گفتگو با مرتضی مبلغ: عده ای تلاش می کنند همه مشکلات را در عملکرد دولت خلاصه کنند/ برخی نمایندگان آدرس غلط می دهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در هفته های اخیر، هجمه های نمایندگان مجلس یازدهم به دولت موجب شد تا برخی تحلیلگران اظهارنظرهایی درباره آینده روابط مجلس و دولت داشته باشند. در این میان، عضو شورای مرکزی حزب اتحادملت ایران اسلامی معتقد است: عده ای تلاش می کنند همه مشکلات را در عملکرد دولت خلاصه کنند و به مردم آدرس غلط می دهند. این کاری بسیار خطرناک است. ردگم کنی ها باعث می شود عوامل اصلی مشکلات مردم شناسایی نشوند.

مرتضی مبلغ در گفت و گو با امتداد درباره روابط آتی دولت و مجلس اصولگرا گفت: به نظرم چند نکته در این زمینه وجود دارد. بسیاری از آقایانی که با این شرایط به مجلس یازدهم راه پیدا کرده اند، برای اولین بار است که نماینده شده اند و مواضع احساسی، هیجانی و غیرواقع بینانه دارند. آنها فکر می کنند با موضع گیری های این چنینی می توانند کاری پیش ببرند.

تجربه نشان داده رفتارهای هیجانی و احساسی نه تنها هیچ نتیجه ای در برندارد بلکه عکس آنچه به دنبالش هستند اتفاق می افتد. این گونه رفتارها آثار نامطلوبی در جامعه برجای می گذارد و چنین نمایندگانی را حتی از چشم اقلیت کوچکی به آنها رای داده اند، می اندازد.

یکسری از تحرکات مجلس فعلی نیز معطوف به انتخابات ۱۴۰۰ و در راستای تحرکات گسترده ای است که جریان اصولگرا به ویژه طیف تندرو انجام می دهد. این گروه از نمایندگان به دنبال این هستند که یک سلسله فعالیت ها و اقدامات نمایشی انجام دهند تا به مردم بگویند در راستای مشکلات آنها تلاش می کنند.

طبعا این طیف تلاش می کند فشارها به دولت را افزایش داده و در نهایت دولت را مقصر تمام مشکلات جلوه دهد. آنها با کشاندن وزرا به مجلس به اقدامات نمایشی خود ادامه می دهند و می خواهند چنین القاء کنند که اگر رئیس جمهوری از جنس آنها به قدرت برسد مشکلات حل خواهد شد.

عده ای از نمایندگان که بازهم در زمره همان طیف تندرو هستند، می خواهند آدرس غلط به جامعه دهند. در حالی که عوامل مختلفی در بحران های کنونی کشورکه منجر به مشکلات حاد اقتصادی شده و نارضایتی های گسترده ای رغم زده، موثر است. تنها یکی از آن عوامل نحوه عملکرد دولت است.

اگر ما این عوامل را به نحوه عملکرد دولت تقلیل دهیم، یک انحراف بزرگ در تحلیل ها رخ می دهد و چنین نگاهی نه تنها نمی تواند منجر به حل مشکلات کشور شود، بلکه آن را تشدید خواهد کرد. باید نگاه واقع بینانه ای داشت. عوامل متعددی در پیدایش مسائل کشور موثر هستند و مشکلات محدود به سال های اخیر نیست بلکه مربوط به چند دهه گذشته است. رویکردهای نادرستی که در بخش هایی از حاکمیت نسبت به مسائل مربوط به سیاست داخلی، سیاست خارجی، مسائل فرهنگی و اجتماعی و مسائل امنیتی وجود دارد، از عوامل بسیار مهمی است که باعث این مشکلات می شود.

فقدان انسجام و یکنواختی در هیأت حاکمه یکی دیگر از این عوامل است. بخش هایی که برخاسته از رای مردم هستند مجبورند مطالبات مردم را دنبال کنند و بخش هایی که چنین نیستند منویات خود را دنبال می کنند. همین مسأله تعارض ایجاد کرده و باعث شده هم افزایی در مدیریت کلان کشور اندک باشد.

نبود هم افزایی منجر به بروز مشکلات شده است. نگاه های متفاوت و رویکردهای بعضا نادرستی هم که در نحوه اداره کشور وجود دارد، به تشدید بیشتر این موضوع انجامیده و باعث شده کسانی که صرفا به دنبال گرفتن پست و منافع باندی خودشان هستند، هرگونه قانونی را دور زده و شرایط بدی را برای کشور ایجاد کنند.

همین موسسات اعتباری که در سال های گذشته تاسیس شدند، در فضای غیرشفاف مالی، اختلافات سیاسی و رویکردهای متفاوتی که در حاکمیت بوده توانستند فرصت پیدا کرده و وارد اقتصاد کشور شوند و با دنبال منافع باندی و شخصی خودشان آسیب های جدی را به اقتصاد کشور وارد کنند.

جریان های فسادی که از درون این شکاف ها و خلاءها رشد پیدا کردند و فساد را درون جامعه گسترش دادند، به چرخه مشکلات دامن زده اند. مجموعه ای از مشکلات باعث شده تا شرایط موجود شکل بگیرد.

عده ای تلاش می کنند همه مشکلات را در عملکرد دولت خلاصه کنند و به مردم آدرس غلط می دهند. این کاری بسیار خطرناک است. اگر سهم تقصیر دولت در کنار سایر عوامل مطرح شود ایرادی ندارد. یعنی اگر در کنار آن سهم مجلس، قوه قضائیه، صداوسیما، نهادهای نظامی و انتظامی و سایر نهادها مشخص شود، حرکتی واقع بینانه بوده و بسیار خوب است. ردگم کنی ها باعث می شود عوامل اصلی مشکلات مردم شناسایی نشوند.