گفت‌وگو با قاسم شعله‌سعدی: مجلس و دولت فعلی در ناکارآمدی کم‌نظیرند

منبع: سایت رادیوزمانه

چند روز بیشتر به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی نمانده است. شورای نگهبان با رد صلاحیت گسترده کاندیداهای جناح اصلاح‌طلب، عملا درصدد پیروزی قطعی اصول‌گرایان برآمده است و ظاهرا مجلس آینده، فارغ از چگونگی مشارکت مردمی، مجلسی یک‌دست متشکل از نیروهای محافظه‌کار و نزدیک به حاکمیت خواهد بود. بدین ترتیب انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی این‌بار با انتخابات پیشین متفاوت به نظر می‌رسد. «زمانه» برای بررسی هرچه بیشتر این موضوع با قاسم شعله‌سعدی، وکیل دادگستری و نماینده شیراز در مجلس سوم و چهارم گفت‌وگو کرده است. به باور قاسم شعله‌سعدی، با توجه به وقایع آبان ۹۸ و ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه پاسداران، استقبال عمومی از انتخابات یازدهمین دوره مجلس بسیار کم خواهد بود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چهارشنبه ۱۶ بهمن در دیدار با اقشار مختلف مردم، در ارتباط با انتخابات پیش‌روی مجلس گفت: «هرکسی که به ایران و امنیت آن علاقمند است باید در انتخابات شرکت کند. این‌جور نشود که بگوییم مردم شرکت کنید اما در عین حال، به غلط، جوری حرف بزنیم که مردم از حضور در انتخابات دلسرد شوند. حمله به شورای نگهبان از غلط‍ترین کارهاست.»

علی خامنه‌ای در شرایطی از لزوم شرکت در انتخابات می‌گوید که با توجه به حوادث ماه‌های اخیر، از جمله سرکوب خونین اعتراضات آبان‌ و ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران، نارضایتی عمومی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود و در چنین شرایطی حکومت با چالش‌های جدی برای داغ کردن فضای انتخابات روبه‌رو است.

میزان مشارکت مردمی و حضور در پای صندوق‌های رأی، همواره برای جمهوری اسلامی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست. میزان مشارکت مردم در انتخابات میزان مشروعیت جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود.

به گفته قاسم شعله‌سعدی، شورای نگهبان و نظارت استصوابی، عامل بازدارنده برای وجود یک مجلس و دولت کارآمد است:

«قانون نظارت استصوابی در واقع یک عاملی شده برای نارضایی مردم، زیرا این اجازه نمی‌دهد ما یک مجلس قوی یا یک دولت کارآمد داشته باشم. من هم پارسال به خاطر این ضعف‌ها تصمیم گرفتم بروم جلوی مجلس و با نمایندگان برای لغو این قانون بد رایزنی کنم که من را بردند به زندان و بعد هم قاضی صلواتی به من ۶ سال حبس داد.»

قاسم شعله‌سعدی معتقد است رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در نهایت اگرچه به یک‌دست شدن مجلس ختم خواهد شد، اما تفاوتی با شرایطی فعلی ایجاد نخواهد کرد، چرا که مجلس فعلی با اکثریت اصلاح‌طلب، توانایی و استقلال ندارد:

«شورای نگهبان شمشیر را از رو بسته و همه را قلع و قمع کرده. اصلاح‌طلبان هم طی بیانیه‌هایی عملاً تحریم کردند. هرچند جرأت استفاده واژه تحریم را نداشتند، اما تلویحا گفتند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند. در صورت عدم حضور مردم محافظه‌کارها شانس بیشتری دارند، آنها نیروهای ثابت خودشان را دارند که رأی می‌دهند، هرچند با آراء کمتر، ولی موفقیت‌شان بیشتر قابل تضمین است. اگر حاکمیت هم یک‌دست شود به نظرم عیبی ندارد، هرچند الان هم یک جناح حاکمیت را در دست دارد، در حالی که مجلس فعلی اکثریت متعلق به لیست امید و اصلاح‌طلبان است ببینید که چقدر منفعل است و از ناکارآمدی نمونه است این مجلس و این دولت به خصوص. بگذارید یک دست شود، مثل دوره احمدیءنژاد که بقیه حاکمیت و قوه مجریه با هم هماهنگ بودند و قوه مقننه هم با آنها هماهنگ بود، یک بار دیگر این تجربه به وقوع بپیوندد تا مردم به فکر یک راه‌کار اساسی‌تر بیافتند.»

به گفته قاسم شلعه‌سعدی در ۲۸ استان ایران اعتراضات گسترده مردمی در آبان‌ماه صورت گرفت که نشان از نارضایتی عمومی داشت و مطالبات آنها همچنان برآورده نشده است، بر همین اساس معترضان در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی شرکت نخواهند کرد و پیش‌بینی می‌کنند حضور مردم در این انتخابات بسیار کم‌رنگ باشد.

آقای شلعه‌سعدی تفاوت اصلی انتخابات یازدهمین دوره مجلس با دوره پیشین را کم‌رونق بودن صندوق‌های رأی‌گیری می‌داند و تحلیل‌اش این است که مردم انتخابات را به طور کلی بایکوت خواهند کرد.

اگرچه شعله‌سعدی بایکوت انتخابات توسط مردم را به نفع جناح محافظه‌کار می‌داند ــ چرا که به گفته او آنها نیروهای ثابت رأی دهنده خود را دارند ــ اما معتقد است این بایکوت در نهایت باعث متزلزل شدن پشتوانه نظام جمهوری اسلامی خواهد شد، چرا که حاکمیت همواره مدعی بوده به دلیل مشارکت مردمی در انتخابات، از مقبولیت و مشروعیت کافی برخوردار است.