یاهو نیوز: ‘سیا با مجوز ترامپ حملاتی سایبری علیه ایران انجام داده است’

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ وبسایت خبری یاهو نیوز در یک گزارش اختصاصی نوشته است که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پی دریافت اختیارات گسترده‌ای از دونالد ترامپ، در ظرف دو سال گذشته شماری حمله سایبری تهاجمی علیه ایران انجام داده است.

بنا بر این گزارش، رییس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی با صدور فرمانی سری مجوز تازه‌ای برای آغاز عملیات سایبری تهاجمی مخفیانه به سیا اعطا کرد که محدودیت‌های وضع شده در دولت های گذشته در خصوص نوع عملیات و هدف مورد نظر را کاهش داده است.

این گزارش می افزاید دستورالعمل یاد شده به سازمان سیا این امکان آن را داده که در بسیاری از موارد عملیات سایبری را بدون کسب مجوز مستقیم از کاخ سفید آغاز کند.

منابع ناشناس یاهو نیوز در دولت آمریکا گفته اند که دستورالعمل “بسیار تهاجمی” رییس جمهور به ویژه از چهار کشور نام برده است:‌ روسیه، چین، کره شمالی و ایران.

بنا بر این گزارش، اختیارات اعطا شده فقط به هک طرف مقابل برای جمع آوری اطلاعات بسنده نمی کند بلکه دست سیا را برای انجام عملیات سایبری با هدف ایجاد اختلال در زیرساخت‌ها – مانند قطع برق – یا جمع آوری داده‌های خام در کشور مورد نظر با هدف افشا کردن آن در اینترنت – باز می گذارد.

این گزارش می افزاید که دستورالعمل دونالد ترامپ موانع و مقررات گذشته بر سر اخذ مجوز عملیات سایبری تهاجمی به نهادهای مشکوک به وابستگی به سازمان‌های اطلاعاتی رقیب – از جمله خیریه ها یا مؤسسات مذهبی – را نیز کاهش داده است.

گزارش یاهونیوز  به نقل از مقامات آمریکائی مطلع در این خصوص می افزاید: یافته ها نشان می دهند سازمان سیا با اختیارات بیشتری می تواند عملیات های سایبری مخفیانه خود را به انجام رسانده و دیگر نیازی به اخذ مجوز از کاخ سفید ندارد.

سازمان اطلاعات مرکزی (به انگلیسی: Central Intelligence Agency)، هم‌چنین مشهور با سرواژه «سیا» یا با کوته‌نوشت «سی‌آی‌اِی» (به انگلیسی: CIA) یک سازمان اطلاعات برون مرزی غیرنظامی دولت فدرال ایالات متحده آمریکا وظیفه‌اش جمع‌آوری، تجزیه تحلیل و پردازش اطلاعات امنیت ملی عمدتاً با استفاده از اطلاعات گردآوری شده توسط افراد از سرتاسر جهان است. به عنوان یکی از اعضای اصلی جامعه اطلاعات آمریکا، سیا به اداره اطلاعات ملی پاسخگوست و در درجهٔ اول بر روی تأمین اطلاعات برای رئیس‌جمهور و کابینه‌اش متمرکز است.

فعالیت سیا متمرکز بر حوزه برون مرزی است و به‌طور محدودی به جمع‌آوری اطلاعات از داخل می‌پردازد. همچنین برخلاف اف‌بی‌آی وظیفه اعمال قانون برعهده ندارد. با آنکه سیا تنها نهاد اطلاعاتی آمریکا نیست که مسئولیت گردآوری اطلاعات توسط اشخاص را برعهده دارد، مأموریت مدیریت ملی هماهنگ‌سازی و رفع تعارض اطلاعات گردآوری شده توسط اشخاص در جامعه اطلاعاتی آمریکا با این سازمان است. سیا تنها سازمان اطلاعاتی آمریکا است که مجاز به عملیات مخفی برون مرزی از سوی رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است، مگر در مواردی که رئیس‌جمهور سازمان دیگری را مناسب تر تشخیص دهد.

تا پیش از تصویب قانون اصلاح اطلاعات و ممانعت از تروریسم در سال ۲۰۰۴، رئیس سازمان سیا، هم‌زمان در رأس جامعه اطلاعات آمریکا نیز بود. اما، اکنون این عملکردها و اختیارات به مدیر جامعه اطلاعات آمریکا (DNI) محول شده‌است. با این حال، حجم فعالیت‌های سیا گسترش داشته‌است به‌طوری‌که طبق گزارش روزنامه واشینگتن پست، در سال مالی ۲۰۱۰ سازمان سیا بیشترین بودجه را در مجموعه جامعه اطلاعات آمریکا داشته‌است. سازمان سیا نقش خود را در حوزه‌هایی نظیر عملیات شبه نظامی مخفیانه گسترش داده‌است و یکی از بزرگترین واحدهای آن، یعنی مرکز عملیات اطلاعاتی (Information Operations Center (IOC)) بر عملیات تهاجمی سایبری متمرکز شده‌است.

مرکز سازمان سیا در ایالت ویرجینیاست. این سازمان بخشی از جامعه اطلاعاتی آمریکا است. نقش و ویژگی‌های سازمان سیا تقریباً برابر با سازمان اطلاعات و امنیت خارجی در بریتانیا، سرویس اطلاعات مخفی در استرالیا یا موساد در اسرائیل است.