یادداشت: از تهدید تا عمل/ حامد تقوی

 

 

جان بولتون (مشاور امنیت ملی کاخ سفید ) با انتشار یک پیام ویدویی و دونالد ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) با انتشار یک متن توییتری، جمهوری اسلامی را محکوم به شکست در این چهل سال کردند.
آقای بولتون در این ویدئوی منتشر شده چند سوال مطرح میکند و روی این مسئله دست میگذارد که ، در طول چهل سال حکومت جهموری اسلامی چه اعمالی به ثمر رسیده است؛ و سپس پاسخ میدهد: “در این چهل سال کار حکومت ایران ظلم بر مردم خود و به وحشت انداختن جهان بوده است. ایران به تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای برای به وحشت انداختن مردم صلح‌جوی سراسر جهان، و [تولید] موشک‌های بالستیک، به عنوان سامانه مورد استفاده برای حمل این بمب‌ها، ادامه می‌دهد! ایران تحت حکومت آیت‌الله‌ها همچنان بانک مرکزی تروریسم بین‌المللی است و نیروهای نظامی متعارفش در سراسر خاورمیانه – از جمله در یمن، عراق، و سوریه – حضور دارند. اما شاید بدتر از همه این باشد که مردم ایران رنج بسیار شدیدی را متحمل شده‌اند: نرخ بیکاری رکورد شکسته؛ تورم به بالاترین حد خود رسیده؛ و ارزش ریال ایران به شدت کاهش یافته است.”
آقای بولتون در آخر با وام‌گرفتن از صحبت های رهبری( آقای خامنه ای)، به او میگوید: «با همه ادعاها و تهدیدهایت نسبت به جان رییس‌جمهوری آمریکا، تو به خاطر ارعاب مردم [کشورت] و به طور کلی هراساندن مردم جهان مسئولی [و باید پاسخگو باشی.] گمان نمی‌کنم سالگردهای [۲۲ بهمن] زیادی برایت مانده باشد که بخواهی آنها را جشن بگیری!»
و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توییترش چنین نوشت: “۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب چهل سال شکست شده است. مردم ایران که مدتها است رنج برده‌اند، شایسته آینده روشن‌تری هستند.”
این تهدید دو مقام ایالات متحده آمریکایی یک اولتیماتوم نرم برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی است. اما از طرفی اگر مقامات ایران به همین منوال پیش بروند و به مانند این چهل سال پیش بتازند، چه آینده ای در انتظار جمهوری اسلامی و دوره ی بعدی ریاست جمهوری آمریکاست؟
دولت فعلی آمریکا اگر نتواند نظام ایران را با این مطلوب براندازد، با بحران های داخلی آمریکا و تحولات ونزوئلا، آنها را در انتخاباب ۲۰۲۰ دچار مشکل خواهد کرد.
اما اگر بخواهد جدی به مسئله ی ایران ورود کند و با متحدانش در منطقه مثل عربستان در نهایت میتواند یک جنگ داخلی در ایران شکل بدهد که خارج از تصور نیست.