گفتگو با سید احمد شمس فعال سیاسی : با خروج حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات بسیاری از اسناد سری از این وزارتخانه خارج و در اختیار نهادهای موازی امنیتی قرار گرفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبه دستور یک نهاد دولتی؛ خبرگزاری انصاف مجبور به حذف مصاحبه با یک «امنیتی سابق» شد. این خبرگزاری و سردبیر آن اشاره ای به نام نهاد مورد اشاره نکرده اند.

در بخشی از این گزارش، یک مامور امنیتی سابق با اشاره به بازداشت نشدن عاملین ترور محسن فخری زاده و پرونده مازیار ابراهیمی موسوم به پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای که بی‌گناهی بازداشت شدگان نهایتا مشخص شد، گفته است: «اگر این موضوع (مازیار ابراهیمی) رو نشده بود شاید سر ماجرای ترور فخری‌زاده هم همین کار را می‌کردند. چون هنوز هم دست نهادهای مسئول این مساله خالی‌ست.»

به همین بهانه گفتگویی را با سید احمد شمس فعال سیاسی انجام داده ایم که در ادامه با هم می خوانیم :

بنام خداوند جان و خرد کز این برتر اندیشه برنگذرد ، عرض ادب و سلام و ارادت دارم خدمت ببینندگان عزیز سایت خبری تحلیلی نگام ، اخیرا یکی از مدیران سابق امنیتی ایران در گفتگویی با انصاف نیوز ادعاهایی در مورد حیدر مصلحی وزیر اسبق اطلاعات در زمان محمود احمدی نژاد و ساختار وزارت اطلاعات مطرح نموده است که ما برای باز ترنمودن این موضوع در خدمت آقای سید احمد شمس فعال سیاسی مقیم ترکیه و مدیر سایت تحلیلی خبری نگام هستیم تا از ایشان سوالاتی را در این مورد بپرسیم.

نگام: آقای سید احمد شمس سلام و عرض ادب دارم ،در خدمت شما هستیم

سید احمد شمس : سلام و عرض ادب دارم خدمت شما و همراهان سایت خبری تحلیلی نگام و بینندگان تلویزیون نگام ،بحث بسیار خوبی هست و ان شاءالله که بتوانیم از این دقایقی که در خدمت شما هستم مباحث خوبی را مطرح نمائیم ،در خدمت شما هستم.

نگام: سوال اول ؛ با توجه به اشراف خوبی که به مسائل امنیتی دارید لطفا در مورد ساختار وزارت اطلاعات در زمان آقای احمدی نژاد و وزارت حیدر مصلحی ،برای ما و ببیندگان توضیحات مبسوطی را ارائه دهید؟

سید احمد شمس : وزارت اطلاعات در زمان آقای مصلحی شاید یکی از سیاه ترین دوره های وزارت پس از انقلاب بود.

وزارت اطلاعات در سال ۶۳ تشکیل شد، دوره آقای ری شهری دوره نسبتا متعادلی را در این وزارتخانه شاهد بودیم،هر چند مطلوب نبود.اما در دوره وزارت آقای فلاحیان هم شاهد دوره بسیار بدی بودیم تا زمان قتل های زنجیره ای در اول ریاست جمهوری آقای خاتمی اتفاق افتاد و آقای یونسی به عنوان وزیر سرکار آمد و وزارت اطلاعات تا حدی توانست از رفتار غیرانسانی و حاشیه ها دور شود،البته تاکید میکنم تا حد کمی و درهمان ایام اتفاق نامبارکی در کشور اتفاق می افتد و بحث تشکیل نهادهای موازی امنیتی مطرح و اجرا می شود.

با تشکیل دولت احمدی نژاد آقای محسنی اژه ای وزیر اطلاعات می شود که دوره ایشان دوره مطلوبی نیست و ایشان قطعا در همان چهار سال اول ،اجرا کننده نیات و مقاصدی ست که هسته سخت قدرت به وی دیکته می کند. اما یک نکته مثبت در مورد ایشان این بود که بالاخره ایشان تجربه کاری در وزارت اطلاعات داشت و با کار اطلاعاتی و مسائل امنیتی آشنا بود و آنها را می فهمید و چون حاضر نشد بر خلاف ژست امروز احمدی نژاد که حق طلبی و آزاد خواهی است خواست محمود احمدی نژاد مبنی بر جاسوس و عامل بیگانه خواندن همه معترضین سال ۸۸ را انجام دهد و به دیدگاه کارشناسی بدنه وزارت اطلاعات بها داد و نه خواست احمدی نژاد ، با وی دچار مشکل شد و کنار گذاشته شد.

