گفتگو با سید حسین مرعشی : سرمایه‌گذاری دولت هاشمی و خاتمی نبود، کشور اداره نمی‌شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، نگاه «کارگزاران سازندگی» همواره توسعه‌محور بوده است. همچنین مسیر رسیدن به این توسعه را با رویکرد مبتنی بر اقتصاد آزاد ترسیم کرده‌اند.

سید حسین مرعشی سخنگوی حزب کاگزاران سازندگی در گفتگو با روزنامه اعتماد در توضیح تاثیر بحران سلامت و اقتصاد بر رویکرد حزب گفته است : باتوجه به اینکه امروز کشور درگیر بحران سلامت و بحران اقتصادی است.آیا در نگاه و رویکرد اقتصادی کارگزاران نیز تاثیرگذار خواهد بود و ممکن است نگاه این حزب را تعدیل کند یا تغییر دهد؟

مرعشی در این گقتگو چنین ادامه داده :

با نگاهی به نظام‌های اقتصادی دنیا، امروز نمی‌توان نظام اقتصادی را یافت که تنها برمبنای کاپیتالیسم و اقتصاد آزاد خالص باشد.

در حال حاضر نظام‌های اقتصادی دنیا مختلط است و آزادترین نظام‌های اقتصادی دنیا هم حداقل‌ها و محدودیت‌هایی را پذیرفته‌اند و مداخله محدود دولت در مواقع بحران نیز جزو واقعیت‌های پذیرفته شده آزادترین اقتصادهای دنیاست.

این مساله که روشن است اما آنچه «کارگزاران» می‌خواهد به آن توجه دهد این است که اساسا اقتصاد کشور را نمی‌شود در یک دوره طولانی در شرایط بحرانی نگه داشت.

در حال حاضر آنچه مشکل ایران را تشدید کرده این است که ما برای یک دوره طولانی اقتصاد را در مرزهای نهایی بحران نگه داشته‌ایم، بنابراین حاشیه امن برای اقتصاد باقی نگذاشته‌ایم و یک بحران سلامت چون کرونا یا حوادث و بحران‌های مشابه آن، می‌تواند یک‌باره شوک‌های مهمی را به اقتصاد ایران وارد کند که به هیچ‌وجه مصلحت کشور نیست.

در واقع آنچه در شرایط امروز از سوی «کارگزاران سازندگی» مورد تاکید قرار دارد این است که باید همیشه کشور در شرایط عادی اداره شود، اقتصاد باید تا حدی در حاشیه امن قرار داشته ‌باشد، کشور باید ذخایر استراتژیک لازم و دولت امکان مانور داشته ‌باشد.

اینکه بخواهیم چندین سال کشور را با کسری بودجه اداره کنیم، صادرات حداقلی نفت داشته ‌باشیم، کارخانه‌ها ذخایر استراتژیک نداشته ‌باشند و… کشور را آسیب‌پذیر و ضربه‌پذیر می‌کند.

اینکه دولت باید در مواقع بحران مداخله کند، مورد پذیرش کارگزاران نیز هست اما آیا دولتی که در حالت عادی کسری بودجه چند هزار میلیاردی دارد، می‌تواند ۱۰۰ هزار میلیارد هم در بحران کرونا هزینه کند؟ طبیعی است که نمی‌شود.

اساسا این وضعیت اقتصادی و بحران سلامت


در رویکردهای سیاسی – اقتصادی «کارگزاران سازندگی» تاثیری گذاشته یا خواهد گذاشت؟

ما در مواجهه با این بحران‌ها به تجربه ارجاع می‌دهیم. «کارگزاران» معتقد است اگر امروز ایران می‌تواند بدون نفت خود را اداره کند، دقیقا نتیجه سرمایه‌گذاری‌های دوره آقای هاشمی و خاتمی در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فولادی و فلزی و… صورت گرفت. اگر این سرمایه‌گذاری‌ها صورت نمی‌گرفت الان می‌خواستیم با چه منبعی کشور را اداره کنیم؟ آنچه ما دنبال می‌کردیم و می‌کنیم این بود که باید در کشور سرمایه‌گذاری صورت گیرد و منابع خارجی ارزان‌قیمت وارد اقتصاد ایران شود و حالا کاملا مشخص شد که درست بوده است. امروز تمام مقاومتی که ایران می‌تواند از خود نشان دهد ناشی از سرمایه‌گذاری‌های قبل است.

اینکه به گذشته و تجربه پیشین ارجاع می‌دهید، یعنی رویکردهای قبلی حزب پس از این دوران تقویت هم شده است؟ عملکرد کشورهای سوسیال دموکرات در این بحران تاثیرگذار نبوده است؟

بله! الان درس بزرگی برای اقتصاد ایران است. اگر امروز پارس‌جنوبی نبود، اگر امروز حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی و گازوییل صادر نمی‌کردیم، اگر امروز بیش از ۵۰ میلیارد تومان صادرات صنایع فلزی نداشتیم، از کجا و چطور می‌توانستیم کشور را بدون نفت اداره کنیم.

الان سوسیالیستی‌ترین کشور جهان که چین است، اگرچه نظام بسته سیاسی خود را حفظ کرده اما اقتصادش را جهانی و لیبرالی کرده است. اگر چین امروز یکی از قدرت‌های جهانی شده به دلیل سیاست‌های سوسیالیستی نیست، بلکه به دلیل سیاست‌های تعاملی با دنیاست. توسعه صادرات، سرمایه‌گذاری، واردات تکنولوژی و… در شکل‌گیری چین امروز تاثیرگذار بوده است. چین در ۳ دهه بزرگ‌ترین واردکننده سرمایه و تکنولوژی بوده است و حجم زیادی از ماشین‌آلات و… وارد کرده تا بتواند این اقتصاد را بسازد. کدام کشور سوسیالیستی را می‌شناسید که با اقتصاد دولتی، اقتصادی جهانی داشته‌ باشد؟ الان چندین سال از فروپاشی شوروی می‌گذرد اما آیا کالای روسی در بازار می‌بینید؟ البته موضوع جدیدی هم نیست، چراکه پشتوانه واقعی اقتصادهای دنیا تولید است و تولید در سیستم‌های اقتصاد آزاد جواب می‌دهد، نه اقتصادهای بسته.