گفتگو با مجید نیکنام مدیر بنیاد ستار بهشتی : ثبت اولیه بنیاد در کالیفرنیای آمریکا انجام شده است و ثبت دوم آن برای یکی از ارگان های دولتی در حال انجام است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممجید نیکنام از جمله موسسان سایت آمدنیوز و از دوستان و همراهان اولیه روح الله زم است ، او هم چنین مدیر بنیاد ستار بهشتی است ، سایت خبری تحلیلی نگام با او که ساکن کالیفرنیای آمریکاست گفتگویی انجام داده که در ادامه می خوانید.

بنام خداوند جان و خرد ، کز این برتر اندیشه برنگذرد

از سلسله گفتگوهای جدید تلویزیون نگام در خدمت شما هستیم،و این بار با آقای مجید نیکنام مدیر بنیاد ستار بهشتی گفتگویی را انجام داده ایم.

نگام : خوش آمد عرض میکنم خدمت آقای نیکنام در خدمت شما هستیم.

مجید نیکنام : عرض سلام دارم خدمت شما ، امیدوارم که سالم و تندرست باشید،در خدمت شما هستم

نگام :با توجه به اینکه شما بنیاد ستار بهشتی را در آمریکا به ثبت رسانده اید، شمه ای از آشنایی خود با زنده یاد شهید راه آزادی و رسانه ، ستار بهشتی برای ما و ببینندگان سایت نگام بیان بفرمایید؟

مجید نیکنام : آشنایی بنده و ستار برمیگردد به سیزده سال پیش ، درآن مقطع ، ایشان یک صفحه فیسبوک داشت به نام شهاب آزادی و یک صفحه فیسبوک دیگر داشت به نام ستار آزادی، وی مقالاتی مینوشت و وبلاگی هم داشت که در آن مطالبش را اندکی مفصل تر مینوشت و در وبلاگ منتشر میکرد، وی بسیار علاقه داشت به اینکه بتواند فعال باشد و دردهای ملموس جامعه را بنویسد،

ستار عقیده داشت مطالبی که منتشر میکنیم علمی است و گرچه این مطالب علمی درد جامعه است اما ما با یک وجهه دیگر روبرو هستیم و آن توده مردم است که اتفاقاتی که برای آنان رخ می دهد با معیارهای آکادمیک متفاوت است و تزی داشت که می گفت اگر شما در اروپا و امریکا یا کشورهای پیشرفته و غربی بر اساس کارهای آکادمیک و علمی برنامه ریزی و اقدام کنید قطعا جواب مناسبی دریافت می کنید

اما در ایران به خاطر اینکه جمهوری اسلامی در راس کار است و توده مردم اصلا با ساختار علمی و برنامه ریزی علمی خیلی آشنایی ندارند و رفتار حاکمان هم بر مبنای توده بوده نه علم و دانشگاه، به همین دلیل نوع نوشتار و اعتراضات باید برگردد به سمت توده و با ادبیاتی روان دردهای مردم را بشماریم تا به چشم مردم بیاید و مردم گاها فقط دردهایی که سرخودشان می آید را می فهمند و دردهای بقیه را نمی فهمند، بنابراین خیلی حساس بود برای این نوع بیان و کنش اجتماعی

ستار بشدت نگران بود که کشور به سمت تجزیه و تجزیه طلبی پیش نرود.

او فردی بسیار ملی بود. وعقیده داشت که هیچ فرقی بین یک پایتخت نشین و روستانشین وجود ندارد ، وی خودش هم از مناطق حاشیه نشین شهر تهران در آن مقطع بود.

ستار تاکید داشت که مردم را آگاه کنیم.

او در ابتدا از طریق سایت با ما و البته در ابتدا با بابک اجلالی ارتباط گرفت و رابطه دوستی بین ما و ایشان برقرار شد .

ستار فردی باغیرت و مصمم بود و درهمان تماس اول شماره تلفن و مشخصات خود را ارسال کرد و دل پاک و بزرگ و مهربانی داشت.

او اعتقاد داشت که باید رودروی حاکمیت ایستاد و نهراسید تا حاکمیت بداند که ما چقدر بی شماریم.

