گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ پیاده شدگان از قطار انقلاب،کوپه اول

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، اتاق سایت خبری تحلیلی نگام با عنوان پیاده شدگان از قطار انقلاب،کوپه اول ؛ در ادامه سلسله مباحث مطرح شده اتاق نگام در کلاب هاوس سه شنبه شب برگزار شد و کارشناسان اتاق و سایر اعضای این اتاق در مورد موضوع اتاق ، ۳ ساعت به بیان نظرات خود پرداختند.

گزارش ذیل چکیده این مباحث است :

در ابتدای اتاق صحبت ها پیرامون قطعی گسترده برق در کشور بود که بواسطه این قطعی ها شاهد قطعی گسترده اینترنت در کشور هستیم.

مدراتورهای نگام نظرات خود را در رابطه با دلایل این قطعی ها بیان کردند.

مهم ترین دلایل عنوان شده فرسودگی نیروگاه های تولید برق و عدم راه اندازی کامل نیروگاه هسته ای بوشهر و از مدار خارج شدن نیروگاه ها و دکل های مخابراتی عنوان شد . البته فرضیه امنیتی بودن این قطعی ها برای جلوگیری از اعتراضات مردمی عنوان گردید که حاکمیت قطعی برق را راهی برای مقابله با تابستان داغ و اعتراضات مردمی قلمداد نموده است.

پیاده شدگان از قطار انقلاب توسط سید احمد شمس به عنوان اولین سخنران اتاق واکاوی شد و وی اولین افراد این اتفاق را ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور پس از پیروزی انقلاب ، و و اعضای حزب توده عنوان نمود.

میثم بازیاری طرد شدگان از انقلاب را در اول انقلاب توده های عظیم مردمی دانست که به اتهام طاغوتی بودن اجازه ورود به قطار انقلاب پیدا نکردند و سازمان مجاهدین خلق نیز در ادامه به عنوان یکی از مشارکت کنندگان اصلی در پیروزی انقلاب ، از این قطار به بیرون پرت شدند.

میلاد شهابی این بحث را جذاب دانسته و اولین گروه از پرت شدگان قطار انقلاب را ملی مذهبی ها دانست ، وی بنی صدر را نیز چهره شاخص این حذف شدگان دانست.

خانم مریم حقیقت حزب توده را به عنوان منظم ترین سازمان تشکیلاتی دانست که از قطار انقلاب حذف شدند . وی عنوان کرد که حزب توده قبل از انقلاب نیز حضور موثری در عرصه سیاسی کشور داشت و قبل از کودتای ۲۸ مرداد با مصدق مخالف بودند . وی دلیل مخالفت محمد مصدق با توده ای ها را وابستگی این سازمان به شرق و به خصوص شوروی عنوان کرد ، وی حزب توده را یکی از پررنگ ترین گروه های حامی انقلاب دانست که پس از پیروزی انقلاب با شروع جنگ با حاکمیت دچار تنش گردید و در سال ۶۰ راه خود را از انقلاب جدا نمود و اعضای اصلی آن به بلوک شرق پناه بردند.

دکتر سهیل شب انگیز نیز خود را به عنوان یکی از پیاده شدگان قطار انقلاب و در تبعید دانست که پرچم دادخواهی روح الله زم را در دست دارد و در حال مبارزه با استبداد حاکم می باشد.

وی اولین خطای انقلابیون را اعدام نیروهای نظامی در پشت بام مدرسه رفاه نامید و گفت انقلابیون به شعارهای خود نیز عمل نکردند.

وی نیروی محرکه قطار انقلاب را به جای استفاده از زغال سنگ ، خون مردم ایران دانست و انقلاب را باعث ریختن خون های بیشماری دانست.

شب انگیز لوکوموتیوران قطار انقلاب را یکی از بزرگترین عوامل برای بیراهه رفتن قطار انقلاب دانست که هرکسی با این حرکت لوکوموتیوران مخالفت کرد به زور از این قطار به بیرون پرتاب شد و حذف گردید.

وی لوکوموتیوران دوم انقلاب را نیز از بانیان اصلی انحراف قطار انقلاب دانست که با خودکامگی قطار انقلاب را به اسکوتر تبدیل کرده است.

شب انگیز عنوان کرد لوکوموتیوران در فردای قیامت چه پاسخی برای دادن در مقابل خون های ناحق ریخته شده دارد. وی شهید روح الله زم را یکی از بزرگترین معترضان به لوکوموتیوران چه در زمان حیات و چه در دنیای پس از مرگ دانست. وی ادامه داد ما به قیمت خونمان هم راه روح الله زم را ادامه خواهیم داد.

