گفتگوی مقامات قطر و انگلیس پیرامون تحولات خاورمیانه

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممشاور ارشد وزارت دفاع انگلستان در امور خاورمیانه با نخست‌وزیر و وزیر کشور قطر در دوحه دیدار و گفتگو کرد

ژنرال جان لوریمر، مشاور ارشد وزارت دفاع انگلستان در امور خاورمیانه با شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه ال‌ثانی، نخست‌وزیر و وزیر کشور قطر در دوحه دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی قطر، طرفین در این دیدار علاوه بر روابط دوجانبه، تحولات اخیر منطقه را که برای هر دو کشور اهمیت قائل است، مورد بررسی قرار دادند.

هیئت‌های بلندپایه اروپایی به دلیل خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تنش میان واشنگتن و تهران در روزهای اخیر با سفر به کشورهای عربی تماس‌های رسمی انجام می دهند.

ایالات متحده آمریکا در اوایل ماه مه «برای مقابله با تهدیدات ایران» ناو هواپیمابر جنگی «یواس‌اس آبراهام لینکلن» را به همراه چهار فروند جنگنده بمب‌افکن بی-۵۲ به منطقه اعزام کرد.

همچنین در ۱۲ ماه جاری ۴ کشتی تجاری که ۲ فروند از آنها متعلق به عربستان سعودی بودند، در آبهای ساحلی امارات متحده عربی هدف اقدام خرابکارانه قرار گرفتند. دو روز بعد نیز ۲ ایستگاه پمپاژ نفت در عربستان سعودی مورد هدف حمله با پهپاد قرار گرفت.

اخیرا مقامات ریاض در پی حمله شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی از سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج و اتحادیه عرب به دو نشست فوق‌العاده در ۳۰ ماه جاری در مکه دعوت کردند.