گزارش عفو بین‌الملل از «بازداشت‌های شبانه» و «شکنجه کودکان» در سرکوب‌های اخیر در ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای سرکوب «بی‌رحمانه» اعتراضات «مسالمت‌آمیز» هفته‌های اخیر در نقاط مختلف ایران، به استفاده غیرقانونی از زور، شلیک گلوله ساچمه‌ای و دستگیری‌های دسته‌جمعی دست زده‌اند.

در این بیانیه که روز چهارشنبه، ۲۰ مرداد منتشر شده، آمده که کنشگران عرصه‌های مختلف، معترضان و اطرافیان آنها در هفته‌های اخیر به صورت گروهی بازداشت شده‌اند.

این سازمان تاکید کرده که شماری از بازداشت‌شدگان را نیز کودکان تشکیل می‌دهند که به صورت ناگهانی، «ناپدید» شده‌ و مورد «شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر» قرار گرفته‌اند.

اشاره این سازمان به اعتراضاتی است که اواخر تیرماه در شهرهای مختلف استان خوزستان با تمرکز بر مشکل بی‌آبی برگزار شد که نیروهای امنیتی با خشونت با آن مقابله کردند. جمهوری اسلامی در این فاصله اقدام به قطع اینترنت در خوزستان کرد و گزارش‌ها حاکی از بازداشت «صدها» نفر است.

شهروندان نقاط دیگری از ایران نیز در حمایت از مردم خوزستان دست به اعتراض زدند که آنها نیز با خشونت ماموران روبرو شدند.

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفوبین‌الملل به صراحت گفته است: «زمان آن فرارسیده که جامعه بین‌الملل نسبت به استفاده مکرر» جمهوری اسلامی «از نیروی غیرقانونی بدون مجازات علیه معترضان» اقدامی عملی انجام دهد.

دیانا الطحاوی از جمله «ایجاد سازوکار تحقیق و پاسخگویی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای جمع‌آوری شواهد جنایات بر اساس قوانین بین‌المللی و تسهیل قوانین برای رسیدگی کیفری مستقل» به عاملان این جنایات علیه مردم ایران را پیشنهاد کرده است.