گفتگو با غلامرضا حیدری : وزیر بهداشت هشدارهای لازم را به شکل خصوصی به مراجع ذیربط داده بود/ در مورد قرنطینه قم قصور محرز صورت گرفته/ در مقابل تاریخ که نمی‌توان، کی‌بود، من نبودم به راه انداخت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان بر اثر کروناویروس در کشور، نگرانی‌هایی را درخصوص لزوم توجه جدی‌تر به کنترل و قطع زنجیره شیوع این ویروس از سوی کارشناسان و پزشکان در پی داشته است.

در همین رابطه، غلامرضا حیدری، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به لزوم الگوپذیری در مقابله با ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:

با شیوع گسترده ویروس کرونا در نقاطی مانند ووهان در چین یا در نقاطی مانند کره جنوبی و اخیرا نیز، ایتالیا؛ دولت‌ها اقدام به قرنطینه کامل این نقاط کردند. امری که متناسب با آن، امکانات نیز به شکل گسترده در میان شهروندان تحت قرنطینه توزیع شد.

آنچه مسلم است در مورد مقابله با کرونا در ایران، قصور محرز صورت گرفته و شهر قم به عنوان منشا آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور از این لحاظ مورد توجه قرار نگرفته است. انتظار این بود که حداقل، محدودیت ورود و خروج شهروندان به قم و یا دست کم به آن شکل که در حال حاضر، شاهد آن هستیم از ابتدا انجام می‌پذیرفت تا شاهد گسترش کووید۱۹ در کشور به شکل فعلی نباشیم.

در خصوص این قصور صورت گرفته، قوه قضائیه باید به صورت بی‌طرف ورود کرده و چنانچه مقامات اجرایی یا مقامات مذهبی و متولیان اماکن متبرکه، مانع اصلی آن بوده‌اند، باید پاسخگوی تبعات اقدام خود باشند.

به هر حال ما از این بلای عالم گیر عبور خواهیم کرد، اما در محضر تاریخ که نمی‌توان، کتمان پیشه کرد. الان شاید لاپوشانی کنیم، اما فردا در مقابل تاریخ که نمی‌توان، کی‌بود، کی‌بود، من نبودم به راه انداخت.

این اعتمادعمومی که به اتفاق نظر همه، به شدت ضربه خورده را باید به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه برای اداره کشور، مورد توجه قرار داد. به هر حال، بدترین حالت فروپاشی اجتماعی از همین سلب اعتماد عمومی نشات می‌گیرد و نباید نسبت به آن غافل بود.

بزرگترین درسی که از شیوع ویروس کرونا باید گرفت، این است که بدانیم، زندگی بر روی زمین، ساز و کار خود را می‌طلبد. در ساحت آفرینش الهی، بحث دین و چگونگی زندگی بر روی زمین در جای خود تعریف شده و نباید این دو مسئله را با هم آمیخته و خدای نکرده دچار نوعی خودفریبی و یا عوام‌فریبی شویم.

لازم است که از رهبری به دلیل لغو سفر هرساله ایشان به مشهد مقدس در راستای حفظ سلامت مردم تقدیر کنیم. این تصمیم، پذیرش واقعیت‌های علمی بوده و نشانگر این است که حقوق و سلامتی مردم بر گردن حکومت بوده و خواهد بود.

همچنین، لازم است تا از نمکی، وزیر بهداشت و درمان کشور تشکر کنیم. چرا که ایشان در حد وظایف، توان و اختیارات خود به موقع هشدارهای لازم را داد.

از همان زمان که سازمان بهداشت جهانی در مورد شیوع ویروس کرونا به کشورها هشدار داده بود، تا جایی که ما اطلاع داریم، نمکی، شخص وزیر بهداشت نیز طی نامه‌های خصوصی به مراجع ذیربط، این هشدارهای لازم را داده بود. نگرانی من این است که چنین شخصی که از ابتدا در خط مقدم مبارزه با ویروس بوده در نهایت نیز مورد بازخواست قرار بگیرد.

آنچه مسلم بوده، مقابله با این بلای عالم گیر در حد اختیارات وزارت بهداشت یا دولت به تنهایی نیست. تمامی ارکان حاکمیت باید پا به میدان بگذارند. در حال حاضر، بخش قابل توجهی از اقشار ضعیف جامعه در مضیقه هستند و گذران زندگی آن‌ها، تنها از طریق درآمد روزانه صورت می‌گرفته است. به عنوان نمونه، آن دستفروش یا کارگر فصلی که بر سر چهارراه می‌نشست و تمام امیدش به درآمد روزمره بود، اکنون سخت در مشقت قرار گرفته است.

حکومت برای رسیدگی به وضعیت این اقشار وارد میدان شود. اقتصاد که به تنهایی در اختیار دولت نیست، نهادهای حاکمیتی مثل ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و مراکز اقتصادی تحت اختیار نهادهای نظامی باید صادقانه وارد میدان شوند.

آمار مبتلایان و جان باختگان بر اثر ابتلا به کرونا نیز از سوی مراجع رسمی باید به شکل صادقانه به مردم گفته شود. تعفن مشمئز کننده دروغ، همه بنیان‌ها را به خطر انداخته و باید این لاپوشانی را رها کرد.