گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس ؛ کدام یک حاکمیت کشور را در اختیار دارند ؟ سپاه یا روحانیت ؟ / اکثر شرکت کنندگان دخالت دین در سیاست را باعث فاصله گرفتن مردم از روحانیت دانستند/ جنگ بین سپاه و روحانیت یک جنگ زرگری است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نشست ۴ ساعته ای تحت عنوان: کدام یک حاکمیت کشور را در اختیار دارند،سپاه یا روحانیت برگزار شد که با استقبال خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، رمضان منجزی ، محمد فومنی ، مهدی فاطمی ، هژبر ، علیرضا عصاره ، احمد مصدق ، علیرضا شهابی نژاد ، میثم بازیاری ، علی عبدی ،خانم سیمونه ، خانم بروجردی ، خانم فاطمه و… به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید.

در ادامه اهم مواردی که در این نشست مورد اشاره واقع را می آوریم :

دخالت دین در سیاست پس از انقلاب ۵۷ به جای آنکه موجب استقبال بیشتر مردم از دین و دین مدارها گردد ،بخاطر انحصارطلبی روحانیت و فاصله گرفتن آنان از مردم و نگاه از بالا به پایین روحانیت به مردم عملا باعث جدایی مردم از دین و روحانیت شده و عملا مردم از دین گریزان شده اند.

از طرف دیگر تزویر و ریای وحانیتی که در راس حاکمیت قرار دارند و اکثر ارکان قدرت از جمله رهبری ، ریاست جمهوری ، ریاست قوه قضاییه ، شورای نگهبان ، مجلس خبرگان رهبری ، امامان جمعه ، سازمان تبلیغات اسلامی و … را در اختیار دارند باعث انزجار اکثریت مردم از دین شده است.

سپاه هم در تمامی این چند دهه با در دست گرفتن شریان های اصلی کشور در حوزه های اقتصادی و نظامی و اجتماعی ، دوشادوش روحانیت تمام کشور را در اختیار دارد و عملا کشور بین روحانیت و سپاه تقسیم گردیده است.

اما با توجه به صحبت های مطرح شده در طول این ۴ ساعت به نظر می رسد اگر سپاه بخواهد اقدام به حذف روحانیت بگیرد و تمام قدرت را در دست بگیرد ،بر خلاف تصور عموم ، با استقبال ضمنی مردم مواجه خواهد شد و مردم با حذف روحانیت از عرصه سیاست و اقتصاد کشور موافق خواهند بود.

این نکته باید زنگ خطری باشد برای آن دسته از روحانیونی که نه در قدرت سهیم شده اند و نه دامن خود را به بازی های سیاسی آلوده کرده اند، این قشر که اتفاقا تعداد آنان کم هم نیست باید تا دیر نشده است فکری به حال نجات دین و روحانیت کنند و بین خود و روحانیت دین فروش اعلان مرزبندی صریح و شفاف نمایند.

حواشی اطراف روحانیون زیاد می باشد و گاها اطلاعات درست و غلط بسیاری در مورد روحانیون مطرح می شود، در نشست اخیر هم یکی از کارشناسان محترم نسبت به سربازی نرفتن روحانیون گله مند بودند که چند تن از آگاهان امر و روحانیون حاضر در جلسه این مورد را غیرواقعی دانستند ، روحانیون هم مثل بقیه مردها به خدمت سربازی اعزام می شوند منتها سعی میشود در امور رزمی از آنان استفاده نشود و در بخش های فرهنگی و عقیدتی به خدمت گمارده شوند.

مورد دیگر بحث پرداخت شهریه تحصیلی به روحانیون بود که عده ای عقیده داشتند چرا فقط باید به روحانیون شهریه پرداخت شود و مثلا دانشجویان چنین امتیازی ندارند ، اما روحانیون حاضر در نشست حداکثر مبلغ پرداختی را ماهیانه یک میلیون و دویست هزار تومان اعلان نمودند که همین امر هم با اعتراض گسترده برخی از افراد حاضر در این نشست روبرو شد ،هر چند عنوان شد این کمک هزینه ها ردیف بودجه عمومی ندارد و حوزه های علمیه و مراجع تقلید ، خود موظف به تامین و پرداخت آن می باشند.

به عقیده حاضران در نشست ، وضعیت فعلی خوزستان و بی آبی در مناطق جنوبی کشور ماحصل چند دهه اقدامات غیرکارشناسی سپاه در ساخت سدهای متعدد در کشور می باشد، رانت گسترده در حوزه های عمرانی و سازندگی باعث شده در طول چند دهه اخیر بسیاری از پروژه های عمرانی در کشور صرفا و صرفا به خاطر رانت های کوچک و بزرگ ، بدون توجیه اقتصادی ساخته شود.

مافیای اقتصادی سپاه سالهاست بخش اعظمی از اقتصاد کشور را بدون حساب و کتاب در اختیار دارد.

با توجه به استقبال خوب همراهان این نشست ، هم چنین با توجه به پیچیدگی مبحث و وقت محدود این اتاق ، مقرر شد نشست بعدی نیز با همین عنوان و با حضور کارشناسان و مهمانان به واکاوی نقش سپاه و روحانیت در اداره کشور برگزار گردد.