این میان این است که در زندان ها و اتاق های بازجویی دیگر نقاط کشور که دوربین نظارتی وجود ندارد چه فجایع ضد انسانی در حال انجام است.

این هک ها و انتشار آن با هر هدفی صورت گرفته باشد چیزی از رفتار ضدبشری حاکمیت با مردم ایران کم نمی کند.

ادعاهای مسولان قضایی در مورد وجود رافت اسلامی در زندان ها با انتشار این تصاویر به طور کامل کذب از آب در آمد.