متاسفانه با روی کارآمدن حیدر مصلحی به عنوان وزیر اطلاعات که فردی نالایق و ناپخته و بسیار ناکاردان در امور اطلاعاتی و امنیتی بود چون خواستگاه اصلی وی سپاه بود باعث حضور افراد نالایق و ناپخته و جوان و ناکارآمد سپاه در وزارت اطلاعات گردید که مثلا بعضا با دو سال سابقه کار جوانان بسیار خامی را به عنوان مدیر کل به کار گماشتند و ساختار وزارت اطلاعات را دچار تغییرات نامیمون و نامبارکی نمودند که باعث شد این وزارتخانه لطمات جبران ناپذیری را متحمل شود .که همه از اتفاقات سیاه آن دوران خبر داریم. و متاسفانه با خروج حیدر مصلحی از این وزارتخانه بسیاری از اسناد سری از این وزارتخانه هم خارج و در اختیار نهادهای موازی امنیتی قرار گرفت.که متاسفانه هنوز هم پس از گذشت سالها این وزارت خانه دچار مشکلات جدی می باشد و آقای علوی به عنوان وزیراطلاعات در طول این ۸ سال که مستاجر این وزارتخانه بود نتوانست وزارت را آنگونه که باید به جایگاه اصلی اش بر گرداند

نگام: آیا وجود بیش از ۱۸ نهاد موازی امنیتی از نظر قانونی درست است یا دستگاه ها از قانون پیروی نکرده اند؟

سید احمد شمس : پس از انقلاب به خاطر سابقه و ذهنیت بد به وجود آمده از نام ساواک در بین عامه مردم و انقلابیون ، تاسیس یک وزارتخانه به عنوان اطلاعات خیلی مطلوب به نظر نمی رسید و لزوم تاسیس اینگونه نهادها جدی گرفته نشد و برخی از سازمانها به عنوان تشکیلات زیرمجموعه خود ،نهادهای امنیتی و اطلاعاتی را بوجود آوردند ، اما همین امر باعث تداخل فعالیت های دستگاه های موازی شد و به همین دلیل قانون وزارت اطاعات به تصویب رسید و در سال ۱۳۶۳وزارت اطلاعات تاسیس گردید . اما پس از قتل های زنجیره ای دستگاه های موازی اطلاعاتی توسط هسته سخت قدرت متاسفانه تشکیل شد و ما بالغ بر ۱۶ دستگاه موازی امنیتی در کشور داریم .که مطابق با قانون فعالیت تمامی آنها خلاف می باشد و مصوبه اخیر مجلس برای استعلام از سپاه نیز خلاف قانون می باشد

نگام: با توجه به اشاره شما به قتلهای زنجیره ای ، آیا وزارت اطاعات دچار آفتی به نام نفوذی ها و افراد غیرحرفه ای شده است یا خیر؟

سید احمد شمس : بخشی از ناهماهنگی ها در وزارت اطلاعات حاصل درگیری بلوک های قدرت با هم در کشور می باشد.و هر وزیری حتی پس از رفتن ، باند مخصوص و وفادار به خود را در این وزارتخانه دارد.بخشی نیز بخاطر وجود جریان های سیاسی و سیاسی کاری در آن می باشد.

اما ما بشدت اعتقاد داریم نفوذ در وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه و سازمان ها و نهادهای موازی به طور جدی اتفاق افتاده است و شما هم قطعا شنیدید هم رییس میز اسراییل در وزارت اطلاعات و هم سازمان اطلاعات سپاه ،مشخص شده که خودشان از عوامل موساد و اسرائیل هستند.

بعد از سال ۸۴ شما شاهد ذبح بسیاری از نیروهای دلسوز در درون نظام هستید که عوامل نفوذی باعث خروج اینها از کشور شده اند و آنها را متهم به همکاری با سازمان های جاسوسی خارجی نموده اند و متاسفانه عزمی برای حل معضل نفوذی ها در نهادهای امنیتی وجود نداشته و ندارد.

نگام : به نظر آینده وزارت اطلاعات در دولت رییسی چه خواهد بود و سخن پایانی ؟

سید احمد شمس : من تصور میکنم که با گزینه هایی که برای وزارت اطلاعات مطرح میشود بجز مصطفی پورمحمدی که هرچند پرونده روشن و درخشانی ندارد اما اهل فن است ، بقیه گزینه ها فاقد صلاحیت لازم هستند و دولت آقای رییسی دولت سوم محمود احمدی نژاد خواهد بود و آینده خوبی را برای دولت ایشان و وزارت اطلاعات متصور نیستم هر چند به شخصه دوست دارم خلاف گفته های بنده ثابت شود و کشور و مردم در دولت ابراهیم رییسی روی آرامش و آسایش را ببینند.