گزارش مرکز آمار ایران از اوج اختلاف طبقاتی؛ بطلان ادعای روحانی مبنی بر رشد اقتصادی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، با آنکه حسن روحانی، در سخنان روز سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه ۹۸ خود در مجلس مدعی خوب شدن وضعیت اقتصادی ایران به نسبت سال پیشتر شد، همزمان گزارش مرکز آمار ایران ، ضریب جینی کل کشور (شاخص شکاف طبقاتی) در سال گذشته را ۴۰۹۳, ۰ اعلام کرد. این رقم در مقایسه با سال پیش از آن (۹۶)، معادل ۰,۰۱۱۲ واحد رشد نشان می‌دهد که بالاترین حد خود از سال ۸۹ است.

این شاخص نشان می‌دهد که سیاست یارانه ارزی دولت، موفق عمل نکرده و فاصله طبقاتی به مراتب از قبل بیشتر شده است.

سقوط ارزش ریال به میزان ۷۰ درصد و افزایش نرخ تورم مهم‌ترین عوامل افزایش شکاف طبقاتی در گزارش مرکز آمار ایران ذکر شده است.

افزایش شاخص جینی به معنای انتقال درآمد از افراد فرودست جامعه به افراد ثروتمند است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران اختلاف ضریب جینی خانوارهای شهری و روستایی در سال ۹۷ به ۳۴۵, ۰ واحد رسیده است. در این معنا، شکاف طبقاتی و نابرابری اقتصادی در شهر بیشتر از روستا بوده است.

به گزارش مرکز آمار رشد هزینه‌های خانوارهای روستایی و شهری بیش و کم یکسان و حدود ۲۰ درصد بود. درآمد خانوارهای شهری به دلیل درآمدهای ناشی از دارایی‌های بادوام مانند ملک و طلا تندتر از درآمدهای خانوارهای روستایی رشد کرده؛ اما این رشد در دهک‌های بالایی جامعه اتفاق افتاده. در همان حال خانوارهای شهری در سال ۹۷، ۲۳ درصد بیشتر هزینه تهیه اقلام خوراکی کرده‌اند.

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در سال گذشته، ۴۵ هزار تومان سال۹۰ حداقل‌ هم‌ارزش با ۱۳۰ هزار تومان بوده است. با این تفاصیل در سال گذشته با پرداخت ۱۳۰ هزار تومان یارانه نقدی به دهک‌های پایین جامعه، بخشی از رفاه از دست رفته آنها ممکن بود جبران شود؛ اما اکنون در سال جاری چنین نیست.