احمد مصدق نیز عنوان کرد که انقلاب اسلامی به جای داشتن رویش ، همیشه دچار ریزش بوده و بنی صدر و لاهوتی و صادق قطب زاده و خانواده اشراقی و مجاهدین خلق و نهضت آزادی را از بزرگترین حذف شدگان از قطار انقلاب دانست.

وی بخشی از روحانیون منتقد نظیر آیت الله منتظری و آیت الله شریعتمداری و علامه طباطبایی و خانواده امام موسی صدر را از چهره های مهم حذف شده از قطار انقلاب دانست و مهدی هاشمی و آیت الله منتظری را از اعضای برجسته در ادامه این مسیر حذفی دانست که در نهایت میر حسین موسوی و مهدی کروبی و سیدمحمدخاتمی و آیت الله هاشمی رفسنجانی را از این قطار به بیرون پرت کردند.وی انقلاب را همیشه سرشار از ریزش دانست.

مجتبی زارعی از دیگر شرکت کنندگان این اتاق عنوان کرد ما در خط مقدم مردم هستیم و همراه مردم هستیم. وی عنوان کرد انقلاب همیشه فرزندان خود را می خورد . زارعی عنوان نمود ما در داخل کشور از اینکه افرادی از شما بیرون از کشورید و اجازه ورود به کشور را ندارند ناراحتیم.

احمدپرپروک نیز در این زمینه عنوان کرد که مردم بزرگترین حذف شدگان از قطار انقلاب هستند.

وی عنوان کرد برخی از صاحبان در این نظام ، باعث ایجاد دیکتاتوری و حذف مردم از این قطار شده اند.

سید احمد شمس ، نقش صادق قطب زاده را به عنوان یکی از همراهان و مسافران پرواز انقلاب در تاریخ انقلاب از نوفل لوشاتو تا چند سال پس از پیروزی انقلاب ، غیر قابل چشم پوشی دانست.وی حضور قطب زاده را در کنار بنیانگذار جمهوری اسلامی در فرانسه به همراه دکتر ابراهیم یزدی چشم گیر دانست. وی نقش این دو چهره را به عنوان مترجمان بنیانگذار جمهوری در فرانسه نقش محوری در تبیین دیدگاه های ایشان برای خبرنگاران و افکار عمومی دنیا ذکر کرد.

وی ادامه داد هیچ سندی مبنی بر عدم سلامت صادق قطب زاده وجود ندارد و مردم نیز اعتماد ویژه ای به وی داشتند و او را از چهره های مورد اعتماد می دانستند ، شمس صادق قطب زاده را به عنوان یکی از چهره های محوری و مطرح اوایل انقلاب دانست.

شمس برخوردهای چکشی و حذفی را یکی از دلایل فاصله گرفتن قطب زاده از دایره انقلاب دانست و تهمت هایی را که به صادق قطب زاده در مورد کودتا بیان می شود را از نظر خود غیرواقعی دانست که باعث حذف آیت الله شریعتمداری نیز گردید.

سارا ملکی نیز گفت در قطار انقلاب مردمی حضور داشتند که بنده به آنان درود می فرستم که از قطار انقلاب پیاده شدند.

میلاد شهابی نیز تصرف رادیو تلویزیون تبریز و برخورد با آیت الله شریعتمداری را اولین پله های حذفی در قطار انقلاب دانست که پس از آن به برخورد با صادق قطب زاده منجر شد.

وی تهمت های برخی از افراد تندرو در اوایل پیروزی انقلاب را از دلایل عمده این حذف ها دانست و اعدام های دهه شصت را نقطه عطفی در این مسیر برشمرد که به حذف آیت الله منتظری انجامید.

سید احمد شمس در ادامه برخورد با برخی از مراجع تقلید را در سیر حذف شدگان از قطار انقلاب مطرح نمود و گفت: موضوع بسیار جالب توجه و تکان دهنده این ماجرا این است که این انقلاب با شعار دینی و با استفاده از ظرفیت یک مرجع تقلید به پیروزی رسید اما در پی آن به برخی از مراجع تقلید جسارت ها و تعرض هایی صورت گرفت.

شمس گفت: ما در اوایل انقلاب سه مرجع تقلید مورد تعرض قرار گرفتند ، یکی از آن ها مرحوم آیت الله سید حسن طباطبایی قمی بود که از سال ۱۳۴۲ در کنار آیت الله خمینی در مبارزات حضور داشت و نام وی در کنار آیت الله خمینی در سال های مبارزه مطرح است و به عنوان دایی امام موسی صدر چهره ای مطرح بود که بنا به مخالفت با آیت الله خمینی و برخی امور از جمله نحوه تعیین امام جمعه ها پرداخت و به خاطر این مخالفت ها از سال ۵۹ تا سال ۷۵ تا چند سال پیش از مرگ در حصر بود.

