گپ‌وگفت دولت جدید با دولت سایه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️نصرت الله محمودزاده

چند روزی است که رئیسی در اندرون خلوت دوست، وارد مذاکره شده و هنوز مشخص نیست که با چه امتیازی ختم خواهد شد.

بعید است که دولت سایه با این وضعیت بسیار مطلوب، دستاورد ۲۰ ساله خود را در اختیار دولتی ورشکسته قرار داده و خود را در معرض دید عام و خاص قرار دهند.

پس، رئیسی مجبور است در مقابل امتیاز دادن قابل توجه از آنان خدمات بگیرد.

مثل معامله نمکی با برکت. البته زیاد هم خرده نگیرید، زیرا این رسم روزگار کسب و کار در عالم سیاست است.(نگاه کنید به کسب و کار ما با چین و روسیه در سالهای گذشته.)

به این ترتیب، مشخص است که کابینه دولت با چه ترکیبی به مجلس معرفی خواهد شد و خیلی تعجب نکنید که افراد دولت احمدی‌نژاد وجه غالب کابینه شود.

آیا در جریان سیستم دولت سایه از دوره صفویه تاکنون قرار دارید؟

نطفه اغلب دولت‌های سایه در دربار بسته می‌شد. گرچه صاحب منصبان با لیاقتی در رأس قدرت بودند، اما کشور به‌دست متملقان بی‌اراده سپرده می‌شد. به همین خاطر برنده نهایی قلدری چون محمود افغان بود که حکومت صفوی را از میان برداشت.

آیا دولت سایه، محمد شاه قاجار را متقاعد نکرد که قائم مقام فراهانی را با آن همه خدمت به خاطر سیاست سخت‌گیرانه با انگلستان برکنار کند؟

چرا دولت سایه ناصرالین شاه را متقاعد کرد که امیرکبیر را از سر راه بردارد؟

مگر مصدق را دولت سایه کنار نزده بود؟

چرا می‌خواهند کارهای بزرگ به دست مدیران کوتوله و ناکارآمد اداره شود؟

آیا نباید به زودی شاهد قراردادهای کلان دولت جدید در حوزه نفت، گاز، معدن، خدمات، آب، انرژی با دولت سایه باشیم؟ آیا آنها بدون مشارکت روسیه و چین قادرند این تعهدات را انجام دهند؟ به‌راستی زمان فکر کردن این مساِئل امروز است یا ۸ سال دیگر؟ چنانچه اگر ۳۰ سال قبل خوزستان را با این نگاه دنبال می‌کردیم، امروز شاهد این ماجراها نبودیم.

جناب رئیسی، ادامه عدم مشارکت مردم در مسیر توسعه، ملت را به یارانه‌ وابسته‌تر خواهد کرد.

ضمنا، یک وقت هوای دور زدن، یا تشکیل دولت سایه جدید به سرتان نزند که با توپخانه طالبان از جبهه شرق، آستان قدس را بر روی خاندانت خراب خواهند کرد.

جناب رئیس جمهور؛ از میان آنان که برای دعای باران به بیابان خشک خوزستان رفتند، خداوند فقط دعای کسانی را مستجاب نمود که با خودشان چتر برده‌اند. اگر بریدن شاخه‌ای که بسیاری از دوستان‌ بر روی آن نشسته‌اند (اقتصاد بسته دولتی با واکس یارانه روسی برای درمان معیشت)سخت است، لطفا این بار تبر را به دست مردمی بدهید که سالهاست از این درخت بی‌بار، ضربه خوردند.

چقدر تشنه آرامش هستیم؛

چشم فروبسته، بشنوید این ندای آسمانی