نگام: برای ما و مخاطبان نگام دلیل ثبت و مراحل طی شده ثبت بنیاد ستار بهشتی را بیان بفرمایید؟

مجید نیکنام:صحبت های اولیه بنیاد به ۵ سال قبل برمیگردد که در یکی از صحبت هایی که با مادر(گوهر عشقی)داشتم ، مادر گفتند که میخواهم جایی را به نام ستار داشته باشم که در کنار مردم باشم چرا که ستار همیشه کنار مردم بودند.
این بحث در آن مقطع دیگر پیگیری نشد اما حدود سه سال و ۹ ماه قبل که مادر مجددا به فکر راه اندازی این مجموعه افتادند و نظر بنده این بود که این مجموعه در داخل کشور ثبت شود و مادر هم گفتند حتما این مجموعه را در داخل ثبت می کنم.

دو نفر از وکلایی که همیشه کنار خانواده ستار هستند و مایل نیستند اسمشان رسانه ای شود قرار شد کارهای ثبت این بنیاد را پیگیری کنند.

حاکمیت اجازه ثبت بنیاد را نداد و گفتند اساسنامه را در حد یک موسسه خیریه تنظیم کنید.

اما حاکمیت پس از ۱۰ماه اجازه ثبت موسسه خیریه را در این چارچوب ندادند و گفتند بهتر است خواسته های خود را در حد یک کمپین حقوق بشری ثبت نمایید.

اما با اعمال مجدد تغییرات و ارسال برای ثبت ، که برخلاف تصور همه پس از چند ماه گفتند امکان تاسیس کمپین مردمی وجود ندارد مگر در قالب دولتی و با نظارت مستقیم دولت.

حاکمیت خواست ما را در حد یک انجمن تقلیل داد ولی با آن هم موافقت نکردند و این پروسه چهار سال طول کشید و مادر از ثبت بنیاد در داخل ناامید شد و گفت دیگر در داخل کشور این کار را انجام نمیدهم و پیش از نوروز ۱۴۰۰مادر به بنده گفت این بنیاد را در خارج از کشور ثبت کن.و من را مدیون پیراهن مشکی و برادرم ستار نمود که این بنیاد را راه اندازی نمایم.

ثبت اولیه بنیاد در کالیفرنیای آمریکا انجام شده است و ثبت دوم آن برای یکی از ارگان های دولتی در حال انجام است که مراحل اندکی تا نهایی شدن آن باقی مانده که ما منتظر ورود افراد به بنیاد و تایید اساسنامه آن توسط اعضاء و هیات مدیره انتخابی هستیم.

نگام : لطفا راجع به منابع مالی بنیاد ستار بهشتی توضیحات لازم را ارائه بفرمایید؟

مجید نیکنام : در جوامع مختلف یکی از مواردی که بر کار بنیادها تاثیر میگذارد توقع بیش از حد مالی و معنوی از این مجموعه ها می باشد،ا فراد نیازمند در سطح دنیا زیاد می باشد اما به دلیل تعدد درخواست ها بنیادها قادر به پاسخگویی به همه آنها نیستند و همین امر باعث دلخوری افراد از مراکز خیریه و بنیادها می شود که باعث می شود انواع و اقسام ادعاهای نادرست علیه این مراکز بوجود بیاید .

بنده و مادر مادام العمر هیچ منافعی چه مادی چه معنوی در این بنیاد نداریم .

و این تنها پیش شرط بنده برای راه اندازی این بنیاد بوده که با پذیرش مادر همراه بوده است.

هرچند تماس های متعددی از افراد مختلف در این مورد با بنده گرفته شده است که خواهان حضور بنده در بنیاد به عنوان شخصیت حقیقی هستد.

بنیاد ستار بهشتی قرار است با حمایت مردم گام های مهمی را برای خود مردم بردارد و مامنی باشد برای حمایت از اقشار آسیب پذیرجامعه که از طرف حاکمیت مورد ظلم و جور قرار میگیرند.

ما تا این لحظه منبع مالی نداریم چون هنوز از طرف دولت امریکا مجوز جمع آوری منابع مردمی را نداریم که بزودی این مجوز صادر خواهد شد.

در پایان این گفتگو از مجید نیکنام خواستیم تا در یک گفتگوی دیگر به بقیه سوالات نگام پاسخ دهد که با اسقبال وی مواجه شدیم و بزودی این گفتگو در اختیار مخاطبان فهیم نگام و مردم شریف ایران قرار خواهد گرفت.