یاسمن آریانی, منیره عربشاهی و مژگان کشاورز در مجموع به تحمل ۵۵ سال حبس محکوم شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمدمقیسه” طی حکمی, “یاسمن آریانی”, “منیره عربشاهی” و “مژگان کشاورز”, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری را از بابت اتهامات امنیتی  در مجموع به تحمل ۵۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. با توجه به حکم صادره و با استناد به ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای هر یک از این افراد ۱۰ سال حبس تعزیری لازم الاجرا می باشد

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز چهارشنبه ۹ مردادماه ۱۳۹۸, “یاسمن آریانی”, “منیره عربشاهی” و “مژگان کشاورز”, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و معترضان به حجاب اجباری, محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, تبلیغ علیه نظام, “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” در مجموع به تحمل ۵۵ سال حبس تعزیری محکم کرد. همچنین مژگان کشاورز, علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. حکم صادره روز جاری پس از احضار هر ۳ نفر این افراد به محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بدون حضور وکلای آنها « محمد مقیمی و امیر رئیسیان » به آنها ابلاغ شد. با توجه به این حکم و با استناد به ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای هریک از این افراد ۱۰ سال حبس تعزیری لازم الاجرا می باشد. این فعالان مدنی و حقوق زنان از زمان بازداشت و تا اتمام مرحله محاکمه اولیه از حق حضور وکیل در پرونده و دفاع از آنها در طی جلسات بازپرسی و محاکمه با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری محروم بودند. 

با توجه به رای صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران, به ریاست “محمدمقیسه”, مژگان کشاورز, یاسمن آریانی و منیره عربشاهی, سه تن از فعالان مدنی و حقوق زنان و از معترضان به حجاب اجباری از بابت اتهام؛ “تشویش و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا” به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” نیز به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند. مژگان کشاورز, نیز از علاوه بر اتهامات فوق از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. براسا این حکم با استناد به ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی در صورت قطعی شدن حکم فوق مجازات اشد یعنی برای هر یک از این فعالان مدنی و حقوق زنان ۱۰ سال حبس تعزیری لازم الاجراء خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت؛ یامسن آریانی, منیره عربشاهی و مزگان کشاورز, هر ۳ نفر این فعالان مدنی از زمان بازداشت و در مرحله تحقیقات و بازجوئی و تفهیم اتهام و حتی در مرحله محاکمه توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب از حق انتخاب و حضور وکیل در طی روند دادرسی محروم بودند و جلسات محاکمه این فعالان مدنی و حقوق زنان بدن اطلاع قبلی به وکلای این افراد برگزار شد.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ مزگان کشاورز, یکی از ۳ متهم این پرونده علاوه بر اتهامات مذکور از بابت اتهام “توهین به رهبری” که اشد حکم صادره برای این اتهام میبایست ۵ سال باشد به تحمل ۷ سال ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. صدور این برای مزگان کشاورز از آن جهت است که با توجه به تعدد جرائم میزان یک دوم اشد مجازات یعنی ۲ سال و نیم به اشد مجازات صادره از بابت اتهام مذکور اضافه شده و این فعال مدنی به تحمل ۷ سال و ۶ ماه از بابت اتهام “توهین به مقدسات” محکوم شد. 

یاسمن آریانی در تاریخ ۳۰ فرروردین ماه سالجاری از بازداشتگاه به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شد. این فعال مدنی در دوران بازجوئی به بازداشت دوستان و اعضای خانواده خود تهدید شده است. منیره عربشاهی، مادر یاسمن آریانی نیز که در پی بازداشت دخترش بازداشت شد نیز پس از تفهیم اتهام به زندان قرچک ورامین منتقل شده است.