گزارش روزنامه لوموند در مورد معاهده ” سور “

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروزنامه فرانسوی لوموند گزارشی تحت عنوان ” انتقام اردوغان پس از گذشت یک سده از امضای معاهده سور” منتشر کرد

روزنامه فرانسوی لوموند در گزارشی تحت عنوان ” انتقام اردوغان پس از گذشت یک سده از امضای معاهده سور” نوشت : رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از قرارداد ” سور ” پس از گذشت یک قرن انتقامجویی کرد.

این روزنامه نوشت : رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و فائز السراج نخست وزیر لیبی برای امضای یک قرار داد فراموش نشدنی با هدف تغییر بازی استراتژیک در شمال افریقا و مدیترانه به مکانی پر احتشام و تاریخی نیاز داشتند. کاخ دلما باغچه در استانبول عالی ترین مکان برای امضای این قرار داد بود و اردغان و سراج در اینجا بین ماههای نوامبر سال ۲۰۱۹ الی فوریه ۲۰۲۰ چهار بار برای مذاکره پیرامون قرار داد ملاقات کردند.

حکومت طرابلس در ازای کمک های نظامی و لجستیکی از لیبی با ترکیه قرار داد حوزه صلاحیت دریایی امضا کرد.

در ادامه گزارش روزنامه لوموند ضمن اشاره به اینکه اردوغان در پی دومین دیدار با سراج به تاریخ ۱۶ ام دسامبر سال ۲۰۱۹ در کاخ دلما باغچه یادآوری کرده بود که در سایه امضای این قرار داد نظامی و انرژی اهداف قرار داد ” سور ” را نقش بر آب کردیم ، افزود که اردوغان از قرار داد ” سور ” انتقام گرفت.

روزنامه مذکور در ادامه تاکید کرد : اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا برای مبارزه با سازمان تروریستی داعش در سوریه از سازمان تجزیه طلب ” پ ک ک -–ی پ گ ” حمایت می کنند.

در ادامه این گزارش ضمن اشاره به اینکه ترکیه در پی کودتای نافرجام سازمان تروریستی فتح الله گولن در ۱۵ ام جولای سال ۲۰۱۶ در مرز مشترک خود با سوریه با عناصر وابسته به سازمان تروریستی ” پ ک ک ” به شدت مبارزه می کند آمده است : به نظر اردوغان و شرکای راست گرای وی در پی کودتای نافرجام ، مسئله عبارت از  گریز از توطئه یک قرار داد جدید ” سور” است.

در این گزارش مذکور گفته شد تاریخ گشایش ایاصوفیه بعنوان مسجد شریف تصادفی نبوده و ۲۴ ام جولای مصادف با   97 امین سالگرد امضای قرار داد لوزان می باشد.