گزارش سازمان ملل درباره القاعده: جانشین رهبر کنونی القاعده در ایران زندگی می‌کند/ او شاید به آفریقا برود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_بر اساس یک گزارش سازمان ملل که ماه گذشته ارائه شده است، سیف العدل، جانشین احتمالی ایمن الظواهری رهبر کنونی القاعده، همچنان در ایران زندگی می‌کند.

این موضوع در گزارشی آمده است که یک کمیته شورای امنیت درباره دو گروه تروریستی القاعده و داعش تهیه و ۱۵ ژوییه به این شورا ارائه کرد.

در بخشی از این گزارش، با اشاره به حضور سیف العدل در ایران، آمده که تصمیم‌گیری برای سیف‌العدل به ویژه با توجه به روند صلح در افغانستان و توافق بین طالبان و آمریکا پیچیده شده است.

این گزارش می‌افزاید هنوز مشخص نیست که آیا سیف‌ العدل می‌تواند برای تصدی پست رهبری القاعده به افغانستان سفر کند یا با توجه به سوابقش ترجیح می‌دهد به آفریقا برود.

گزارش کمیته شورای امنیت سازمان ملل تاکید می‌کند که کشورهای عضو این سازمان درباره گزینه‌های العدل در صورت رهبری القاعده اختلاف نظر دارند، اما اکثر آنها معتقدند که وی مجبور به جابه‌جایی است و استقرار در افغانستان ممکن است گزینه او نباشد.

سازمان ملل متحد پیشتر نیز در گزارش‌های خود درباره القاعده اعلام کرده بود که سیف العدل در ایران زندگی می‌کند.

سیف العدل که سرهنگ پیشین نیروهای ویژه مصر است و مدتی نیز در افغانستان، پاکستان و سودان بوده، تحت تعقیب آمریکا قرار دارد.

گزارش سازمان ملل متحد با تاکید بر ضعف کنونی رهبری القاعده می‌نویسد که از نظر کشورهای عضو این سازمان، الظواهری زنده اما بیمار است.

این گزارش پیش از تحولات اخیر افغانستان و پیشروی طالبان در نقاط مختلف این کشور تهیه شده است.