گفتگوی نگام با ایوب غفاری،شاعر و فعال مدنی/ باید نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی را به کودکان و نوجوانانمان آموزش دهیم

نگام، مهردادشاکری _ آشوب و درگیریهای خیابانی بین مردم و نیروهای امنیتی و انعکاس آن از طریق فضای مجازی وشبکه های اجتماعی مخصوصا در پیام رسان تلگرام و برخلاف شعارهای انتخاباتی حسن روحانی مبنی بر جلوگیری از فیلترینگ و محق بودن مردم در دسترسی آزاد به اطلاعات و اخبار ،فیلتر شدن موقتی تلگرام و اینستا ،روایتهای مختلفی را در رسانه های داخلی و خارجی پیرامون این موضوع شاهد بودیم.

 

به همین بهانه با ایوب غفاری شاعر و فعال مدنی گفتگو کردیم که ادامه آن را با هم میخوانیم :

 

نگام:به نظر شما چه عواملی باعث شد فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام انجام شود ؟

 

به عقیده بنده عوامل تاثیر گذار در این موضوع در ابتدا فراگیر بودن استفاده از تلگرام در بین کاربران ایرانی این پیام رسان در داخل و خارج از کشور بود .با توجه به اینکه بیش از ۴۰ ملیون کاربر ایرانی از تلگرام جهت انجام ارتباط با دوستان و اقوام و همچنین تبلیغات و کسب در آمد ایجاد فرصت های شغلی در بستر این پیام رسان و انعکاس اخبار تجمعات و تظاهرات در شهرهای مختلف و فراخوان طیف خاصی از اپوزیسون خارج از کشور جهت تداوم اعتراضات و تشویق مردم به رویارویی مستقیم با نیروهای امنیتی و تخریب اموال عمومی و ایجاد موج های هیجانی در بین مردم مخصوصا قشر جوان جهت انجام رفتارهای ساختارشکنانه صورت گرفت ،مسولین تصمیم گرفتند برای جلوگیری از گسترش آشوب های خیابانی نسبت به فیلترینگ موقت تلگرام و اینستاگرام اقدام نمایند.

 

 

نگام: آیا سواستفاده طیفی خاص از فضای مجازی دلیل قانع کننده ای جهت فیلترینگ فضای مجازی میباشد؟

 

قطعا فضای مجازی با دارا بودن پتانسیل های قدرت مند در ایجاد موجهای گسترده اجتماعی مدنی و انتقال سریع اخبار به تمام نقاط دنیا در صورت عدم کنترل صحیح میتواند منشا بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و سیاسی باشد ،همانطور که در صورت مدیریت صحیح و آموزش و فرهنگ سازی صحیح در استفاده از این فضا میتواند باعث رشد و پیشرفت جوامع مختلف گردد. اما کاستی ها و عدم فرهنگ سازی مناسب میتواند فضای مجازی را تبدیل به یک انبار سلاح نماید که با کوچکترین سهل انگاری و جرقه فجایع غیر قابل جبرانی را پدید آورد.

 

نگام: پس از فیلترینگ تلگرام هجوم مردم در تهیه فیلترشکن ها سیر سعودی بسیار شدیدی را شاهد بود،ّتبعات منفی این پدیده را چگونه ارزیابی میکنید؟

 

به نکته بسیار مهمی اشاره کردید ،متاسفانه با هجوم مردم به سمت فیلترشکن ها باعث گردید نسل نوجوان ما هم راه دور زدن فیلترینگ را یاد بگیرید و از این طریق دسترسی بدون حد و مرز به فضای مجازی داشته باشد که این مسیر متاسفانه سرشار از انواع انحرافات و زشتی ها و آسیب های شدید اجتماعی باشد.

 

نگام: عملکرد صدا و سیما در موضوع فیلترینگ تلکرام چگونه بود؟

 

صدا و سیما با تهیه گزارش های ساختگی و تحریف شده باعث شد که مردم نسبت به صدا و سیما واکنش نشان بدهند و ّ بیشتر از هر زمان دیگری اعتبار صدا و سیما در نزد مردم از بین رفت.

 

نگام: عدم استقبال مردم از پیام رسان های داخلی چیست؟

 

بزرگترین دلیلش این میباشد که این برنامه ها توسط نیروهای امنیتی داخل کشور ساخته شده و با استفاده از این برنامه ها عملا زندگی و حریم خصوصی مردم بوسیله سازندگان این برنامه ها کنترل میشود و این برنامه ها حقوق فردی و اجتماعی کاربران را نادیده میگیرند و نسبت به شنود زندگی خصوصی مردم اقدام مینمایند.ضمن اینکه براحتی قابل‌هک شدن‌ میباشند.

 

 

نگام: در پایان اگر ناگفته خاصی دارید بیان بفرمایید؟

 

با توجه به جمعیت جوان کشور ،ما باید نحوه رفتار صحیح در استفاده از فضای مجازی را از سنین پایین تر به کودکان و نوجوانانمان آموزش دهیم و آنها را از خطرهای گوناگون فضای مجازی آگاه نماییم و نسبت به آموزش و یادگیری نکات مثبت و آموزنده آن به مردم و کودکان و نوجوانان اقدامات موثرتر و ّکامل تری را انجام دهیم.