گوشی های شیائومی در ایران، سوریه و کره شمالی مسدود میشوند؟!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – شنیده ها

گزارش‌هایی در فضای آنلاین منتشر شده که از افزایش موارد قفل شدن گوشیهای برند رِدمی (Redmi) و می (Mi) شیائومی در کشورها و سرزمینهایی که هدف تحریمهای آمریکا قرار دارند، حکایت دارد.

احتمالا برنامه های توسعه شیائومی برای بازار آمریکا به جریان افتاده و روشن است که برای موفق شدن در این کشور، شیائومی باید به دقت مقررات آمریکایی را دنبال کند.

این به معنای آن است که شیائومی رسمابدون اجازه دولت آمریکا در کشورها و سرزمینهای تحت تحریم واشنگتن شامل کریمه، کوبا، ایران، کره شمالی، سودان و سوریه گوشی نخواهد فروخت.

شیائومی به طور صریح در قوانین استفاده از دستگاه های خود عنوان کرده که فروش گوشی های این شرکت در کشورهای تحت تحریم آمریکا یعنی ایران، کوبا، سوریه، سودان، کریمه و کره شمالی ممنوع است اما تا به حال اقدامی در مقابله با فروش گوشی ها در این کشورها انجام نداده بود.

اما ظاهرا طی چند هفته گذشته حساسیت این شرکت نسبت به این شرایط بالا رفته و کاربران مختلف در سوریه و کوبا گزارش کرده اند که گوشی های شیائومی آن ها که در این کشورها استفاده می شده اند بعد از چند هفته استفاده به طور ناگهانی قفل شدن و امکان استفاده از آن ها وجود نداد.

در صفحه ای که در هنگام قفل شدن گوشی ظاهر می شود، شیائومی نوشته که سیاست شیائومی اجازه فروش یا فعال شدن این گوشی در منطقه شما رو نمی دهد ، در نتیجه با نمایندگی فروش تماس بگیرید.

این قضیه ظاهرا محدود به گوشی هایی هست که در کشورهای تحت تحریم استفاده می شوند . یعنی در این کشورها برای اولین بار روشن می شوند و روی آن ها سیم کارت آن کشور قرار بگیرد . در این صورت شیائومی بعد از چند هفته استفاده از آن گوشی موبایل رامسدود می کند.

اما اگر گوشی در جایی که خریده شده، مثلا دبی، فعال بشود و همان جا برای چند هفته استفاده بشود و بعد توسط کاربران کشورهای تحت تحریم استفاده بشود، چنین مشکلی برای آن ها به وجود نمی آید .

علاوه بر این، این مشکل مختص گوشی های تازه خریداری شده هست و گوشی هایی شیائومی که از گذشته استفاده می شدند ، چنین مشکلی برای آن ها به وجود نمی آید.

علاوه بر این، این حساسیت ممکن است برای جلوگیری از تحریم شدن این شرکت توسط آمریکا یا تصمیم این شرکت برای ورود به بازار موبایل امریکا به صورت رسمی باشد.