گفت‌و‌گوی وزیر دفاع آمریکا با محمد بن‌سلمان؛ تاکید آمریکا بر نقش عربستان به‌عنوان ستون معماری امنیت خاورمیانه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، پنتاگون اعلام کرد که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات‌متحده در گفت‌و‌گوی تلفنی با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر «تعهد آمریکا برای کمک به عربستان به‌منظور دفاع از مرزهای خود» تاکید کرده است.


بنابراین گزارش، آستین حمله‌های اخیر به عربستان از سوی حوثی‌ها، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، را محکوم کرده و از ولیعهد عربستان برای تعهد به یافتن راه‌حلی سیاسی برای بحران یمن قدردانی کرده است.


در بیانیه پنتاگون آمده است: «وزیر دفاع بر اهمیت نقش عربستان به عنوان ستون معماری امنیت منطقه‌ای در خاورمیانه و لزوم تقسیم مسئولیت‌ها در ارتباط با امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد. آستین بار دیگر بر تعهد مشترک آمریکا و عربستان بر مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی ایران و مبارزه با آشوب‌های سازمان‌های تندرو در منطقه تاکید کرد.»


این درحالی است که دولت بایدن اقدام قبلی دولت دونالد ترامپ مبنی بر تروریستی خواندن حوثی‌ها را لغو کرده است. با این حال عربستان سعودی همچنان این گروه شبه‌نظامی را یک سازمان تروریستی می‌داند.


دولت بایدن همزمان برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرده و می‌گوید موضع قبلی دولت ترامپ درباره فعال شدن مکانسیم ماشه و بازگشت همه تحریم‌ها علیه ایران را تغییر داده است.

✍️ دیدگاه شما 🙏