گزارش سال ۲۰۱۸ پارلمان اروپا در مورد ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – در گزارش سال ۲۰۱۸ پارلمان اروپا در مورد ترکیه خواسته شد تا اتحادیه اروپا مذاکرات اشتراک ترکیه در اتحادیه را رسما به تعلیق اندازد

در گزارش سال ۲۰۱۸ پارلمان اروپا در مورد ترکیه خواسته شد تا اتحادیه اروپا مذاکرات اشتراک ترکیه در اتحادیه را رسما به تعلیق اندازد.

گزارش سال ۲۰۱۸ پارلمان اروپا در مورد ترکیه که از سوی کتی پری عضو هلندی پارلمان اروپا تهیه شده است، در مجمع عمومی این پارلمان در شهر استرازبورگ فرانسه به رای گیری گذاشته شد.

این گزارش که پیشنهاد به تعلیق گیری  رسمی مذاکرات عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا در آن درج شده با ۳۷۰ رای موافق در مقابل ۱۰۹ رای مخالف مورد تصویب قرار گرفت. در این رای گیری ۱۴۳ پارلمنتر از رای ممتنع استفاده کردند.

در گزارش مذکور که در ماهیت توصیه بوده و فاقد جنبه متعهد کننده می باشد ، عناصر زیادی که با واکنش ترکیه مواجه گردید، رده بندی شده است.

از سرعت ترافیک دیپلماسی بین ترکیه و اتحادیه اروپا بر خلاف دعوت به تعلیق گیری مذاکرات با این اتحادیه در گزارش پارلمان اروپا کاسته نمی شود.

اجلاس شورای شراکت عالی ترین ارگان تصمیم گیری بین ترکیه و اتحادیه اروپا پس از گذشت ۴ سال فردا در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار خواهد شد.

ریاست این اجلاس را مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا بر عهده خواهد گرفت.

در اجلاس مذکور ” Johannes Hahn ” عضو مسئول از توسعه اتحادیه اروپا در کمیسیون این اتحادیه که طرفدار ادامه دیالوگ رسمی و تنوع پذیری اتحادیه اروپاست حضور خواهد یافت.

در اجلاس طرفین فرصت ارزیابی موضوعات منطقه ایی و روابط دو جانبه بشکلی پر شمول را بدست خواهند آورد.

انتظار می رود در این چهارچوب موضوعاتی مانند آزادی مقررات ویزا برای شهروندان ترکیه، به روز رسانی قرار داد وحدت گمرکی، پیشرفتهای حاصله در روند شراکت و همکاری در مبارزه با تروریسم مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.