گشایش‌های پس از رفتن ترامپ / یادداشت

✍️علی اصغر زرگر

رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی خود در نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا گفت که پیشتر تصمیم گرفته شد یک منطقه آزاد تجاری میان اعضای این سازمان در یک طرف و جمهوری اسلامی ایران در طرف دیگر ایجاد شود و شورای عالی اقتصادی اوراسیا در حال اجرای یک توافقنامه همکاری با قدرت‌های بزرگ اقتصادی همچون چین و هند است و اولین دور از گفت‌وگوها درخصوص توافقنامه تجارت آزاد با هند در آینده نزدیک انجام خواهد شد و درباره آغاز گفت‌وگوهای مشابه با ایران نیز تصمیم‌گیری می‌کنیم.

این موضوع تا عملیاتی شدن فاصله دارد اما با این وجود تجارت با کشور روسیه در حال انجام است و تجارت کالا به کالا یا از طریق پول‌های ملی این امر صورت میگیرد. ایران و روسیه در تقسیم‌بندی های بین‌المللی در بسیاری از موارد در کنار یکدیگر هستند و هر دو تحت تحریم‌هایی قرار گرفته‌اند که این گونه مراودات میتواند کمک‌های بسیاری به هر دو کشور کند.

در همین راستا باید مکانیزم‌های هوشمندانه‌ای برای تجارت هر دو کشور در نظر گرفته شود. از سوی دیگر با روی کارآمدن دولت بایدن و اظهارنظر او که عنوان کرده است بدون شرط به برجام باز خواهند گشت سبب شده است که افق روشنی در مقابل ایران قرار گیرد و گشایش‌های بانکی نیز فرارسد و به دنبال این اتفاق اتحادیه‌هایی همچون اوراسیا به مراتب راحت‌تر میتوانند با ایران وارد مبادله شوند. این امر تاثیرات سیاسی زیادی دارد و حتی میتواند بر روابط فی ما‌بین با کشورهای غربی نیز تاثیرگذار باشد که البته در این میان موانعی نیز وجود دارد که یکی از آنها FATF است.

بسیاری از کشورها این معاهده را یا پذیرفته یا خود را از طریق بلوک‌بندی های بین‌المللی با آن مرتبط کرده‌اند تا شفافیت در مبادلات بانکی آنها ایجاد شود. در این میان مجلس یازدهم باید روی این مساله تفکر کرده و موانع را از پیش روی تجارت خارجی بردارد. مشخصا FATF امروز راه ناهموار کرده است و بسیاری از کشورها برای عدم مبادله با ایران به همین بهانه متکی میشوند. همیشه این عدم عضویت ایران در FATF به عنوان نقطه‌ای بوده است که برخی کشورها با فشار بر آن به دنبال منزوی کردن ایران بوده‌اند و به همین علت نیز اتهام‌هایی به ایران وارد کرده‌اند که ممکن است در همین راستا پس از رفتن دولت ترامپ نیز برای ایران سختیهایی ایجاد کند. ما باید در تلاش باشیم تا همواره بهانه به دست دشمنان ندهیم و این موارد را برطرف کنیم. در روزهایی که دست ایران از نظر مالی باز نیست باید این موانع برطرف شود. مسئولان باید در این راستا گام بردارند و گرهی از مشکلات کشور باز کنند.