گزارش اتاق نگام در کلاب هاوس با موضوع سپاه ؛ هوشنگ امیراحمدی:همه مشکلات کشور را به گردن سپاه نیندازیم/میثم مهرانی : سپاه هزارپایی است که درحال تبدیل شدن به صدهزارپا می باشد/حسین علیزاده : تفکر حاکم بر سپاه تفکر سید قطب می باشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه برگزاری اتاق های نگام در کلاب هاوس ، نگام به برگزاری نشستی ۴ ساعته تحت عنوان : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و آنچه در مورد آن باید بدانیم و ندانیم کرد که با استقبال خوب مخاطبان نگام روبرو شد.

سید احمد شمس ، هوشنگ امیر احمدی، حسین علیزاده، میثم مهرانی و… به اظهار نظر در این مورد پرداختند و بحث های چالشی بسیار مهمی مطرح گردید

در ادامه گزارش کوتاهی از این نشست مهم را با هم می خوانیم :

امروز درمورد یک نهاد ویژه در ایران به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران صحبت خواهیم کرد.

فعالیت این نهاد از کجا شروع شد و چه برنامه هایی در ظاهر و چه برنامه هایی پشت پرده دارد‌.

امروزه سپاه یک نیروی نظامی نیست بلکه یک قدرت اقتصادی و سیاسی عظیم است.

این نهاد در سال۵۷ توسط حامیان و طرفدارن آیت‌الله خمینی به موازات ارتش ملی ایران شکل گرفت و به مرور رشد کرد.

بسیاری از اطلاعات داخل و خارج از کشور در اختیار این نهاد است.

اما سپاه یک تجربه تلخ هم دارد که این تجربه جنگ بین ایران و عراق است‌.

این ذهنیت در وجود سپاهیان وجود داشت که امریکا بدنبال نابودی انقلاب و نظام شکل گرفته است.

سپاه نقش بسزایی در سیاست خارجی ما دارد.

همچنین بر سیاست های امریکا بر منطقه هم تاثیر گذار است و با نفوذ خودش در عراق و لبنان و سوریه و یمن عمیقا درگیر مسائل خاورمیانه کرده است.

سپاه با وجود ذراد خانه‌ هایی که دارد یک نگرانی عمیقی برای کل منطقه بوجود آورده است.

مریم حقیقت : عرض سلام ادب و احترام مقدمه ای میخوانم از ابتدای تشکیل سپاه پاسداران تا کنون

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سازمانی نظامی‌ است که در نخستین روزهای پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ بدستور آیت الله خمینی بنانگذار جمهموری اسلامی ایران تشکیل شد.نام ایران در آرم سپاه وجود ندارد.در نوزده فروردین ۱۳۹۸ دولت ایالت متحده امریکا سپاه را گروهی تروریستی نامید.

در واکنش به این اقدام شورای عالی امنیت ملی ایران نیز ستاد فرماندهی ارتش امریکا در خاورمیانه و شرق آفریقا را تروریستی اعلام کرد.

پس از ترور قاسم سلیمانی در طرح سه فوریتی در مجلس پنتاگون و تمامی شرکتها و نهادهای زیر مجموعه انها در فهرست تروریستی جمهوری اسلامی قرار گرفت از آن پس دولت موظف شد ۲۰۰میلیون یورو به سپاه قدس اختصاص دهد.

دولت موقت ابراهیم یزدی را بعنوان نخست وزیر در امور انقلاب مامور کرد که با حسن لاهوتی برای تشکیل این نیرو همکاری کند.

در تاریخ ۱۸فروردین سال ۱۳۵۸همه این گروه ها با سپاه ادغام شدند و یک شورای دوازده نفره تشکیل دادندکه اعضای این شورا عبارت بودند از عباس زمانی جواد منصوری عباس دوزدوزانی محمد منتظری یوسف کلاهدوز محمدکاظم موسوی مرتضی ارویلی محمد بروجردی محسن رضایی محسن رفیق‌دوست و علی دانش‌منفرد و اکبر هاشمی رفسنجانی از طرف شورای انقلاب اسن شورا جواد منصوری را بعنوان فرمانده سپاه انتخاب کرد.

درتیرماه ۱۳۵۹محسن رضایی به عنوان فرمانده کل نیروهای سپاه انتخاب شد.او به مدت هجده سال در این سمت باقی ماند و در سال۱۳۷۶از فرماندهی سپاه استعفا داد و قائم مقام او از سوی خامنه‌ای به این سمت منصوب شد.

سید احمد شمس: سلام و عرض ادب خدمت تمام حاضرین در اتاق نگام ‌ ، ما هرگز تمایل نداریم که فقط یک دیدگاه در اینجا مطرح شود ما دوست داریم اندیشه های متفاوت را بشنویم ما اعتقاد داریم به ادبیات فاخر.

نقش سپاه چه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و چه در جریان جنگ بر کسی پوشیده نیست.

ما نخبه ترین و بهترین نیردهای جوان را در فرماندهی آن زمان سپاه میتوانیم جستجو کنیم ، شهید زین الدین ، شهید باکری و شهید همت

وقتی ما سوابق این فرماندهان شهید را بررسی میکنیم میبینم که این افراد از نخبه ترین جوانان زمانه خود بودند.

هوشنگ امیر احمدی :با عرض سلام خدمت تمامی دوستان.بنده نه سپاهی هستم و نه در خانواده سپاهی دارم نه مذهبی هستم و نه نظامی. من آدمی دانشگاهی هستم با نظراتی در مورد توسعه کشور ایران. ایران کشور نظامی هاست.نظامی ها همیشه وطن پرست هستند.معمولا خیلی عمل گرا و مدرنیست هستند.سپاه یک نیروی نظامی‌ است.حاکمان کشور روحانیون هستند نه نظامیون.نظامیان ما مدرن تر و عمل گرا تر از غیر نظامیون بودند.

میثم مهرانی : سپاه شکل گرفته است که وارد سیاست شود دفاع از انقلاب اسلامی فقط دفاع فیزیکی نیست میبینیم ک هرروز در سپاه یک قرارگاه شکل میگیرد مثل قرارگاه بقیه الله ، مثل سپاه سایبری که اینها به لحاظ تئوری و تمرکز روی افکار مردم بتواند از انقلاب اسلامی دفاع کنند. به گفته آقای امیر احمدی نیروهای نظامی نقش پررنگی در پیشرفت جوامع دارند در حال حاضر در کدام کشور دنیا یک نیروی نظامی بخش اقتصاد ان کشور را اداره میکند؟ نکته ای فرمودید که آقای خمینی گفتند روحانیون نباید در قدرت باشند اما در زمان قدرت خودشان آقای خامنه ای رییس جمهور بود و آقای هاشمی رییس مجلس بود.

حسین علیزاده : تفکر حاکم بر سپاه تفکر سید قطب می باشد.

کلاب هم چنین در ادامه مبحث مربوط به سپاه اتاق های دیگری را هم برگزار کرده است که طی روزهای آینده گزارش آن منتشر خواهد شد.