گفتگو با یوسف مولایی : تروئیکای اروپایی در عین همسویی با واشنگتن، تمایلی به خروج ایران از برجام ندارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  روز جمعه بود که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ۲۵ رای موافق، ۷ رای ممتنع و ۲ رای مخالف به قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی، آلمان و فرانسه و بریتانیا در خصوص لزوم نظارت این سازمان بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران رای مثبت داد.

در همین رابطه یوسف مولایی ، حقوقدان و استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران با اشاره به تبعات این مسئله در گفتگو با امتداد، اظهار داشت: پرونده ایران، یک پرونده حساس با سابقه بیش از ۲۰ سال طرح در شورای حکام بوده و قطعنامه‌های زیادی درخصوص آن صادر شده است. ما قطعنامه‌های دوپهلوی زیادی درخصوص پرونده هسته‌ای ایران در آژانس داریم که اراده سیاسی دولت‌ها در جهت‌دهی به تصمیمات آن بی‌تاثیر نبوده است.

یوسف مولایی در ادامه اظهار داشت :

بار دیگر شاهد روند جدیدی درخصوص پرونده هسته‌ای ایران در شورا هستیم و جامعه جهانی، این بار با ادبیات نرم نگرانی خود را درباره فعالیت‌های ایران در دو مرکز هسته‌ای ابراز کرده است.

در این باره، اروپا نیز کاملا با ایالات متحده همسویی داشته و چین و روسیه نیز به رغم بیان مخالفت خود با قطعنامه علیه کشورمان، نسبت به تحت کنترل بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران توسط آژانس چندان بی‌رغبت نخواهند بود.

پس از برجام، شاهد انعکاس نگرانی آژانس درباره فعالیت هسته‌ای ایران هستیم و به نظر می‌رسد که ما وارد فضای جدیدی در این حوزه خواهیم شد. گرچه به نظر من، تروئیکای اروپایی و اتحادیه اروپا درعین همسویی با واشنگتن و تمایل به تحت فشارگذاشتن ایران برای شفافیت بیشتر، میلی به خروج کشورمان از برجام نداشته و بدون شک از کاهش همکاری‌های ما با آژانس استقبال نخواهد کرد.

متاسفانه، جریانی در کشور با اتخاذ روش‌های تندروانه، منافع ملی کشور را با چالش مواجه می‎‌کند. اخیرا نیز همین جریان بر لزوم خروج ایران از NPT اصرار می‌ورزد که اساسا نمی‌توان فهمید که این قبیل اظهارات تا چه اندازه مسئولانه بوده و تا چه اندازه تبعات چنین مسئله‌ای را در نظر می‌گیرد.

سوال اساسی از این صاحبان این مواضع این است که اصولا خروج از NPT چه کمکی به کشور در این شرایط خواهد کرد؟ این که ایران، روزی از نظارت آژانس خروج کند، بدون تردید باب میل ایالات متحده خواهد بود.

با این فرض بدون شک، آمریکا بلافاصله بر عدم شفافیت و پنهان‌کاری ایران در عرصه بین‌المللی موج رسانه‌ای و دیپلماتیک ایجاد کرده و حتما، اجماع جهانی را علیه کشورمان، حتی قوی‌تر از سابق صورت خواهد داد. امری که می‌تواند به ایجاد فشارهای بی‌سابقه علیه ایران از سوی جامعه بین‌الملل منجر شود.

با تاسف شاهد این هستیم که ضمانت حضور برخی در عرصه سیاسی کشور در گرو اتخاذ مواضع افراطی و بیان دیدگاه‌های رادیکال بوده و در این مسیر نیز، منافع ملی را در نظر نمی‌گیرند.

📌این آقایان از آن جا که در مسند اجرایی قرار نداشته و سنگینی تبعات مواضع خود را لمس نمی‌کنند، تنها در صدد خودنمایی در بازار سیاست بوده و ذره‌ای اعتنا به منافع ملی کشور در برخی از مواضع خود ندارند.