گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ طالبان بلای جان افغانستان ، ایران و انسانیت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام در ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۴ ساعته ای تحت عنوان : طالبان بلای جان افغانستان،ایران و انسانیت با مشارکت دوستان افغانستانی برگزار شد که با خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، بارز عزیز ، سودابه عثمانی ، کاوه آهنگری ، امان الله ، شریعتی ، اردشیر، عیوضی ، هژبر ، علیرضا عصاره ، احمد مصدق ، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، خانم مریم حقیقت و… به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

در حالی که گروه تروریستی طالبان به پیشروی سریع خود در ایالت های مختلف افغانستان ادامه می دهد و جنایت های بسیاری را مرتکب می شود ، آینده افغانستان و ایران و پیامدهای آن با توجه به احتمال اشغال کامل افغانستان توسط این گروه توسط حاضران در این نشست مورد واکاوی و بررسی قرار گرفت که اهم این نشست را با هم مرور می کنیم

سید احد شمس : بدون شک اگر سلاحهای ایرانی و روسی نبود این پیشروی های صورت نمیگرفت ، حاکمان به جای اینکه در کنار مردم مظلوم افغانستان باشند اینچنین با این ظالمان متوحش همکاری میکنند و باعث به خاک و خون کشیده شدن مردم عزیز افغان و به تاراج رفتن ناموس و مالشان میشوند.

بارز عزیز : رابطه هایی بین سپاه قدس و طالبان وجود داشته ، همچنین سپاه تجهیزاتی در اختیار طالبان قرار داده و در شهرهای زاهدان و مشهد مراکزی را در اختیار طالبان قرار گرفته ، هدف ایران و روسیه در حمایت از طالبان در واقع شکست پروژه آمریکا در افغانستان بود.

میلاد شهابی : متاسفانه سالهاست طالبان در افغانستان وجود دارد …

امان الله : این که طالبان بلای جان انسانیت است یک امری بدیهی است.

یکی از حاضرین در نشست : سوالی که دارم این است که این گروه خشن چطور توانست به این سرعت پیشروی کنند ؟و چرا بسیج های مردمی شکل نمیگیرد؟

سودابه عثمانی : جنگ بین جهل و نادانی‌ست.

فرید: طالبان مثل یک مار دو سر هستند. طالبان افرادی سنی باور و شیعه ستیز هستند حمایت مالی عربستان سعودی از این ها روشن است

آهنگری :م ردم باید یاد بگیرند که متکی به قدرت ها نباشند و خودشان از جان و مال و ناموسشان دفاع کنند ، همه باهم بدون مرز بعنوان یک اصل بنیادی به امنیت مردم بکوشیم

طالبان میتواند کابل را هم تصاحب کند اما برای حفظ موقعیت خود کابل را به زور تصرف نمی کند و کابل را از چهار طرف محاصره می کند تا به شکل بهتری کابل را تصاحب کند

کریم: تصاویری که درفضای مجازی میبینم واقعا نگران کننده است که میگویند این طالبان آن طالبان نیست.

احمد مصدق : افغانستان برای ایران بسیار مهم است ، امنیت و یا ناامنی افغانستان برای ایران بسیار مهم است ، هرگاه حکومت جمهوری اسلامی ، حکومت چین و حکومت پاکستان از لحاظ جهانی به مشکلی برمیخورند پای افغانستان درمیان است ، با اینکه طالبان دشمن صددرصد ایران و شیعه است. آمریکا طالبان را به خاطر واقعه یازده سپتامبر ساقط کرد نه برای اینکه دشمن بشر بود. عامل سقوط افغانستان و اینکه تک تک شهریایش را تصرف میکنند این است که حاکمان غرق در فسادند و زندگی مردم عادی برایشان اهمیتی ندارد.

مریم حقیقت : بسیار متاسفم برای همه کسانی که داعیه حقوق بشر دارند ، چه ایران چه آمریکا چه کل جامعه جهانی که امروز چشم پوشیدند از آنچه در افغانستان اتفاق می افتد.

سید احمد شمس: تشکر میکنم از حضور آقای دکتر بارز در این اتاق و امیدوارم که صلح در افعانستان برقرار شود.

میلاد شهابی : متاسفانه دلیل اصلی این مشکلات افغانستان و ایران جهل است ، آنچه که در ایران و افغانستان اتفاق افتاده است حاصل تفکر‌ی است که خود مردم دارند ، چندین سال افغانستان فرصت داشت اما استفاده نکرد ، به نظر من دوستان افغانستانی ما باید کدورتها را کنار بگذارند و دست به دست هم دهند که با اتحاد هیچ چیزی غیرممکن نیست .

شریعتی : چرا جمهوری اسلامی که ادعای طرفداری از حقوق بشر دارد اگر به فکر مسلمانان است چرا در مقابل طالبان سکوت کرده است ، سوالی که از آقای شمس دارم این است که آیا به وجود آورنده طالبان و داعش جمهوری اسلامی بوده است؟سپاه قدس جز مسئله داعش آیا کارهای مثبت دیگری داشته است ، چرا حرفی نیست؟

لاجوردی: خطر مردم از جهل و نااگاهی آنهاست اگر مردم آگاهیشان را بالا ببرند مشکلات حل خواهد شد.

اردشیر : بزرگترین ضربه ای که مردم افغانستان طی این یکی دو دهه خوردند از آقای اشرف غنی و آقای کرزی بود.طالبانی که به دنبال شکار دختران ۱۲ساله خانه ها را میگردد آیا انسان است.

اقای جواد: باید برادران افغانستانی و ما متحد باشیم.وقتی در قرن ۲۱این چنین اتفاقاتی بیفتد واقعا فاجعه است.

عیوضی: تفکر تکفیری و تحجر در جای جای دنیا ریشه دوانده است.

میثم بازیاری : با بینش با فکر و آگاهی سعی کنیم غده‌های سرطانی مثل داعش و طالبان را از بین ببریم ، برای سرپوش گذاشتن روی یک گروه تروریستی نباید ازگروه تروریستی دیگری دفاع کنیم .

سید احمد شمس : بحث سوریه بحث وسیعی است که در جلسه ای مستقل به این بحث باید بپردازیم ، نمیخواهم بگویم ایران داعش ساز بود اما یک سری رفتارهای ایران در سوریه داعش ساز شد.

قرن ۲۱ ، از تبشیر و تکفیر باید گذر کرد.

نکته قابل تامل در این نشست حضور نیروهای سایبری جمهوری اسلامی بود که سعی داشتند با فحاشی و هتک حرمت حاضران ، مانع از اتحاد بین مردم دو کشور ایران و افغانستان گردند.