یائیر لاپید: خروج آمریکا از افغانستان می‌تواند بر دشمن دیرینه اسرائیل، یعنی ایران، تأثیر بگذارد/ به مرز طولانی ایران با یک دولت رادیکال خطرناک است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه واکنش‌های رهبران جهان و نهادهای بین‌المللی به روی کار آمدن طالبان در افغانستان، وزیر خارجه اسرائیل گفت با توجه به تضاد ایدئولوژیک بین تهران و طالبان باید قضاوت آینده آن بخش از منطقه را به آینده موکول کرد.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل گفت آثار خروج آمریکا از افغانستان هنوز مشخص نیست، اما هشدار داد که این می‌تواند بر دشمن دیرینه اسرائیل، یعنی ایران، تأثیر بگذارد.

لاپید گفت: «من فکر نمی‌کنم تاکنون تمام پیامدهای این حرکت، یعنی این خروج از افغانستان را کاملا درک کرده‌ایم. منظورم تاثیری است که بر پاکستان می‌گذارد. تاثیری که بر ایران می‌گذارد، با توجه به مرز طولانی که ایران با یک دولت سنی مذهب رادیکال دارد. این امر تأثیر عمده‌ای بر مبارزه بین القاعده و داعش خواهد داشت. بنابراین، فکر می‌کنم باید کمی صبر کنیم پیش از این که در مورد عواقب این امر دقیقا نتیجه‌گیری کنیم.»

در همین زمینه ، در نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در اسلوونی، رئیس دوره‌ای شورای اروپا با هدف بحث در مورد رویکرد این بلوک در قبال سقوط دولت افغانستان، تسلط طالبان بر این کشور و شتابزدگی برای خروج شهروندان اروپایی و کارمندان همیار افغان، بر نیاز اتحادیه اروپا به نیروهای نظامی واکنش سریع خود تاکید کردند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «واضح است که هیچ‌گاه نیاز به نیروی دفاع مشترک اروپا مانند این روزها و پس از وقایع در افغانستان مشهود نبوده است و من مطمئن هستم که وزیران دفاع در مورد چگونگی رویارویی با این وضعیت جدید بحث خواهند کرد. می‌توانیم آمادگی بیشتری برای مواجهه با چالش‌های آینده داشته باشیم. فکر می‌کنم ظرف چند ماه آینده می‌توانیم نتیجه کار خود را ارائه دهیم.»