وی آیت الله شریعتمداری را مهمترین چهره ای دانست که مورد تعرض و بی حرمتی قرار گرفت که محمدی ری شهری طی بازجویی به وی سیلی زد و او را مجبور نمود تا در جلوی دوربین اعتراف اجباری و عذرخواهی اجباری نماید.

شمس برخورد با آیت الله سید صادق روحانی را به عنوان سومین مرجع تقلید به دلیل مخالفت با قائم مقامی آیت الله منتظری که منجر به حصر وی گردید را از دیگر نقاط تاریک ثبت شده در تاریخ انقلاب دانست.

وی شکسته شدن حرمت روحانیت و مرجعیت را در طول انقلاب نسبت به تاریخ گذشته بی سابقه عنوان نمود که توسط حاکمیت اعمال گردیده است.

دکتر بابک سرخپور عنوان نمود در شورش ۵۷ منافع باندها و گروه ها از اولویت برخوردار بود که بسیاری به خاطر منافع از این قطار پیاده شدند و پس از سال ۸۸ نیز این اتفاق بیشتر شد و تعدادی خواستند مجددا به قطار انقلاب برگردند که دکتر عطاالله مهاجرانی را چهره شاخص این سوار شدگان و پیاده شدگان نامید.

خانم گل سفید نیز پیاده شدگان از شورش ۵۷ را شامل چهره هایی نظیر باهنر و بهشتی دانست که تا سال ۸۸ و پس از آن ادامه دارد.

وی پیاده شدن عده ای را نیز انتخاب شخصی خودشان دانستند که نخواستند مسافر این قطار باشند و در ادامه گفت بزودی همه انقلابیون به ناچار از این قطار پیاده می شوند و عاقبت قطار انقلاب را انهدام در سال های پیش رو دانست.

لوایی در ادامه در خصوص آیت الله شریعتمداری گفت که تشیع در دیدگاه آیت الله شریعتمداری و آیت الله خمینی با هم تفاوت داشت. تشیع شریعتمداری به تساحل و تسامح بیشتر اهمیت می داد ودر مقابل تشیع خمینی نگاه دیگری داشت و همین دلیل حذف وی از قطار انقلابی خمینی شد.

دکتر سهیل شب انگیز در ادامه گفت حذف از همان روزهای اول انقلاب ۵۷ شروع شد که عنصر مشترک این حذف ها تزویر می باشد که بسیاری از افراد با تزویر و حیله حذف شدند که اوج آن در دادگاه قطب زاده اتفاق افتاد که با یک اعتراف ساختگی به حذف آنان انجامید ، وی تابستان سال ۶۰ را نیز نقطه عطف این وقایع نامید که شامل ماه های پرتنش حذف شدگان قهری بوده است.

خانم سارا ملکی در ادامه آیت الله شریعتمداری را به عنوان چهره ای نوگرا در حوزه دینداری مطرح نمود که با تفکر بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر بازگشت مردم به صدر اسلام و تفکر جنبش فداییان اسلام در تضاد بود و در طول ۴۳ سال گذشته پیاده شدگان اختیاری قطار انقلاب با تهمت های مختلفی از طرف حاکمیت نظیر جاسوس و وطن فروش روبرو هستند.

بهزاد خلیلیان نیز گفت : آیت الله خمینی وقتی ایدئولوژی خود را مطرح کرد باعث برخورد مراجع تقلید و روشنفکران و در نهایت تبعید آنان به خارج از کشور انجامید که بنیانگذار جمهوری اسلامی سعی کرد با این انقلاب نگاه های خاص خود را اجرایی نماید ، وی روشنفکران را پیاده شدگان اختیاری از قطار انقلاب در اوایل انقلاب دانست و گفت این قیام ملاها بود نه انقلاب.

سید احمد شمس در ادامه گفت : برخی از نمایندگان مجلس اول نیز از قطار انقلاب پیاده شدند که توسط خود مجلسی ها این اخراج اتفاق افتاد. وی عدم نبود تدبیر لازم در راس نظام را باعث حذف جوانان انقلابی سازمان مجاهدین از قطار انقلاب دانستو

شمس شور و علاقه جوانان میلیشیایی سازمان مجاهدین را از دلایل وفاداری این افراد به سازمان مجاهدین دانسته و بیان کرد به عقیده بسیاری صدام حسین این جوانان را به سلاخی فرستاد که باعث قتل عام ۵ هزار نفر از جوانانی شد که نظام با تدبیر می توانست مانع پیوستن این افراد به سازمان مجاهدین گردد.

وی وفاداری نیروهای سازمان مجاهدین خلق را قابل تامل دانست که به مرکزیت سازمان وفادار بودند و با خبط نظام از مسیر خارج شدند و قربانی بداخلاقی ها و عدم درک صحیح راس نظام شدند.

شمس اقدامات مسلحانه سازمان مجاهدین و کشتار مردم بی گناه را غیرقابل توجیه و دفاع خواند.

بهنام چوپان در ادمه گفت پس از مجلس سوم عده زیادی از قطار انقلاب پیاده شدند. وی عنوان کرد از منابع موثق شنیده که مرحوم طالقانی از آیت الله خمینی درخواست عفو عمومی نموده اما با آن مخالفت شده است.

آقای خسرو نیز گفت : از آقای سید احمدشمس سوالی دارم، آقای شمس به نظر شما انجمن حجتیه و افراد آن آیا عاقبت به خیر شدند یا نه ؟

سید احمد شمس در پاسخ گفت: انجمن حجتیه یا همان انجمن ضدبهایت در دهه سی یا چهل تاسیس شد و در همان ایامی که بین شاه و بهاییت اختلاف افتاد تصمیم گرفته شد دست روحانیت در برخورد با بهاییت باز گذاشته شود. وی در ادامه گفت برخی اسناد تاریخی دلالت بر همکاری ساواک و انجمن حجتیه دارد و این انجمن دارای ساختاری اطلاعاتی و امنیتی در ابتدای تاسیس و پس از آن بوده است.

وی در ادامه گفت : انجمن حجتیه وظیفه ارتباط با علماء را بر عهده داشت و بر انجام کارهای تشکیلاتی تسلط کافی داشت و این انجمن پیش از پیروزی انقلاب و پس از آن نیز با عدم شرکت در نهضت و پیروزی آن راه خود را از انقلاب جداکردند. وی مصباح یزدی از چهره های شاخص همسو با این جریان ذکر کرد که او هم در مبارزات قبل از انقلاب نقشی داشت اما پس از انقلاب سعی کرد نقش پررنگی در روند آن ایفا نماید.

شمس تاکید کرد که انجمن حجتیه بخاطر وجود تشکیلات امنیتی پروژه نفوذ در ارکان نظام را شروع نمود و موفق در جریان های خاص نظیر موتلفه و جریان اصولگرایی و حتی بخشی از سپاه نفوذ نماید . وی افرادی نظیر علی اکبرولایتی و برخی از اطرافیان رهبر فعلی ایران را که مدعی فاصله گرفتن از این انجمن هستند را از افراد متعلق به این جریان فکری ذکر کرد
حجتیه دربخشی اعظمی از سپاه و سازمان تبلیغات و رایزنی های فرهنگی با بهره مندی از نسل دوم خود حضور داشتند ودارندو باعث انحراف انقلاب از مسیر خود شدند و در بسیاری از حذف ها نقش مهم بسزایی دارند

آقای احمد یغمایی نیز در مورد انجمن حجتیه صحبت نمود

میلاد شهابی نیز در ادامه گفت :در تکمیل صحببت آقای شمس عرض میکنم چند تن از دوستان ما مستندی را تهیه کرده اند که یکی از این افراد مدعی ست انجمن حجتیه در اوایل انقلاب وزارت اطلاعات را در دست گرفتند و باعث حذف تعداد زیادی از چهره های سیاسی از سپهر سیاسی کشور گردیدند.

وی در ادمه نقش صداوسیما را در حذف چهره های برتر سیاسی پررنگ و تاثیرگذار دانست.

علی بیات نیز در ادامه گفت: بنده در جلسات انجمن حجتیه در اوایل انقلاب رفت آمد داشتم و به عنوانجوانی با شور انقلابی مسلط به رفتار این انجمن نبودم اما بعدها متوجه شدم که انجمن حجتیه با جلسات خود با جمعیت ۵۰هزار نفری سعی داشتند جمعیت ۲۵ هزار نفری بهاییت را مطرح کنند و در پشت پرده به گسترش بهاییت کمک می کردند

وی عنوان کرد پیاده شدگان از قطار انقلاب به اجبار و با لگد از این قطار پیاده شدند

سید احمد شمس در پایان عنوان کرد: عنوان این بحث بحث مفصلی ست که در جلسه های آن پیرامون همه موارد ذکر شده به طور مجزا خواهیم پرداخت و پیشنهاد میکنم جلسه بعدی با پرداختن به انجمن حجتیه در زمان ها و مناسبات مختلف این بحث مورد توجه قرار گیرد.